Rajah III to folder który zdecydowanie wyróżnia się spomiędzy wielu innych produktów firmy Cold Steel. Wzorowany na znanym nożu pochodzącym z Nepalu – Kukri, kryje w sobie potencjał pozwalający na używanie go do cięższych prac, chociaż znajdą się zapewne i tacy użytkownicy, którzy odnajdą w nim doskonały nóż na EDC.

Nie jest to mały nóż, gdyż jego długość po otwarciu to około 213 milimetrów, z czego długość głowni to około 90 milimetrów. Przy takich proporcjach zyskujemy dużą rękojeść, która pozwala na bardzo wygodny chwyt i wydajną pracę.
Rękojeść wykonana została z tworzywa o nazwie GRIV-EX. Materiał ten to kompozyt włókna szklanego i nylonu, charakteryzujący się niesamowitą wytrzymałością, odpornością na skrajne temperatury, a także na promienie UV. Powierzchnia tworzywa została wyposażona w delikatną fakturę, która doskonale zapobiega ślizganiu się w dłoni.
Sztywność rękojeści zapewniają stalowe linery, które stanowią mocny i wytrzymały szkielet.
Blokada noża to sławny już w produktach firmy Cold Steel Tri-Ad Lock, który jest mocniejszą wersją blokady Back Lock. Blokada Tri-Ad Lock przez wielu użytkowników uznana jest za najmocniejszą blokadę, jaka stosowana jest w nożach składanych.

Oczywiście na rękojeści znajduje się klips, który możemy bez problemu przełożyć na drugą stronę, dostosowując go do swoich preferencji. Klips jest mały w porównaniu z całą konstrukcją, jednak swoje zadanie spełnia doskonale, a dodatkowo nie wzbudza zainteresowania u osób postronnych.

Otwieranie głowni umożliwia sporych rozmiarów dysk umieszczony na grzbiecie głowni, który jednocześnie pozwala na szybkie otwarcie noża przy wyciąganiu z kieszeni. Dysk działa dokładnie tak samo, jak znany z noży Ernesta Emersona system Wave.
Przy wyciąganiu foldera z kieszeni dysk zahacza o krawędź kieszeni powodując szybkie otwarcie głowni. Jest to przede wszystkim świetne rozwiązanie pozwalające na otwarcie noża jedną ręką, chociaż potrafi przy takim otwieraniu ucierpieć materiał kieszeni. 😀

Otwarta głownia robi wielkie wrażenie. Połączenie wysokiego płaskiego szlifu, sporej powierzchni, grubości, a także kształtu głowni tzw. RECURVE pozwoliło uzyskać głownię o świetnych parametrach tnących i dużej użytkowości.
Stal z jakiej wykonano głownię to Carpenter Steel CTS-BD1 (produkowana w USA), która jest stalą nierdzewną i ma lepsze parametry niż popularna AUS-8. Grubość głowni to 4 milimetry, co przy pełnym płaskim szlifie daje świetne warunki do pracy. Powierzchnia głowni otrzymała wykończenie Stonewash, dzięki czemu wygląda elegancko, a zarazem nie będzie na niej widać drobnych rys powstałych podczas pracy.

Na rynku dostępne są dwie wersje tego noża – z głownią PLAIN i głownią SERRATED. Jednak przyznać trzeba, iż w wersji SERRATED folder wygląda ciekawiej, a i jego możliwości zdecydowanie wzrastają. Wszak ząbkowana krawędź tnąca doskonale sprawdza się przy cięciu chociażby materiałów z tworzyw sztucznych, a dodatkowo pozwala na dłuższe trzymanie ostrości, gdyż nawet gdy zęby się stępią, to nadal będą pracować na zasadzie piły.
Mocną stroną głowni jest zastosowany kształt – RECURVE. Dzięki niemu brzuszek pozwala na komfortowe cięcie na płaskiej powierzchni, a wklęsła część doskonale sprawdza się w podcinaniu lin czy sznurów.
Oczywiście naostrzenie takiej głowni nie stanowi problemu i zrobimy to ostrzałkami dedykowanymi do głowni SERRATED.

Rajah III to folder nietuzinkowy, który doskonale sprawdza się w cięższej pracy. Cięcie lin, przewodów, taśm pakowych, opakowań z tworzyw sztucznych przy jego pomocy jest przyjemnością, a ergonomiczna rękojeść nie męczy dłoni.
Pamiętać jednak należy, iż zarówno wielkość jak i sam kształt noża może dla wielu być zaskakujący, dlatego warto z rozwagą wybierać sytuacje i miejsca w których będziemy go używać. Używając go w sklepie do rozcinania zgrzewki z wodą możemy wzbudzić sensację, a przy okazji miast folii przeciąć znajdujące się w niej butelki.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży składanych, noży ze stałą głownią, a także z szeroką gamą ostrzałek i innych fantastycznych gadżetów!!