Darrel Ralph już był wspominany na naszej stronie, przy okazji opisywania noży jego projektu wytwarzanych przez firmę Meyerco. Tym razem przedstawiamy bardzo ciekawy nóż wyprodukowany przez amerykańską firmę HTM, oczywiście na podstawie projektu Darrela Ralpha.
HTM TAS II (Tactical Automatic Stiletto) to bardzo ciekawy automatyczny nóż składany, który swoim wyglądem nawiązuje do klasycznych włoskich noży typu Stiletto, jednak cechuje go nowoczesny projekt, a także doskonałe materiały użyte do jego wyprodukowania.

Nawiązanie do włoskich konstrukcji widoczne jest w kształcie rękojeści, a także charakterystycznym jelcu.

Rękojeść ma długość 129 milimetrów i wykonana została z dwóch kawałków anodyzowanego na kolor czarny aluminium. Jej długość i wymiary pozwalają na bardzo wygodny chwyt, nawet gdy użytkownik ma duże dłonie. Grubość rękojeści to 11 milimetrów, zatem przy swojej smukłości pozwala na pełne objęcie palcami.
Aby zapobiec przypadkowemu wyślizgnięciu się noża z dłoni, na bokach rękojeści umieszczone zostały efektowne frezowania antypoślizgowe. Wygląda to bardzo efektownie i spełnia swoje zadanie nawet wtedy, gdy pracujemy w rękawicach, jednak frezowania nie są ostre i nie powodują dyskomfortu przy pracy gołą dłonią.

Ciekawie wygląda grzbiet, w którym znajdują się cztery podłużne otwory. Poza wizualnym przełamaniem gładkiej powierzchni, otwory pozwolą na szybsze odprowadzenie wilgoci oraz ułatwią czyszczenie i konserwację wnętrza rękojeści.

Duży i wysoko osadzony klips o budowie Deep Carry umożliwia prawie całkowite schowanie foldera w kieszeni.

Co ciekawe, klips jest przekładany (tip up, tip down), co przy automatach jest dość rzadko spotykane.
W tylnej części rękojeści znajduje się tzw. Lanyard Hole, czyli otwór pozwalający na przełożenie paracordu.

Otwieranie głowni odbywa się poprzez przycisk umieszczony obok śruby osi. Przycisk jest moletowany, przez co palec bez problemu znajduje na nim swoje miejsce.
W konstrukcji nie znajdziemy blokady przypadkowego otwarcia, gdyż ta po prostu jest zbędna. Jakość dopasowania elementów jest na bardzo wysokim poziomie i nie ma możliwości, aby mechanizm sam zwolnił zamknięte ostrze.

Głownia wykonana z doskonałej stali 154CM posiada długość 97 milimetrów o kształcie SPEARPOINT (kształt włóczni).

Szlify dzielą głownię na pół, przy czym górny jest to tzw. False Edge (fałszywe ostrze), które nie ogranicza oczywiście właściwości penetracyjnych głowni.
Powierzchnia stali otrzymała wykończenie STONEWASH (głownia zyskuje charakterystyczne drobne rysy w efekcie kąpieli w kamieniach ściernych. Dzięki temu posiada niemalże matowe wykończenie odporne na zarysowania, gdyż nowe rysy „zlewają” się ze starymi).

Bardzo ciekawie prezentuje się zbrocze umieszczone na głowni. Dzięki niemu ostrze zyskało na sztywności i wytrzymałości. Grubość 3 milimetry pozwoli nam na przebijanie, a nawet na rozsądne podważanie.

Jak już wspomniano, nóż cechuje doskonałe wykonanie. Każdy element został dopracowany i nie znajdziemy tutaj niedoróbek. Doskonałą mechanikę otwierania głowni wspiera bardzo mocna sprężyna, która przy otwarciu ostrza pozwala cieszyć się mocnym i zdecydowanym „kopnięciem”.
W komplecie z nożem otrzymujemy oryginalny pouch, na którym znajduje się elegancka skórzana naszywka z wytłoczonym logotypem producenta. Warto wspomnieć, iż folder HTM TAS II produkowany jest w USA.

Długość otwartego foldera to 225 milimetrów. Przy takim rozmiarze zaskakująca dla niektórych może być niska waga oscylująca koło 105 gramów. Tak niską wagę nóż zawdzięcza użytemu aluminium, a także odchodzeniu głowni poprzez zbrocze.

HTM TAS II to bardzo ciekawa propozycja dla każdego miłośnika noży, który na pewno znajdzie miejsce dla niego wśród unikatów w swojej kolekcji. Nóż przypadnie do gustu zwolennikom głowni typu Spearpoint, zwłaszcza, iż w tym wypadku mamy do czynienia z jak najbardziej roboczą wersją tej głowni. TAS II doskonale sprawdzi się zarówno jako nóż edc, jak i uzupełnienie taktycznego oporządzenia. Szybkość otwarcia głowni, rewelacyjna ergonomia i mechanika, a także nietuzinkowy wygląd czynią z tego noża ciekawą i wartą zainteresowania pozycję.