Noże firmy BUCK znane są od dawna, a ich historia sięga początku XX wieku. W 1902 roku kowal Hoyt Buck zaczął produkować noże, szukając jednocześnie najlepszego sposobu na hartowanie. Rynek docenił jakość jego wyrobów, które stały się rozpoznawalne i z każdym rokiem bardziej popularne. W 1945 roku założył rodzinny sklep H.H BUCK and Son, który w roku 1961 (po śmierci Hoyt’a) przekształcił się w BUCK KNIVES INC.
W 1964 roku nastąpił duży przełom, a to za sprawą świetnie zaprojektowanego składanego noża o nazwie 110 Folding Hunter, którego autorem był syn Hoyt’a – Al Buck.

Model 110 zdecydowanie przyczynił się do zwiększenia popularności marki i mimo wielu lat od jego powstania, nadal jest produkowany w niezmienionej praktycznie formie.
Doświadczenie, doskonałe materiały i dbałość o szczegóły zaowocowała wieloma ciekawymi produktami, dzięki którym firma BUCK jest rozpoznawalna na całym świecie.
Jednym z ciekawych modeli z bogatej oferty jest Selkirk, czyli duży i mocny nóż składany mający charakter noża survivalowego.

Pierwszym elementem, który wyróżnia ten model jest bardzo ciekawa kabura pozwalająca nosić nóż pasie. Kabura wykonana została z tworzywa sztucznego o nazwie Nylon i jest odporna zarówno na wilgoć, jak i zmiany temperatury. Jej konstrukcja pozwala wybrać użytkownikowi, czy nóż będzie przenoszony rękojeścią w górę, czy też w poziomie. Zestaw śrub pozwala dowolnie modyfikować zestaw, dostosowując go jeszcze np. dla osób leworęcznych.

Interesującym dodatkiem do kabury jest krzesiwo, które jest nieodzownym wręcz elementem wyposażenia survivalowego.

W tym wypadku krzesiwo jest ciekawie montowane za pomocą prostego, ale bardzo skutecznego zatrzasku. W uchwycie krzesiwa umieszczono gwizdek sygnalizacyjny, który może się przydać w awaryjnych sytuacjach.

Nóż w kaburze siedzi bardzo pewnie i nie ma możliwości, by przypadkowo z niej wypadł. Jest to świetnie przemyślany, zaprojektowany i wykonany system.
Jednak istotą tego zestawu jest nóż, który już po wyjęciu z kabury robi wrażenie.

Selkirk jest sporym nożem, który po otwarciu mierzy 225 milimetrów. Taka wielkość całej konstrukcji owocuje dużą i wygodną rękojeścią o długości 127 milimetrów, którą wygodnie trzyma się nawet w grubych rękawicach.

Budowa rękojeści opiera się na grubych stalowych linerach, na których znajdują się okładziny z dwukolorowej micarty (Brown and Black) oraz stalowe bolstery. Taka konstrukcja czyni nóż mocnym i wytrzymałym nożem o konkretnej wadze 207 gramów.
Zadbano o odpowiednią pękatość rękojeści, dzięki czemu świetnie układa się ona w dłoni wypełniając ją i pozwalając na mocny chwyt.
Blokada noża to Liner Lock, który bardzo pewnie zabezpiecza otwartą głownię, a dzięki ząbkowaniu na listku blokady pozwala na wygodną obsługę.

Rękojeść jest otwarta na grzbiecie, czyli elementy rękojeści łączone są za pomocą tulejek dystansowych. Takie rozwiązanie obniża wagę noża, a także pozwala na wygodniejsze mycie i konserwację.

Głownię otwieramy przy pomocy dwustronnego kołka, którego wielkość pozwala na obsługę w rękawicach.

Selkirk posiada głownię o długości 99 milimetrów, która wykonana została z nierdzewnej stali 420HC. Użyta stal doskonale nadaje się na noże terenowe, gdyż zachowuje świetny stosunek pomiędzy trzymaniem ostrości, a łatwością w ostrzeniu. Świetne parametry cięcia oferuje nam również pełny płaski szlif, a także wzorowo wyprowadzona krawędź tnąca.
Grubość głowni to 3,6 milimetra, zatem jest to głownia która bez problemu pozwoli użytkownikowi na wiele prac, a nawet na mocniejsze traktowanie. Stosunek długości głowni do jej grubości daje nam mocną głownię, która nie będzie bała się np. pracy w drewnie.

Waga noża wraz z kaburą to około 300 gramów i przyznać trzeba, iż po chwili noszenia na pasie zapomina się o tym ciężarze. Kompaktowość całości świetnie sprawdza się w outdoorowym ekwipunku, dając nam mocny i wytrzymały nóż wraz z użytkowym krzesiwem. Całość świetnie sprawdzi się jako nóż myśliwski, chociaż pamiętać trzeba o staranne mycie i konserwację po każdym użyciu.
Buck Selkirk Survival to nóż, który doskonale spisze się jako backup noża o stałej głowni, zachowując jednocześnie mocną konstrukcję pozwalającą na wymagające prace w terenie.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży outdoorowych!