Tom Krein od wielu lat znany jest ze swoich ciekawych projektów i z przyjemnością ogląda się wersje custom, które wyszły spod jego ręki.

Krein znany jest również z tzw. „regrindu” czyli szlifowania głowni noży innych producentów, by uzyskać jak najbardziej doskonałe parametry tnące. Po takiej operacji, nóż staje się ostry jak skalpel, a dodatkowo zdobi go logotyp Kreina.

Gitano to nóż wykonany przez firmę Böker Plus, wg. projektu Kreina, który połączył świetne możliwości tnące z ergonomiczną rękojeścią, a zarazem nadał całości ciekawy, lekko zadziorny kształt.

Duża głownia (108 milimetrów) wykonana jest ze znanej stali 440C. Nie jest to może stal z „górnej półki”, niemniej jest to bardzo dobra stal, która doskonale nadaje się do pracy. Prawidłowo zahartowana i porządnie naostrzona bardzo długo trzyma przyzwoite parametry tnące, a zarazem pozwala na szybkie ostrzenie. W pogoni za nowoczesnymi stalami, 440C została odsunięta na bok, jednak można ją spotkać w niektórych produktach. W wydaniu firmy Böker Plus stal ta spisuje się znakomicie i jest godna polecenia.
Powierzchnia stali otrzymała wykończenie Stonewash (głownia zyskuje charakterystyczne drobne rysy w efekcie kąpieli w kamieniach ściernych. Dzięki temu posiada niemalże matowe wykończenie odporne na zarysowania).

Profil głowni Drop Point i dość wysoki szlif wklęsły (Hollow) przy grubości 3,3 milimetra daje nam świetne narzędzie to cięcia z doskonale smukłym czubkiem nadającym się do precyzyjnej pracy.
Warto zwrócić uwagę na świetnie wyprowadzoną krawędź tnącą. Nóż po wyjęciu z pudełka jest ostry i nadaje się do pracy.
Głownia otwierana jest przy pomocy dwustronnego kołka. Wzorowe dopasowanie elementów, a także fakt, iż na osi głowni użyto podkładek z fosforobrązu i teflonu, pozwala cieszyć się bardzo płynnym otwieraniem i zamykaniem.

Rękojeść jest duża i pozwala na nieograniczoną liczbę chwytów. 142 milimetry długości są podstawą do bardzo wygodnego chwytu, a wygięty, lekko „bananowy” zwiększa wygodę podczas pracy.

Budowa rękojeści to Liner Lock, czyli dwa stalowe linery, na których umieszczono okładziny z czarnego G10. Trzeba przyznać, iż przyłożono starań do wykonania całości, gdyż każdy element rękojeści został dopracowany i użytkownik może cieszyć się ładnie wykończonym G10 oraz świetną mechaniką blokady.

Otwarty grzbiet pozwoli na łatwe i szybkie czyszczenie i konserwację, a szczątkowy spacer (element grzbietu) usztywnia całą konstrukcję.

Niezwykle interesująco przedstawia się klips pozwalający nosić nóż na krawędzi kieszeni. Wykonany ze stali jest dość mały, jednak w odróżnieniu od wielu znanych kształtów wyróżnia się większą szerokością. Przy tak dużym nożu, dbanie o fakt, by dało się go nosić dyskretnie byłby raczej bez sensu, więc postawiono nacisk na ciekawy kształt i funkcjonalność.
Klips doskonale spełnia swoje zadanie, mocno trzyma nóż na miejscu, a także pozwala na szybkie wyjęcie noża z kieszeni.
Na końcu rękojeści znajduje się otwór pozwalający na przełożenie paracordu.

Otwarty nóż robi wrażenie swoim rozmiarem. Całkowita długość to 246 milimetrów, czyli zdecydowanie są to rozmiary wyróżniające ten model spomiędzy klasycznych konstrukcji.
Mimo sporych rozmiarów, nóż cechuje się bardzo przyzwoitą wagą – 178 gramów. Przy takich rozmiarach i wadze całkiem wygodnie nosi się nóż w kieszeni bojówek i dość szybko zapomina się, iż w kieszeni „siedzi” tak duży folder.

Gitano to nóż nietuzinkowy. Doskonała jakość wykonania idąca w parze ze świetnymi materiałami daje nam naprawdę ciekawe narzędzie do pracy. Klasyczna blokada Liner Lock pozwala na szybką obsługę i dobrze spełnia swoje zadanie. Folder docenią te osoby, które lubią większe głownie i naprawdę wygodne rękojeści. No i oczywiście smaczku nadaje logotyp samego Toma Kreina.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży składanych.

Źródła: kreinknives.net, spyderco.com