Lekki, zgrabny i elegancki, to słowa które doskonale opisują folder mało znanej firmy jaką jest Benchmark Knife and Saw Co. W katalogach nóż ten występuje pod numerem BMK068 i moim zdaniem warto przyjrzeć mu się bliżej.

Foldery o blokadzie LinerLock podobały mi się zawsze, gdyż lubię gdy nóż ma ładne i takie same okładziny. Poza tym, ten rodzaj blokady nigdy mnie nie zawiódł, a i pozwala na szybką obsługę jedną ręką.
Właśnie blokada LinerLock znajduje się w prezentowanym modelu. Można by rzec, iż jest to klasyczna wręcz konstrukcja tego typu, gdyż rękojeść zbudowana jest z dwóch stalowych linerów, na których znajdują się ciekawe okładziny. Stalowy listek blokady pewnie opiera się o tylną część głowni, dając nam tym samym poczucie bezpieczeństwa podczas pracy, a jego profilowanie w miejscu gdzie kładziemy kciuk zwiększa komfort obsługi. Stalowe linery zostały dodatkowo pokryte czarną powłoką, dzięki czemu współgrają kolorystycznie z całą rękojeścią.

Okładziny wykonane zostały z drewna, które połączone zostało z bolsterami z G10. Połączenie tych dwóch popularnych materiałów dało bardzo ciekawy efekt, zdejmując z noża wrażenie taktyczności jakie często daje samo G10, ale i minimalizując skojarzenia z nożem myśliwskim jakie daje użyte drewno. Wygląda to bardzo efektownie i elegancko.

Zadbano nawet o wygląd śruby głównej, która doskonale komponuje się z całą okładziną. Szkoda, iż z drugiej strony jest to zwykła śruba, gdyż troszeczkę odbiera to uroku całości.

Rękojeść o długości 112 milimetrów zwęża się ku końcowi, dzięki czemu bardzo wygodnie układa się w dłoni. Delikatna wypustka na końcu rękojeści daje podparcie dla najmniejszego palca, zmniejszając tym samym ryzyko ześlizgnięcia się ręki.
Oczywiście jak na folder przystało, całość wieńczy długi stalowy klips, który również pokryty został powłoką lakierniczą.
Ostatnim elementem jest otwór na linkę (Lanyard Hole), przez który możemy przełożyć ozdobną pętlę z paracordu.

Dwustronny kołek (Thumb Stud) w połączeniu z dobrą mechaniką pozwala na płynne i szybkie otwieranie ostrza.
Głownia (długość 79 milimetrów) o profilu ClipPoint wykonana została ze stali 8Cr13MoV, która świetnie nadaje się na noże codziennego użytku. Stal ta dość długo zachowuje przyzwoite parametry tnące, a zarazem pozwala na szybkie naostrzenie.
Fałszywe ostrze nadaje głowni ciekawy wygląd, a całość dopełnia satynowe wykończenie powierzchni. Warto zwrócić uwagę na wzorowe położenie szlifów, a także na dobrze wyprowadzoną krawędź tnącą.

Folder jest lekki, gdyż jego waga całkowita to około 78 gramów. Jest to waga która pozwala postrzegać ten nóż jako świetną propozycję noża na lato, czyli noża edc do letniej, wygodnej odzieży.

Długość foldera po otwarciu to 190 milimetrów, czyli nie jest to nóż należący do małych.

Bechmark BMK068 to lekka i elegancka konstrukcja. Doskonale będzie sprawował się jako miejskie edc, przy czym profil jego głowni doskonale sprawdzi się np. przy pracy z papierem, czy też tekturą. Ostry czubek pozwala na wykonanie precyzyjnych prac, a wygodna rękojeść daje nam pełną kontrolę nad nożem. Z jednej strony jest to nóż mający bardzo klasyczny wygląd, z drugiej strony połączenie ciekawych materiałów zaowocowało lekką i elegancką konstrukcją. Folder świetnie pasuje zarówno do jeansów, jak i do eleganckich spodni garniturowych.
Mocnym elementem tego foldera jest rewelacyjny stosunek ceny do jakości, gdyż ten model zdecydowanie należy do noży niskobudżetowych.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży składanych.