Zima nie będzie trwać wiecznie i już za jakiś czas znowu z przyjemnością będzie można zorganizować wypad do lasu, odwiedzić nasz szałas, czy po prostu rozsiąść się wygodnie w cieple palonego ogniska. Oczywiście wiele nie zdziałamy podczas wypadu bez odpowiednich narzędzi, więc warto spojrzeć na dwa ciekawe noże z oferty firmy Camillus.

Oba modele swoim podpisem sygnuje współpracujący z firmą Camillus od roku 2011 Les Stroud, czyli podróżnik i specjalista survivalu. Niektórzy mogą kojarzyć go z programu typu reality o nazwie „Survivorman” (w Polsce jako „Człowiek, który przetrwa wszystko”), w którym prezentuje różne ciekawe rozwiązania w krytycznych sytuacjach.

Doświadczenie zdobyte w terenie dały mu podstawy do projektowania noży, których produkcją zajął się Camillus i w roku 2012 podczas targów SHOT Show w Las Vegas przedstawiona została ciekawa seria o nazwie Ultimate Survival Knife.

Od powyższej serii minęło sporo czasu, a w ofercie firmy Camillus pojawiły się nowe modele, pochodzące z serii o nazwie Heritage Collection. Nowa seria powstała oczywiście z myślą o survivalu i pracy w ciężkich warunkach.

Prezentowane modele to składany nóż o nazwie San Bushmen oraz podręczny nóż o stałej głowni – Inuit.
San Bushmen to folder, którego konstrukcja opiera się na dwóch stalowych linerach i blokadzie Liner Lock.

Bardzo ciekawe są okładziny, gdyż jest to połączenie tworzywa sztucznego i gumy w ciekawym, pustynnym kolorze. Profil rękojeści został doskonale opracowany, gdyż rękojeść dosłownie „klei się” do dłoni. Materiał z jakiego została wykonana i sam kształt rękojeści powoduje, iż nóż doskonale układa się w ręce podczas pracy. Ten sam rodzaj materiału znajduje się na każdym nożu z serii Heritage Collection.

Nóż możemy nosić zarówno na krawędzi kieszeni jak i za paskiem, gdyż umożliwia to stalowy klips (Tip down). Na końcu rękojeści znajduje się otwór pozwalający na przełożenie paracordu i tym samym zabezpieczenie noża przed zgubieniem.

Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie w grzbiecie krzesiwa, które możemy w każdej chwili wyjąć i użyć. Uchwyt krzesiwa bardzo mocno blokuje się w swoim gnieździe i nie ma możliwości by je zgubić. Po włożeniu krzesiwa do gniazda, otrzymujemy bardzo wygodną rampę zwiększającą komfort chwytu. Warto zwrócić uwagę na sam uchwyt krzesiwa, w którym znajduje się gwizdek.

Głownia o profilu Drop Point posiada dość wysoki szlif, który oferuje nam niezłe możliwości tnące, zwłaszcza w połączeniu z krawędzią typu Recurve (falista). Fałszywe ostrze zwiększa właściwości penetracyjne. Na grzbiecie głowni umieszczono tzw. Fire Starter Notch, czyli miejsce dedykowane do krzesiwa oraz rampę (Jimping) pod kciuk.

Dane techniczne:
Długość głowni: 81 mm
Grubość głowni: 3,6 mm
Stal: 440 z powłoką Carbonitride Titanium
Długość rękojeści: 106 mm
Blokada: Liner Lock
Otwieranie: Thumb Stud (dwustronny kołek)
Długość całkowita (rozłożony): 190 mm
Waga: 110 g

San Bushmen to świetny folder, który pozwoli na wykonanie wielu prac w terenie, jednak należy pamiętać, iż jest to nóż składany, którego konstrukcja nie pozwoli na mocniejsze prace. Dlatego jego uzupełnieniem może być kolejny model z serii Heritage Collection – Inuit.

