Nie jest to nowość w ofercie firmy CRKT, ale zdecydowanie jest to folder któremu warto się przyjrzeć, gdyż stanowi on doskonałą propozycję na EDC, a poza tym zaskakuje ciekawym rozwiązaniem zabezpieczenia głowni przed otwarciem.

Konstrukcja noża to typowy Liner Lock. Rękojeść składająca się z dwóch stalowych linerów (gdzie jeden pełni rolę blokady), na których znajdują się okładziny z G10. Okładziny o tyle ciekawe, iż składające się z dwóch kolorów tworzywa, co nadaje folderowi ciekawy wygląd.

Kształt rękojeści jest ergonomiczny i przy długości około 108 milimetrów pozwala na bardzo wygodny chwyt pełną dłonią (warunek zależny oczywiście od wielkości dłoni użytkownika).

Na rękojeści umieszczono klips w pozycji tip-down, który pozwala na wygodne noszenie na krawędzi kieszeni spodni. Klips trzyma bardzo pewnie, a zarazem bez przesady, więc wyjmowanie noża z kieszeni nie jest problematyczne.

Głownia (około 86 milimetrów) wykonana została z popularnej stali 8Cr14MoV hartowanej wg. producenta na 58-59 HRC. Stal ta nie jest może stalą „topową”, ale doskonale ona spełnia swoje zadanie w codziennej pracy, a dodatkowo pozwala na szybkie i bezproblemowe naostrzenie krawędzi tnącej. Wysoki wklęsły szlif świetnie sprawdza się w użytkowaniu i pozwala na wykonanie praktycznie każdej pracy.

Otwieranie głowni odbywa się przy pomocy kołka, który dodatkowo pełni rolę blokady przed przypadkowym otwarciem. Mechanika otwierania wspomagana jest dodatkową sprężyną (system OutBurst), dzięki której otwarcie głowni jest błyskawiczne. Aby nóż nie otworzył się samoczynnie (co w sumie jest mało realne), zastosowano w nim system o nazwie FireSafe.
W pozycji zamkniętej wyraźnie widać, iż kołek nie jest jednolitym elementem. Składa się on z dwóch części, z których jedna (wewnętrzna) jest ruchoma. Aby otworzyć głownię, należy najpierw wcisnąć wewnętrzny element, co powoduje odchylenie linera blokującego głownię. Po naciśnięciu przycisku wystarczy mały ruch kciuka, aby głownia dzięki sprężynie otworzyła się z dużą prędkością.
Oczywiście jeżeli ktoś nie przepada za wspomaganiem, bez problemu można zdemontować sprężynę wykręcając dosłownie jedną śrubę z wewnętrznej strony rękojeści (nie trzeba rozbierać całego noża).

Zapoznanie się z nowym systemem i kilka minut treningu pozwala szybko nauczyć się obsługi i otwieranie noża staje się wręcz odruchowe. Wszystkie elementy odpowiedzialne za mechanikę zostały doskonale dopasowane, a tylna część kołka została perfekcyjnie wypolerowana, dzięki czemu wszystko działa szybko i perfekcyjnie.

Folder nie należy do przedstawicieli wagi piórkowej, gdyż waży około 102 gramy. Za ten wynik odpowiadają przede wszystkim grube linery, jednak zważywszy na fakt, iż dzięki nim konstrukcja jest bardzo solidna, a blokada wytrzymała, do wagi noża można się szybko przyzwyczaić i z czasem docenia się wytrzymałość na naprężenia boczne.
Ten nóż nie będzie się bał mocniejszego traktowania, oczywiście w granicach rozsądku, gdyż jest to nadal folder. Ignitor świetnie się sprawi jako nóż do codziennego użytku, którym nie wywołamy sensacji w otoczeniu, a który pozwoli nam na efektywną pracę.
Obecnie w naszym sklepie kupując folder CRKT IGNITOR, otrzymają Państwo do niego użyteczny mikro-tool CRKT GET-A-WAY DRIVER.

Get-a-Way to mały podręczny zestaw kilku przydatnych narzędzi, zaprojektowany tak, by można go było mieć zawsze pod ręką. Przyczepiony do kluczy, do szlufki w spodniach, przypięty do plecaka, czy też wrzucony luzem do kieszeni nie zajmie dużo miejsca, a wbrew pozorom jego możliwości są interesujące.
Przede wszystkim znajdziemy w nim 4 bity (dwa śrubokręty płaskie, dwa śrubokręty krzyżakowe), które pozwolą na rozkręcanie i dokręcanie większości śrub. Mocne stalowe gniazdo pozwala na pewne osadzenie bitów, które dzięki kulce blokującej nie będą wypadać z gniazda podczas pracy.

Na drugim końcu toola znajduje się mała diodowa latarka, której silne światło rozwiąże problem szukania w ciemności dziurki do klucza, czy też pozwoli na oświetlenie drogi w ciemnym zaułku.

Metalowa strona toola zawiera jeszcze dwa klucze do śrub, klucz do zaworu butli z tlenem, a także otwieracz do butelek.

Cała konstrukcja jest lekka, a dzięki dołączonemu karabińczykowi pozwala na przypięcie jej dosłownie wszędzie.

Mimo niewielkich rozmiarów, tool Get-a-Way jest ciekawym uzupełnieniem noża Ignitor. Mając te dwa narzędzia przy sobie, będziemy mogli bez problemu sprostać wieli wyzwaniom, jakie pojawiają się każdego dnia na naszej drodze!

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą firmy CRKT, w której znajdziecie Państwo zarówno ciekawe noże, jak i interesujące toole.