Niektórych może zwieść podobieństwo do noży Opinel, jednak od razu dostrzega się brak charakterystycznego pierścienia blokady Viroblock i zastanawia również okucie z mosiądzu, którego we francuskich nożach nie znajdziemy.

Noże składane Old Bear produkuje włoska firma Antonini (AE Coltellerie), która już od trzech pokoleń wytwarza noże i inne narzędzia w miejscowości Maniago. Miejscowość ta znana jest miłośnikom noży, bowiem mieści się w niej wiele firm produkujących od lat wspaniałe noże (np. znana z modeli Italian Stiletto firma Fratelli Beltrame F&C Coltellerie, czy też Coltellerie Maserin).
Oferta firmy jest dość obszerna i znajdziemy w niej zarówno nowoczesne noże ratunkowe, noże ogrodnicze (sierpaki), wędkarskie, marynarskie, scyzoryki monterskie oraz klasyczne noże kieszonkowe.

Old Bear to piękne kieszonkowe noże, które posiadają opatentowany przez firmę system blokady głowni, czyli metalowy pierścień umieszczony w mosiężnym okuciu rękojeści. Blokada doskonale spełnia swoją rolę i jest banalnie prosta w obsłudze.

Nóż produkowany jest w dwóch rozmiarach – M i L.
Model M posiada ostrze o długości 80 milimetrów. Długość złożonego noża to 110 milimetrów, a rozłożonego 190 milimetrów.
Model L jest większy i jego ostrze mierzy 90 milimetrów. Długość złożonego to 120 milimetrów, a rozłożonego 210 milimetrów.
Wielkim atutem jest waga, która dla modelu M wynosi 37 gramów, a dla L 62 gramy.
Niską wagę zawdzięczamy rękojeści wykonanej z drewna orzechowego. Kształt rękojeści doskonale układa się w dłoni i nawet dłuższa praca nie powoduje zmęczenia ręki.

Głownię otworzymy przy pomocy znanego z wielu scyzoryków charakterystycznego nacięcia na paznokieć (Nail Nick). Ręczne wykonanie i dbałość o wykończenie detali pozwala cieszyć się doskonałą mechaniką i świetnie działającą blokadą, której obsługa przebiega płynnie i nie sprawia żadnych problemów.

Głownia o profilu Clip Point posiada pełny płaski szlif, co przy grubości niecałych dwóch milimetrów czyni z niej dosłownie „żyletkę”. Stal użyta do wytworzenia głowni to nierdzewna 420, która hartowana jest na około 54-56 HRC. Dość niskie hartowanie zapobiega ewentualnemu wykruszaniu stali, a także pozwala na szybkie naostrzenie.

Nóż zapakowany jest w ascetyczne tekturowe pudełko co podkreśla jego prostą konstrukcję. Świetnie nadaje się na prezent i na pewno sprawi dużo radości każdemu, kto ceni klasyczne noże.
Old Bear doskonale nadaje się do artykułów spożywczych, gdyż pełny płaski szlif pozwala na komfortowe cięcie. Przygotowanie nim posiłku to przyjemność, a ostra głownia umożliwia bardzo precyzyjne operowanie. Świetnie sprawdzi się również przy pracach z papierem, czy też jako lekki nóż do strugania drewna. Oczywiście należy pamiętać, iż głownia jest bardzo cienka i może nie wytrzymać mocniejszego traktowania, a zwłaszcza podważania. To zdecydowanie nóż do cięcia!

Każdy nóż Old Bear przechodzi przez dłonie rzemieślników, którzy dbają o jakość wykonania. Jak wygląda końcowy etap produkcji możemy zobaczyć na filmie jaki udostępniła firma.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z nożami Old Bear, a także innymi ciekawymi klasycznymi nożami składanymi!

 

Źródło: antoniniknives.com