Nadchodzą święta Bożego Narodzenia i pora zastanowić się nad pięknym zielonym drzewkiem, które tradycyjnie przyozdobi nasz dom. Bez względu na to, czy choinkę kupimy na targu, czy też wybierzemy się po nią sami do lasu, na pewno przyda się większy nóż aby drzewko odpowiednio przyciąć i osadzić w stojaku!
Firma Ontario Knife Company znana jest z tego, iż jej projekty doskonale sprawdzają się w pracy i bardziej postrzegane są jako narzędzia, niż przedmioty mające charakter ozdobny. Każdy chyba zna rewelacyjny nóż składany RAT, a także doskonałą serię noży o stałej głowni o tej samej nazwie, które wręcz stały się wzorem noża roboczego.
Bushcraft Woodsman należy do grupy noży o nazwie Hunting & Bushcraft, czyli narzędzi przydatnych w terenie.

Woodsman to duży i mocny nóż o budowie Full Tang, czyli cała jego konstrukcja wykonana została z jednego kawałka stali, dzięki czemu jest mocna i wytrzymuje większe obciążenia, niż noże o budowie Hidden Tang.

Długość całego noża to 377 milimetrów, z czego głownia mierzy około 239 milimetrów, a więc nie jest to mały nóż.
Imponująca jest grubość głowni, która wynosi 6,3 milimetra. Patrząc na grzbiet noża odnosi się wrażenie, iż ogląda się szynę kolejową!

Stal z jakiej został wykonany Woodsman to 5160 Carbon Steel, czyli stal wysokowęglowa. Zahartowana została na około 53-55 HRC, zyskując tym samym kompromis między wytrzymałością, a trzymaniem parametrów tnących. Stal ta pozwala na łatwe ostrzenie, więc przywrócenie jest roboczego stanu po pracy nie będzie problemem.

O czym warto pamiętać, to o odpowiedniej konserwacji głowni. Stale wysokowęglowe nie lubią wilgoci i szybko na powierzchni pojawiają się małe wykwity rdzy. Nie są one groźne dla noża, jednak dłuższe przebywanie w wilgotnym środowisku może powodować, iż całość szybko pokryje się patyną, a następnie zacznie rdzewieć.
Patyna oczywiście nie będzie miała wpływu na użytkowość noża, a dodatkowo zabezpieczy głownię przed rdzewieniem. Poza tym, nawet delikatne ślady rdzy są tylko tzw. rdzą powierzchniową i łatwo ją usunąć przy pomocy szorstkiej gąbki i np. mleczka typu CIF.
Sama konserwacja tego typu głowni nie jest kłopotliwa, gdyż wystarczy po skończonej pracy wytrzeć ją do sucha, a następnie przetrzeć odrobiną dowolnego oleju, smaru, aby zabezpieczyć odkryte powierzchnie przed wilgocią. Jest to proces znany zwłaszcza tym, którzy w kuchni używają doskonałych noży kuchennych z podobnej stali.
Dobrym rozwiązaniem jest również wpuszczenie kilku kropel do pochwy, dzięki czemu nóż będzie przebywał w zabezpieczającym środowisku.

Dużą zaletą tego noża jest jego rękojeść, bowiem mimo sporych rozmiarów, rękojeść została wyprofilowana tak, iż wygodnie leży zarówno w małej, jak i dużej dłoni. Często spotyka się duże noże, które mają zbyt wielką rękojeść i ciężko wówczas o efektywną i bezpieczną pracę. Tutaj tego problemu nie ma i rękojeść świetnie układa się w dłoni, a jej długość pozwala wybrać najbardziej optymalny dla nas chwyt.

Okładziny rękojeści wykonano z drewnianego laminatu (Laminated Hardwood), dzięki czemu są one bardzo wytrzymałe i odporne na wilgoć. Okładziny przykręcone zostały na śruby, a więc nic nie stoi na przeszkodzie by je zdjąć, zakonserwować powierzchnię stali pod nimi i ponownie założyć.
Na końcu rękojeści znajduje się otwór pozwalający na założenie pętli z paracordu, dzięki której nóż nie wypadnie nam z ręki i nie poszybuje w nieznanym kierunku.

Na głowni położono pełny płaski szlif, który przy takich parametrach głowni i stali pozwoli na ciężką pracę. Duży ciężar noża (około 520 gramów) pozwala na przełożenie siły podczas uderzenia, a więc rąbanie nim będzie bardzo efektywne. Woodsman nie będzie bał się również batonowania, czy też wyłamywania. Oczywiście należy pamiętać, iż żaden nóż nie zastąpi prawdziwej siekiery!

W komplecie z nożem jest oczywiście pochwa, która mimo swojej prostej budowy doskonale spełnia swoje zadanie.

Pochwa wykonana została z materiału o nazwie Nylon DeSantis® w kolorze jasno brązowym, dzięki czemu nadaje całości leśny, a nie taktyczny wygląd.
We wnętrzu pochwy zamontowano wkładkę z tworzywa sztucznego, która usztywnia całą konstrukcję, ułatwia wyciąganie i chowanie noża, a także zabezpiecza przed przypadkowym przecięciem materiału.

Nóż siedzi w pochwie mocno, a podczas transportu rękojeść dodatkowo zabezpieczona jest taśmą z zatrzaskiem.

Na górnej części pochwy znajduje się mała kieszonka, w której znajdziemy wspomniany paracord na pętlę, a także krzesiwo i stalowy element do krzesania (mini tool). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby krzesiwo przenieść do plecaka, a do kieszonki włożyć ostrzałkę.

Wykonanie całego zestawu stoi na bardzo wysokim poziomie. Szlify głowni położone zostały równo, krawędź tnąca wyprowadzona z należytą dbałością. Pochwa uszyta wzorowo, pozwoli na długie i bezproblemowe użytkowanie. Jak podkreśla producent, całość wykonana została w Stanach Zjednoczonych.
OKC Bushcraft Woodsman to doskonały nóż na terenowe wyprawy. Bez względu na to, czy będziemy go nosić na pasie, czy też przytroczony do plecaka, ponad pół kilograma ostrej stali pozwoli wykonać nam bez problemu wiele wymagających prac, którym nie sprostają standardowe noże terenowe. Woodsman to doskonałe uzupełnienie naszego ekwipunku, które odciąży od cięższych prac nóż składany i podręczny nóż o stałej głowni.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży nieskładanych!