Przychodzi w życiu taki moment, gdy nasza pociecha jest już w takim wieku, iż można pomyśleć o nauce kultury używania noża. Oczywiście każdy rodzic indywidualnie określi wiek, w którym można zaznajamiać dziecko z tym narzędziem, jednak warto pomyśleć o tym, jaki model nadaje się jako pierwszy nóż.
Pierwszy nóż przede wszystkim nie powinien być drogi, gdyż należy się liczyć z jego zgubieniem bądź zniszczeniem. Na uszkodzenie narażona będzie również krawędź tnąca, gdyż wraz ze sprezentowaniem noża warto rozpocząć naukę samodzielnego ostrzenia, które do najłatwiejszych czynności nie należy.
Najlepszym wyborem będzie nóż o stałej głowni, co odsunie od nas wizję dziecięcych palców pociętych głownią np. przy składaniu noża. Oczywiście składany nóż również świetnie się nadaje do używania (zwłaszcza iż są modele dedykowane dla dzieci), jednak jest to jakby kolejny poziom wtajemniczenia.
W ofercie naszego sklepu znaleźć można nóż o stałej głowni, który doskonale nadaje się jako pierwsze narzędzie. Forma i cena zadowolą rodzica, a sam nóż sprawi sporo radości dziecku, które pod naszym nadzorem będzie uczyć się zasad bezpiecznego używania.
Jest to nóż o nazwie Brigand (Rozbójnik) produkowany przez firmę Mikov – znanego od lat czeskiego producenta noży.

Nóż przede wszystkim jest lekki, a więc nie będzie zbytnim obciążeniem na pasie naszego dziecka. Waga samego noża to około 64 gramy, zaś całkowita waga z pochwą to zaledwie 85 gramów. Nosząc go na pasie, łatwo zapomnieć o jego istnieniu.
Rękojeść o długości 106 milimetrów pozwala na wygodny chwyt dorosłej osobie, a dzięki temu iż nie jest za bardzo pękata, dobrze układa się również w dziecięcej dłoni. Odpowiednie profilowanie i faktura tworzywa zapewnia ochronę dłoni przed przypadkowym zsunięciem się z rękojeści.
Użycie tworzywa sztucznego na rękojeści pozwala również na łatwe czyszczenie noża, a poza tym jest całkowicie bezobsługowe.

Głownia o długości 99 milimetrów wykonana jest ze stali 420 która dzięki niskiej zawartości węgla jest ona odporna na korozję. Hartowanie około 55 HRC zapobiegnie przypadkowemu złamaniu, bowiem głownia prędzej się wygnie niż pęknie.

Kształt głowni to Drop Point, który doskonale nadaje się do wszelkich prac terenowych. Pełny płaski szlif przy grubości 2,3 milimetra zapewnia świetne właściwości tnące. Krawędź tnąca pozwoli na łatwe i szybkie ostrzenie przy pomocy dowolnego systemu ostrzącego, bądź ostrzałkami do ostrzenia z ręki.

Warto zauważyć, iż krawędź tnąca została pociągnięta prawie do samej rękojeści. Trzpień głowni sięga do połowy rękojeści, a więc cała konstrukcja jest zwięzła i wytrzymała.
Długość całkowita to około 207 milimetrów, czyli jest to nóż o całkiem normalnych rozmiarach.

W komplecie z nożem jest oczywiście kabura pozwalająca na bezpieczny transport noża. Wykonana z tworzywa sztucznego świetnie trzyma nóż na miejscu, nie pozwalając na przypadkowe wysunięcie i zgubienie.

Troczenie do paska umożliwia szlufka, przez którą możemy przełożyć pasek o szerokości do 35 milimetrów. Oczywiście możemy również zamontować pętlę z paracordu, albo zastosować troczek. Każdy sposób pozwoli na bezpieczny transport noża.

Warto zauważyć, iż kabura pozwala na troczenie na prawym bądź na lewym boku, a nóż możemy włożyć do niej w zależności od zapotrzebowania. Jest to proste rozwiązanie, ale docenią je leworęczni użytkownicy.
Na końcu kabury umieszczono mały otwór, który pozwala na odparowanie wilgoci podczas używania noża w terenie.

Atutem jest również krzykliwy pomarańczowy kolor, który ułatwi w razie czego szukanie noża w trawie.
Brigand jest dobrze wykonany i zapewnia bezpieczną pracę. Pod okiem doświadczonej osoby będzie stanowił świetne narzędzie do nauki młodszego użytkownika, który bez problemu będzie mógł wykonać zarówno prace terenowe, warsztatowe, czy też pomóc w przygotowaniu np. kiełbasek na grilla, porcjowaniu warzyw i owoców. Użyta stal poza ostrzeniem i czyszczeniem jest bezobsługowa, a więc nie musimy się obawiać nalotów rdzy i czyszczenia noża po każdej pracy.
Niska waga pozwala na pracę małym dłoniom, które bez problemu będą mogły strugać drewno, czy też rzeźbić w korze. Wraz z dowolną ostrzałką Brigand będzie wspaniałym prezentem dla każdego dziecka, wprowadzając je w interesujący świat survivalu czy też bushcraftu.
Ciekawostką jest to, iż kaburę możemy nasunąć na niektóre latarki, zamieniając ją tym samym w praktyczny dyfuzor sygnalizacyjny, co pozwoli na np. naukę sygnałów świetlnych.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z innymi pozycjami dla młodych odkrywców. W ofercie posiadamy zarówno noże o głowni stałej, jak i bezpieczne noże składane oraz niezastąpione w odkrywaniu świata scyzoryki!