Mcusta już kilkukrotnie była przedstawiana na naszej stronie, gdyż nie sposób odmówić produktom tej firmy elegancji i wdzięku. W tym artykule poznamy kolejny jej ciekawy produkt, który zainteresuje każdego miłośnika japońskiego wzornictwa.

Mcusta Stingray, bo o nim będzie mowa, jest pięknym folderem, którego stylistyka nawiązuje do znanej japońskiej broni białej jaką jest miecz o nazwie Katana, zwany popularnie mieczem samurajskim.

W japońskim mieczu, rękojeść (tsuka), wykonana była często z dwóch kawałków magnolii japońskiej (hō-no-ki), na których kładziono odpowiednio wyprawioną skórę płaszczki (same). Na tak przygotowanej rękojeści za pomocą jedwabnej bądź bawełnianej taśmy (sageo) zakładany był specjalny oplot (tsuka-ito).

W folderze jaki zaprezentowała Mcusta wyraźnie można znaleźć nawiązania do starej konstrukcji rękojeści miecza.
Cała rękojeść wykonana została z aluminium, na którym z jednej strony umieszczono wstawkę z płaszczki, a z drugiej znajdują się ciekawe nacięcia nawiązujące do klasycznego oplotu. Aluminium w kolorze czarnym ciekawie współgra z brązowym kolorem skóry płaszczki, która wystając delikatnie poza powierzchnię rękojeści dodatkowo zapobiega ślizganiu się w dłoni podczas pracy.

Pod jedną okładziną znajduje się stalowy liner, który odpowiedzialny jest za blokadę głowni w pozycji otwartej. Użyta rodzaj blokady (Liner Lock) jest prostym, ale bardzo skutecznym rozwiązaniem. Jego obsługa jest wygodna i pozwala na zamykanie noża jednym płynnym ruchem.
Mcusta Stingray to elegancki nóż, więc i klips zaprojektowany został tak, aby współgrał z rękojeścią i jednocześnie pozwalał na dyskretne noszenie nawet w kieszeni spodni garniturowych. Taki projekt klipsa umożliwa praktycznie schowanie całego noża w kieszeni, dzięki czemu nie będzie rzucał się w oczy osobom postronnym.

Głownia o profilu Drop Point wykonana została ze stali VG-10 (stal ta powstała w Japonii (Takefu Special Steel co. Ltd) i tylko tam jest produkowana. Wstępnie miała to być stal głównie na noże kuchenne, jednak znalazła swoje miejsce również w innych nożach użytkowych).
Wklęsły szlif (Hollow), gwarantuje rewelacyjne możliwości tnące, a stal VG-10 pozwoli na długie cieszenie się ostrością roboczą krawędzi tnącej.

Głownię otworzymy przy pomocy tzw. kołka (Thumb Stud), który znajduje się po obu stronach głowni. Dodatkowo jako efekt wizualny, kołek otrzymał anodyzację w kolorze niebieskim, nawiązując tym samym do śruby osi głównej w tym samym kolorze.

Stingray nie należy do dużych konstrukcji i bliżej mu do eleganckiego, miejskiego EDC (Every Day Carry). Jego długość po rozłożeniu to około 196 milimetrów (złożony około 111 milimetrów). Dużym atutem tego modelu jest również jego waga, która wynosi około 90 gramów. Takie parametry pozwalają z powodzeniem nosić nóż w kieszeni każdych spodni, nie ryzykując iż będzie nam przeszkadzał rozmiarami, czy też wagą.

Warto nadmienić o jakości wykonania. Każda głownia wycinana jest indywidualnie laserem, a następnie poddawana obróbce na obrabiarkach CNC, co zapewnia wyśmienitą jakość i możliwość dopasowania elementów. Każdy model składany i wykańczany jest ręcznie, a następnie sprawdzany przez rzemieślników. Nazwa MCUSTA pochodzi od słów Machined Custom (seryjna produkcja wykańczana ręcznie).

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z innymi pięknymi modelami firmy Mcusta!

Źródło:
casiberia.com