Inuit to nóż o stałej głowni i budowie Full Tang (cała konstrukcja wykonana została z jednego kawałka stali). Podobnie jak w folderze, rękojeść wykonana została z tworzywa sztucznego i gumy, dzięki czemu rewelacyjnie układa się w dłoni. Podczas pracy nasza ręka zabezpieczona jest świetnie wyprofilowanym jelcem, który jednocześnie stanowi dobre podparcie dla kciuka.

Na końcu rękojeści umieszczono stalową głowicę (Knurled Steel Pommel), która pozwoli nam na użycie jej jako młotka. W stalowym elemencie znajduje się otwór, przez który możemy przełożyć paracord.

Podobnie jak w folderze, profil głowni to Drop Point, jednak tutaj mamy do czynienia z krawędzią tnącą typu Combo (częściowo gładka, częściowo ząbkowana). Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie doskonałych możliwości tnących, a dodatkowo pozwala na łatwe cięcie materiałów typu tworzywo sztuczne, taśmy i syntetyczne liny.

Warto zauważyć, iż ząbkowana krawędź tnąca kończy się stalowym klinem, który pozwoli na łatwiejsze rozłupywanie drewna podczas batonowania.

Na grzbiecie znajduje się Fire Starter Notch którym będziemy mogli krzesać iskry z krzesiwa.

W komplecie z nożem otrzymujemy bardzo ciekawą i funkcjonalną pochwę (Hard Ballistic Nylon Sheath), która pozwala na noszenie na prawym, bądź lewym boku. Bez względu na położenie pochwy, nóż wchodzi do niej z wyczuwalnym „klikiem”, także nawet montaż całości „do góry nogami” nie jest problemem. Zresztą przed przypadkowym zgubieniem noża chroni troczek na rzep.

Na przodzie pochwy w dedykowanym gnieździe znajduje się duże i poręczne krzesiwo. Długa i wygodna rączka krzesiwa pozwala na wygodny uchwyt i wydajne krzesanie iskier, a gumowy oring i dopasowanie do gniazda uniemożliwiają zgubienie całości.

Z tyłu pochwy znajduje się pętla pozwalająca na przełożenie pasa oraz mała siatkowana kieszonka w której znajdziemy ulotkę oraz wydrukowany na twardej folii mini poradnik survivalowy.

Po wyjęciu noża i odpięciu obu widocznych troczków możemy odchylić część wykonaną z tworzywa i sztucznego, co daje nam dostęp do lusterka sygnalizacyjnego (zabezpieczone folią).

Na pochwie znajdziemy również stalowe oczka, które umożliwiają założenie paracordu i przytroczenie całości w dowolnie wybrany sposób np. do plecaka, torby.

Dane techniczne:
Długość głowni: 110 mm
Grubość głowni: 3,7 mm
Stal: 440 z powłoką Carbonitride Titanium
Długość rękojeści: 115 mm
Długość całkowita: 228 mm
Waga samego noża: 172 g
Waga noża wraz z pochwą: 328 g

Inuit w połączeniu z folderem San Bushmen daje nam wygodny zestaw, gotowy na każdą wyprawę. Przy pomocy tych dwóch noży wykonamy właściwie wszystkie podstawowe prace terenowe, może jedynie poza rąbaniem do którego bardziej stosowna będzie maczeta z serii Heritage Collection o nazwie Waorani.

Dużym atutem opisywanych modeli jest jakość wykonania. Camillus przyłożył starań, aby szlify były porządnie położone, a krawędzie tnące pozwalały na pracę od razu po wyjęciu z pudełka. Każdy element został przemyślany, dopracowany i wykonany z dużą dokładnością, co docenimy podczas użytkowania.

Dużym atutem opisywanych modeli jest bardzo atrakcyjna cena, a także wzorowe wykonanie.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży terenowych!

Żródła: images.gearjunkie.com, camillusknives.com