Chyba nikt się nie spodziewał, iż współpraca między firmą Kershaw, a projektantem Kenem Onionem będzie układać się tak pomyślnie, a efektem wspólnej pracy będzie spora ilość doskonałych projektów, które szybko znalazły uznanie wśród użytkowników noży.

Ken Onion w latach dziewięćdziesiątych zaprojektował tzw. SpeedSafe Assisted Opening, czyli system wspomagający otwieranie. To nowe rozwiązanie szybko zdobyło popularność i zaczęło pojawiać się w wielu produkowanych modelach.

Onion jako osoba niezwykle kreatywna przez lata stworzył szereg znanych projektów, które stały się wręcz wizytówką firmy Kershaw. Takie modele jak Chive, Scallion, Shallot i Leek produkowane były i są w różnego rodzaju odmianach, dając użytkownikom możliwość wyboru wersji, a także ciesząc kolekcjonerów zbierających całe serie danego modelu.
Ciekawym modelem któremu warto poświęcić uwagę jest folder o nazwie Leek, czyli tłumacząc z języka angielskiego – por…

Leek nie jest dużym folderem, gdyż jego długość po otwarciu to 177 milimetrów. Doskonale nadaje się na miejskie EDC, gdyż dzięki rozmiarowi i smukłej budowie świetnie nosi się w kieszeni, a i sprzyja temu jego waga (około 85 gramów). Nóż ten znalazł wielu miłośników, zwłaszcza, iż produkowany jest w różnych wersjach kolorystycznych, a także z głowniami wykonanymi z ciekawych materiałów (np. z kompozytu stali Sandvik 14C28N i stali D2).

Model ten doczekał się również niezwykle efektownej customizacji, której podjęła się amerykańska firma Santa Fe Stoneworks.

Santa Fe Stoneworks (mieszcząca się w miejscowości Santa Fe, stan Nowy Meksyk) to rodzinny zakład, który od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia słynie ze swoich niesamowitych wyrobów. Perfekcyjna umiejętność obróbki takich materiałów jak kamień (turkus, lapis, malachit, azuryt), macica perłowa, egzotyczne drewno, kość, czy też skamieliny, pozwoliły firmie ukazać nowe oblicze  noży.

Poza własną produkcją, firma zajmuje się również customizacją modeli innych firm. Od lat znane są modyfikacje modeli takich firm jak Spyderco, czy też właśnie Kershaw.

Nowe oblicze modelu Leek pozwala spojrzeć na ten nóż jak na unikatową męską biżuterię. Połączenie macicy perłowej i egzotycznego drewna dało niesamowity efekt, czyniąc z prostego foldera edc bardzo elegancki przedmiot.

Oczywiście dołożenie efektownych elementów nie zmieniło użytkowości noża. Głownia o profilu Wharncliffe wykonana ze stali Sandvik 14C28N doskonale sprawdza się w codziennej pracy, a jej długość (78 milimetrów) jest wystarczająca do wykonania większości zadań, jakie można postawić przed nożem używanym w warunkach miejskich.

Głownię otworzyć można na dwa sposoby – przy pomocy dwustronnego kołka, bądź za pomocą flippera, czyli popularnie mówiąc płetwy. Oczywiście tak samo jak w klasycznym modelu, otwieranie głowni wspomagane jest przez system SpeedSafe.

Rękojeść z nierdzewnej stali ma długość około 102 milimetrów i pozwala na bardzo wygodny chwyt pełną dłonią.

Blokada głowni to Frame Lock, który obsługuje się bardzo wygodnie dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu przeciwległej okładziny. Bez problemu nóż można otworzyć i zamknąć jedną ręką.

Na stalowej okładzinie zamontowany został duży stalowy klips, dzięki któremu folder możemy przenosić na krawędzi kieszeni. Klips można przełożyć, co pozwala użytkownikowi na wybranie preferowanej pozycji (Tip-Up, Tip-Down).

Na końcu rękojeści znajduje się otwór (Lanyard Hole) pozwalający na przełożenie np. paracordu, a obok niego znajdziemy przesuwany bezpiecznik (Safety Tip Lock). Pozwala on na zablokowanie głowni w pozycji zamkniętej, przez co niemożliwe jest jej przypadkowe otwarcie. Zabezpieczenie to jest właściwie dodatkiem, gdyż folder został zaprojektowany tak, iż jego niekontrolowane otwarcie jest właściwie nierealne. Niemniej, niektórym użytkownikom bezpiecznik ten na pewno zapewni psychiczny komfort.

Otwarty Leek wygląda pięknie. Jego smukła sylwetka nadaje mu lekkości, a polerowane powierzchnie w połączeniu z ozdobną rękojeścią dodają uroku i smaku.

Kershaw Leek z założenia był i jest bardzo użytkowym nożem. Jak już wspomniałem doskonale nadaje się na miejskie edc i nie zawiedzie nas w codziennej pracy. Wersja z Santa Fe Stoneworks posiada niesamowity blichtr, który czyni z niego prawdziwą męską biżuterię. Ten nóż będzie doskonale czuł się w każdej sytuacji i każda jego prezentacja zaskoczy każdego miłośnika pięknych gadżetów.

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie będą się Państwo mogli zapoznać z innymi ciekawymi folderami, które doskonale wpisują się w definicję męskiej biżuterii.

 

 

Źródła: kershaw.kaiusaltd.com, santafestoneworks.com