Tym razem firma znana głównie z produkcji broni przygotowała dla nas ciekawy i niebanalny nóż składany, obok którego nie można przejść obojętnie.

Głownia o profilu Drop Point i wklęsłym szlifie wysokim na 3/4 gwarantuje świetne parametry cięcia, zwłaszcza iż stal z jakiej została wykonana to VG-10 (stal ta powstała w Japonii (Takefu Special Steel co. Ltd) i tylko tam jest produkowana. Wstępnie miała to być stal głównie na noże kuchenne, jednak znalazła swoje miejsce również w innych nożach użytkowych.).
Długość głowni to prawie 83 milimetry, a długość krawędzi tnącej wynosi 75 milimetrów. Nie jest to może duża głownia, jednak przy grubości około 2,5 milimetra świetnie spełnia swoje zadanie jako narzędzie do cięcia. Wykonanie głowni jest na bardzo wysokim poziomie i nie znajdziemy tutaj żadnych błędów, takich jak chociażby krzywo położone szlify.
Satynowe wykończenie stali nadaje ostrzu surowy wygląd, który doskonale współgra z elementami rękojeści.

Dwustronny kołek (Thumb Stud) oraz płetwa (Flipper ), pozwalają na wygodne otwieranie ostrza. Płynna mechanika powoduje, iż flipper sprawdza się znakomicie i moment otwarcia trwa dosłownie sekundę. Dla kogoś, kto nie jest obeznany z tym systemem otwierania może sprawiać wrażenie, iż jest to nóż automatyczny.
Sam język flippera został odpowiednio wyprofilowany, żeby przy otwieraniu palec nie ślizgał się po nim i nie tracił z nim kontaktu. Flipper spełnia jeszcze jedno zadanie, a mianowicie po otwarciu głowni pełni rolę jelca chroniącego dłoń przed ześlizgnięciem się na krawędź tnącą.

Długość otwartego noża to 184 milimetry, co przy wadze około 92 gramy daje bardzo zgrabną i lekką konstrukcję.

Bardzo ciekawie prezentuje się rękojeść, która wykonana została z modnych ostatnio w świecie „nożowym” materiałów.
Podstawą rękojeści są dwa linery wykonane z tytanu anodyzowanego na kolor niebieski. Użycie tytanu zaowocowało niską wagą, a jego anodyzacja wprowadza ciekawy efekt wizualny.
Oczywiście jeden liner pełni rolę blokady, którą jest Liner Lock. Dopasowanie listka blokady do głowni jest wzorowe i na próżno szukać tutaj jakichkolwiek luzów ostrza.

Na tytanowych linerach znajdują się okładziny wykonane z G10 (włókno szklane wzmocnione żywicami. Niezwykle twarde i odporne na wykruszenia) oraz bolstery wykonane z tytanu. Trzeba przyznać, iż połączenie tych dwóch materiałów dało bardzo ciekawy efekt, zwłaszcza iż tytan jest w pięknym surowym szarym kolorze. Jak już wspomniałem, ciekawa kolorystyka noża sprawia, iż można go postrzegać jako elegancki nóż do codziennego używania.

Jak na folder przystało, na rękojeści znajduje się klips pozwalający na noszenie noża w kieszeni. W tym wypadku klips świetnie współgra z całym nożem i spełnia swoją rolę wyśmienicie. Jest wąski i długi, dzięki czemu mocno i pewnie trzyma folder na swoim miejscu, a jednocześnie jest bardzo sprężysty, co pozwala na wygodne używanie. Ażurowy styl zmniejsza wagę i wprowadza dodatkowy element dekoracyjny.
Poza tym, budowa klipsa (Deep Carry) umożliwia schowanie całego noża w kieszeni, dzięki czemu staje się on dyskretny i nie rzuca się w oczy. Dla osoby nie będącej w temacie klips taki będzie kojarzył się bardziej z nietypowym długopisem, niż z folderem.

Dzięki profilowaniu rękojeść jest bardzo wygodna i palce wręcz same się na niej układają. Podczas pracy nie ma możliwości, żeby nasza dłoń straciła kontakt z nożem, nawet jeżeli będziemy pracować w mokrym środowisku.

Browning 504 to ciekawa pozycja, która sprawdzi się doskonale jako nóż do codziennego używania. Bez problemu będziemy mogli wykonać nim większość prac i nawet stosunkowo krótka głownia nie będzie w tym przeszkadzać. Nóż świetnie nadaje się również jako wyposażenie myśliwego. Budowa i użyte materiały pozwalają na łatwe czyszczenie noża, co jest bardzo istotne po pracy z mięsem.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten folder zagościł w kieszeni jako elegancki nóż do oficjalnego stroju. Może nie jest to dyskretny model, jednak na pewno można powiedzieć, iż jest piękną, męską biżuterią, która na pewno przypadnie wielu panom do gustu.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z innymi ciekawymi modelami noży składanych takich firm jako Browning, Colt, Rough Rider, Protech, Kizer i wieloma innymi.