Dla jednych element ekwipunku, dla innych gadżet. Narzędzie obrony ostatecznej (brzmi to strasznie), tudzież po prostu kolejna sztuka do nożowej kolekcji. Nie da się ukryć, iż noże typu push dagger mogą wywoływać emocje i budzić kontrowersje.

Sztylet naciskowy, bo i tak się mówi o tym nożu popularny jest od dawna. Znane są ciekawe modele pochodzące z XVI wieku, które były wytwarzane w Indiach i nosiły nazwę Katar. Używane były zarówno do samoobrony, jak i ponoć do polowań na tygrysy, gdzie wyczyn ten postrzegany był jako udowodnienie swojej odwagi i męskości.

Swój powrót w żołnierskie szeregi push dagger przeżywał podczas I wojny światowej, gdy to żołnierze sami wykonywali sobie krótkie sztylety przydające się podczas brutalnej walki w okopach. Oczywiście przemysł zbrojeniowy dostrzegł szybko zapotrzebowanie i wiele firm zaczęło produkować masowo różne ciekawe modele, takie jak np. Push Dagger brytyjskiej firmy Robbins-Dudley Co.

Noże tego typu często pojawiały się w ekwipunku żołnierskim, oczywiście jako dodatkowe wyposażenie (nóż ostatniej szansy). Noszone na pasach, szelkach czy też przy plecakach, spotykane były na wielu frontach, chociaż nie znajduje się opisów ich zastosowań.
Ciekawostką może być fakt, iż nóż typu push dagger (model firmy COLD STEEL o nazwie DEFENDER I) pojawia się w znanym filmie „PLUTON” (PLATOON) jako dodatkowy, podręczny nóż używany przez Toma Berengera.

Oczywiście noże te produkowane są i dzisiaj. Wybór modeli jest ogromny i każdy miłośnik „ostrych zabawek” znajdzie egzemplarz odpowiadający wymaganiom.
Można sięgnąć po minimalistyczne wersje, które dzięki swojej budowie pozwalają na skryte noszenie. Są bardzo lekkie, zajmują niewiele miejsca i można je nosić zarówno luzem w kieszeni (oczywiście w pochewce), albo na pasku od spodni.

Bardzo ciekawą ofertę znajdziemy u firmy Cold Steel, która oferuje kilka modeli, różniących się zarówno wielkością, jak i rodzajem głowni.

Push Dagger można z powodzeniem nosić na szyi, o ile oczywiście jego wymiary pozwolą, a także umożliwi to dedykowana pochwa z łańcuszkiem kulkowym. Taki nóż doskonale spełni swoje zadanie jako narzędzie do otwierania kartonów, przecinania sznurków, taśm i wszelkich opakowań.

Różne kształty, rozwiązania, materiały, czy też rodzaje głowni pozwalają cieszyć się szeroką gamą dostępnych push daggerów.

Można uważać noże tego typu za mało użytkowe, jednak nie sposób odmówić im uroku. Niektóre modele zachwycają linią i ozdobią każdą ostrą kolekcję.

Inne z kolei potrafią zadziwić kolorystyką i pomysłową pochewką na pas, w której mieszczą się dwa różowe sympatyczne nożyki!

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą tych ciekawych noży!

 

Źródła:
eriksedge.com
noze-nuz.com
Twitter Cold Steel
coldsteel.com