Kolejny piękny nóż od japońskiego producenta jest świetnym przykładem, jak nowoczesne materiały i wzornictwo można połączyć z tradycyjną, klasyczną linią. Model Katana to oczywiście hołd w kierunku doskonałego japońskiego miecza nihontō, zwanego mieczem samurajskim.

Charakterystycznym elementem samurajskiego miecza była rękojeść (tsuka) wykonana z dwóch kawałków magnolii japońskiej (hō-no-ki), na której często pojawiał się kawałek skóry płaszczki (same), a następnie całość pokrywana była oplotem z jedwabnej, bądź bawełnianej taśmy (tsuka-ito). I właśnie wzór oplotu został odtworzony na rękojeści opisywanego foldera.

Wygląda to bardzo efektownie, zwłaszcza dzięki dodatkowemu anodyzowaniu aluminium z jakiego wykonana jest rękojeść. Kontrast pomiędzy głęboką czernią, a kolorem niebieskim jest elektryzujący i przyciąga uwagę. Oczywiście wzór oplotu umieszczony został na obu stronach. Nawet osoby nie interesujące się bronią białą, patrząc na nóż od razu zauważają podobieństwo do samurajskiego miecza. Długość rękojeści to około 108 milimetrów pozwala na wygodny chwyt i pracę, a także nie sprawia problemów przy noszeniu noża w kieszeni.

Aluminiowa konstrukcja rękojeści zapewnia jej sztywność, więc by nie zwiększać wagi noża zastosowano w nim tylko jeden liner, który oczywiście pełni rolę blokady. W folderze o takiej wielkości Liner Lock jest doskonałym wyborem, gdyż bez problemu zabezpiecza głownię przed zamknięciem podczas prac, do jakich nóż ten został stworzony.

Okładziny rękojeści połączone są za pomocą tulejek dystansowych, co wygląda efektownie, a także pozwala na łatwiejsze czyszczenia wnętrza noża po pracy.

Duży stalowy klips (Tip-Down) świetnie trzyma folder na krawędzi kieszeni, a jego budowa powoduje, iż z kieszeni wystaje nam dosłownie tylko górna krawędź noża. Świetne rozwiązanie które doceni każdy, kto nie chce by nóż widoczny był dla osób postronnych.
Na końcu rękojeści znajduje się otwór (Lanyard Hole), który pozwoli na założenie ozdobnego dodatku w postaci paracordu, bądź rzemienia.

Nawiązanie do japońskiej broni znajdziemy również w samej głowni, której szlify zbliżone są do szlifów stosowanych w mieczach. Głownia Tanto w folderze jest pięknie wyprofilowana i bardzo użytkowa, czego nie można zawsze powiedzieć o tego rodzaju szlifie.
Głownia wykonana jest ze znanej i cenionej stali VG-10 (stal ta powstała w Japonii (Takefu Special Steel co. Ltd) i tylko tam jest produkowana. Wstępnie miała to być stal głównie na noże kuchenne, jednak znalazła swoje miejsce również w innych nożach użytkowych). Bardzo ciekawie wyglądają warstwy stali które tworzą niepowtarzalny i unikatowy wzór.
Długość głowni to około 83 milimetry, czyli jest to długość, która z powodzeniem pozwala używać ten model jako EDC. Elegancki klimat pozwala nosić go do oficjalnego ubioru, chociaż świetnie będzie pasował również do klasycznych jeansów.
Wklęsły szlif zapewnia komfortową pracę, a stal VG-10 zapewni nam długie trzymanie ostrości, a i nie będzie sprawiać nadmiernego kłopotu podczas ostrzenia.

Głownię otwieramy przy pomocy wygodnego dwustronnego kołka. Warto tutaj wspomnieć o doskonałej mechanice otwierania. Każdy nóż, mimo iż wykonywany jest na cyfrowych obrabiarkach CNC, składany i wykańczany jest ręcznie, co pozwala na uzyskanie wysokiej precyzji. Stąd też i nazwa Mcusta, która pochodzi od słów Machined Custom (seryjna produkcja wykańczana ręcznie).

Długość otwartego foldera to około 190 milimetrów, czyli można rzec idealna do użytkowania noża w mieście. Przygotowanie posiłku, otwieranie paczek, kopert, cięcie folii, opakowań, sznurków to proste czynności, z którymi Katana poradzi sobie bez problemu. Oczywiście świetnie sprawdzi się również na grillu, czy też na terenowym wypadzie, jeżeli będziemy używać go zgodnie z przeznaczeniem.

Mcusta Katana to piękny i niepowtarzalny folder. Widoczny w nim klimat przypadnie do gustu miłośnikom japońskiej kultury, a użytkowe właściwości zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą doskonałych noży Mcusta!