Jeżeli potrzebujesz poręcznego i niewielkiego noża o stałej głowni, warto zwrócić uwagę na propozycję amerykańskiej firmy BUCK, a konkretnie na model Buck 490 ErgoHunter Waterfowler.

Ergohunter Waterfowler (długość całkowita 191 milimetrów) zaprojektowano jako nóż myśliwski do oprawiania ptactwa, ale świetnie sprawdzi się jako podręczne narzędzie do pracy.
Nóż to lekki fulltang (74 gramy), czyli materiał stali przechodzi przez jego całą długość.
Krótka głownia (64 mm) o profilu Wharncliffe wykonana została z nierdzewnej stli 420HC i otrzymała wysioki wklęsły szlif. Dzięki temu krawędź tnąca jest cienka i pozwala na naostrzenie do poziomu ostrości chirurgicznego skalpela.
Bardzo ostry czubek pozwoli szybko i bezpiecznie ciąć materiały na płaskiej powierzchni (deska, mata do cięcia), dzięki czemu nóż doskonale nadaje się np. do prac introligatorskich, czy też pracy w skórze.

Wklęsły szlif umożliwia wygodne struganie, a więc bez problemu przy pomocy tego noża będziemy mogli rzeźbić w drewnie i strugać w korze. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby 490 Ergohunter posłużył jako nóż do prac ogrodowych, tudzież do obierania warzyw i owoców.

Mocną stroną tego sympatycznego noża jest rękojeść, która wykonana została z tworzywa o nazwie Black Alcryn. Materiał ten ma właściwości gumy i pozwala na dowolne formowanie, co pozwoliło na wykonanie niesamowicie ergonomiczne rękojeści profilowanej dla osoby praworęcznej.

Długość rękojeści to około 126 milimetrów, a więc jest dużo miejsca na wygodny chwyt nawet dla osób o sporych dłoniach. Profilowanie rękojeści powoduje, iż ręka dosłownie sama znajduje najlepszy chwyt i pozwala na efektywną pracę.

Aby zwiększyć przyczepność rękojeści, na jej powierzchni znalazł się głęboki antypoślizgowy wzór, dzięki któremu nawet gdy dłoń będzie śliska (np. przy oprawianiu ryby), to nie stracimy kontroli nad ostrzem.

Na końcu rękojeści znajduje się otwór w gumie i stali, przez który możemy przełożyć linkę, paracord albo rzemień.

W komplecie otrzymujemy praktyczną kaburę wykonaną z nylonu (Heavy duty nylon), która pozwala na wygodny transport noża.
Nóż przed zgubieniem zabezpiecza klapka zapinana na zatrzask.

Szlufka na pas jest długa, więc bez problemu założymy kaburę nawet na szeroki pasek. Mimo, iż kabura wygląda dość prosto, dobrze spełnia swoje zadania, a przede wszystkim umożliwia bezpieczne noszenie noża w każdych warunkach.

Wewnątrz kabury znajduje się usztywniająca wkładka z tworzywa sztucznego, która zwiększa sztywność całości i zwiększa bezpieczeństwo. Dzięki niej nie ma możliwości, aby ostry czubek przypadkowo przebił nylon i nas zranił.

Buck 490 Ergohunter Waterfowler to prosty, ale bardzo użytkowy nóż. Sprawdzi się jako narzędzie warsztatowe, terenowe, a nawet pozwoli na przygotowanie prostego posiłku. Można śmiało postrzegać go jako edc o stałej głowni, która w sprawnych rękach pozwoli na wykonanie wielu prac. Nie jest to projekt który ma nas zachwycać wyglądem, ale ma być dobrym i poręcznym narzędziem i takim właśnie jest. Zresztą wiele projektów spod znaku firmy Buck postrzeganych jest jako świetne narzędzia, które sprawdzają się w codziennej pracy.