Wielu miłośników „ostrości” nie przepada za scyzorykami, gdyż nie można ich w łatwy i wygodny sposób otworzyć jedną ręką. Dodatkowo mało scyzoryków posiada bezpieczną blokadę (większość to tzw. slipjoint), co często dyskwalifikuje taki nóż w oczach użytkownika.
Rozwiązaniem powyższych problemów jest bardzo ciekawy scyzoryk z oferty firmy Case, który łączy w sobie piękny klasyczny kształt i doskonałe materiały, jednocześnie posiadając ciekawy sposób otwierania jedną ręką, a także skuteczną i dobrze działającą blokadą – Case Russlock.

Nóż swój debiut miał stosunkowo niedawno, gdyż w katalogu firmy pojawił się w 2000 roku. Za projekt odpowiedzialny był znany i ceniony knifemaker Tommy Hart , a scyzoryk jego autorstwa został nazwany na cześć założyciela firmy Case jakim był John Russell Case. Ciekawostką jest również numeracja całej serii zawierająca numer 1953, będący datą zgonu wspomnianego założyciela.
Wygląda jak klasyczny „dziadkowy” scyzoryk, czyli prosta rękojeść ze stalowym bolsterem, jednak intrygujący jest ten „ogonek” który stanowi przedłużenie tylnej części głowni.

Pierwsze skojarzenie? Jest to element służący za blokadę po otwarciu głowni, podobnie jak w składanych nożach typu „friction folder” (np. Svord Peasant czy też Higonokami).

W tym wypadku jednak, ten „ogonek” służy do otwierania głowni jedną ręką, a po otwarciu stanowi wygodne podparcie dla kciuka. Umieszczono na nim nawet tzw. jimping, czyli nacięcia zapobiegające ślizganiu się palca po grzbiecie głowni.

Drugim zaskoczeniem w tym niewielkim scyzoryku jest zastosowana blokada Linerlock. Jej listek widać już przy złożonym nożu, chociaż początkowo wydawać się może, iż jest to dodatkowe narzędzie w wyposażeniu scyzoryka.

Jednak po otwarciu głowni, listek blokady pięknie zapada na jej tylną część i zabezpiecza przed zamknięciem. Jest to świetne rozwiązanie, a jego zaprojektowanie i wykonanie współgra z całą konstrukcją scyzoryka.
Blokada trzyma pewnie, pozwalając tym samym na bezpieczną pracę. Jej odblokowanie odbywa się dokładnie tak samo jak w klasycznych folderach, czyli kciukiem odginamy listek blokady i zamykamy odblokowaną głownię.

Użyty „ogonek” i blokada Linerlock pozwalają na otwieranie i zamykanie noża jedną ręką, czyniąc scyzoryk wygodnym w obsłudze.

Głownia scyzoryka ma ciekawy profil ClipPoint ze smukłym kształtem, co przy małej grubości czyni zeń dosłownie skalpel do cięcia. Wykonana została ze stali o oznaczeniu Case Tru-Sharp™ Stainless Steel (SS). Jest to stal o wysokiej zawartości węgla, co pozwala na uzyskanie i utrzymanie doskonałych parametrów cięcia, przy zachowaniu dużej wytrzymałości i odporności na korozję.
Kształt głowni jest uniwersalny i bez problemu obierzemy nożem jabłko, pomarańczę, otworzymy koperty, paczki, czy też nawet wyczyścimy paznokcie jeżeli zajdzie oczywiście taka potrzeba. To bardzo użytkowa głownia, która sprawdzi się w wielu codziennych pracach, pozwalając by Russlock stał się nożem EDC (Every Day Carry).

Rękojeść to stalowy szkielet, na którym osadzono stalowe bolstery oraz efektowne okładziny. Firma Case od lat stara się, by jej produkty były nie tylko użytkowe, ale i atrakcyjne wizualnie, więc w ofercie znaleźć można modele z okładzinami wykonanymi z różnych materiałów takich jak egzotyczne drewno, poroże jeleni, barwione kości, fragmenty zębów mamuta, macica perłowa, a nawet nowoczesne materiały takie jak G10, micarta, czy też corelon (mieszanka akrylowa).

Oczywiście produkowane są również przepiękne wersje, których rękojeści są przyozdabiane różnymi inkrustacjami, rzeźbieniami bądź oryginalnymi wzorami.

Aby móc nosić scyzoryk jak klasyczny folder, znajdziemy również wersje ze stalowym klipsem, pozwalającym na przenoszenie noża na krawędzi kieszeni. Jest to świetne rozwiązanie, które zamienia scyzoryk w doskonały nóż na EDC nie pozbywając go jednocześnie uroku klasycznej formy.

Warto wspomnieć jeszcze kilka szczegółów, które uatrakcyjniają ten ciekawy scyzoryk.
Otóż wszystkie noże firmy Case produkowane są w Stanach Zjednoczonych, co w dzisiejszych czasach stanowi gratkę, gdyż mało amerykańskich firm z tak długim rodowodem wytrzymała presję rynku i konkurencji.

Każdy nóż wykonywany jest ręcznie przez wykwalifikowanych rzemieślników, dzięki czemu zachowana jest dbałość o jakość wykonania.
Napis „TESTED XX” odnosi się do zachowania odpowiedniej jakości i pochodzi jeszcze z początków istnienia firmy. Podczas wytwarzania głowni, po hartowaniu nabijano informacyjnie jeden X. Drugi X stawiany był w momencie, gdy zahartowana głownia przeszła proces odpuszczania. Podwójny X oznaczał, iż proces hartowania został przeprowadzony prawidłowo.

Różnorodność modeli jakie na przestrzeni lat wyprodukowała firma, zaowocowała dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, którzy zrzeszeni są w klubie Case Collectors Club liczącym ponad dziewiętnaście tysięcy członków! Dlatego firma co jakiś czas wypuszcza krótkie, limitowane serie, będące prawdziwą gratką dla członków klubu. Oczywiście limitowane egzemplarze wyróżniają się wzornictwem, a także ceną jaką osiągają na rynku.

Oczywiście i Russlock doczekał się limitowanych wersji.

Russlock to bardzo ciekawy nóż, w którym znajdziemy kawałek historii firmy Case, doskonałe materiały i przepiękne wykonanie. Użytkową formę noża doceni każdy użytkownik, a zwłaszcza ten, który w scyzoryku o klasycznym wyglądzie znajdzie nowoczesne rozwiązanie jakim jest blokada pozwalająca na komfort podczas pracy. Nóż ten doskonale będzie pasował zarówno do codziennych jeansów, jak i świetnie będzie wyglądał w połączeniu z eleganckim garniturem. Ponadczasowy wygląd czyni zeń scyzoryk społecznie akceptowalny, który bez problemu możemy wyjąć i użyć w każdej sytuacji.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą zarówno scyzoryków, jak i noży składanych o nowoczesnym wzornictwie.

Źródło:
casexx.com
crisnercutlery.com