Nadchodzi lato, więc zmieniamy odzież na lżejszą i wygodniejszą, a to doskonała okazja aby sprawić sobie nowy nóż, który doskonale będzie pasował do naszego letniego edc. Świetnym wyborem będzie składany nóż firmy Kershaw o nazwie Injection.

Nie jest to nowa konstrukcja, bowiem jego premiera miała miejsce podczas targów Shot Show 2013.
Injection powstał na podstawie noża custom, którego autorem jest znany i ceniony twórca noży – Todd Rexford.

Współpraca z firmą Kershaw zaowocowała stworzeniem ciekawego i użytkowego foldera, a zastosowane materiały pozwoliły na umieszczenie go w grupie noży niskobudżetowych, co nie umniejsza oczywiście jego atrakcyjności. Niektórych może co prawda zniechęcać fakt, iż Injection produkowany jest w Chinach, jednak warto pamiętać, iż w produktach firmy Kershaw kładziony jest wysoki nacisk na jakość wykonania, a wykonanie tego foldera jest na bardzo wysokim poziomie. Zdecydowanie nie jest to nóż, który można przyrównać do popularnej bazarowej tandety.

Ergonomia konstrukcji to bardzo silna strona tego noża. Todd Rexford doskonale zaprojektował kształt rękojeści, która dobrze układa się w dłoni i pozwala na wygodną pracę. Okładziny wykonane z G10 (włókno szklane wzmocnione żywicami) zostały delikatnie zaoblone, dzięki czemu lepiej wypełniają dłoń. Ciekawe są frezowane otwory, które delikatnie odciążają konstrukcję, a zarazem nadają jej jakby optycznej lekkości.

Pod okładzinami znajdują się stalowe linery, dzięki którym rękojeść jest mocna i sztywna. Użyta blokada głowni to Liner Lock, który mimo prostej konstrukcji wyśmienicie spełnia swoją rolę – stalowy liner mocno zapiera się o tylną część głowni i potrafi wytrzymać nawet duże obciążenia.

Bardzo ciekawie prezentuje się grzbiet noża, gdyż znajdziemy na nim backspacer wykonany z tworzywa sztucznego, w którym umieszczono stalowy element pozwalający na założenie zawieszki z paracordu. Wygląda to ciekawie i na pewno wnosi pewną odmienność od klasycznego otworu zwanego Lanyard Hole.

Oczywiście aby można było wygodnie i bezpiecznie nosić folder przy sobie, niezbędny jest klips. Wykonany ze stali i dopasowany kształtem do rękojeści przyzwoicie spełnia swoją rolę, a dodatkowo możemy przełożyć go na drugą stronę (jednak zawsze w pozycji Tip-Up). Po włożeniu foldera do kieszeni wystaje z niej tylko fragment tylnej części rękojeści (około 20 milimetrów), co pozwala na szybkie i wygodne wyjmowanie.

Głownia to kolejna mocna strona tego noża. Jej prosty i niezwykle użytkowy kształt (Drop Point) o grubości około 3 milimetrów w połączeniu z pełnym płaskim szlifem gwarantuje doskonałe parametry cięcia. Użyta stal to popularna 8Cr13MoV, która świetnie nadaje się do pracy, a zarazem pozwala na szybkie naostrzenie. Powierzchnia stali została wypiaskowana (Bead Blast), co nadało jej elegancki wygląd, a jednocześnie współgra z klipsem, który został wykończony tą samą metodą.
Oczywiście użycie stali o lepszych właściwościach zaowocowało by dłuższym trzymaniem ostrości, jednak zdecydowanie odbiło by się na cenie końcowej produktu, a nie zapominajmy, iż jest to nóż budżetowy.
Warto zwrócić uwagę na krawędź tnącą, która poprowadzona została aż do samego końca głowni, wykorzystując maksymalnie jej długość.

Głownię otworzymy przy pomocy prostego, dwustronnego kołka (Thumb Stud), którego wielkość daje pewne oparcie dla kciuka. Nóż otwiera się bardzo płynnie, dzięki zastosowaniu podkładek z fosforobrązu.

Produkowane są dwie wersje tego noża, które różnią się tylko rozmiarami:
– model 3820 – rękojeść 102 milimetry, długość głowni 76 milimetrów, długość po otwarciu 178 milimetrów, waga 94 gramy,
– model 3830 – rękojeść 114 milimetrów, długość głowni 89 milimetrów, długość po otwarciu 203 milimetry, waga 125 gramów
Injection to folder, który doskonale nadaje się na letnie, miejskie edc. Owszem, można znaleźć mniejsze i lżejsze konstrukcje, jednak ten model Kershaw’a jest pełnowymiarowym, wygodnym nożem składanym, a do tego o bardzo dobrym stosunku ceny do jakości.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży Kershaw!