Protech jakiś czas temu wprowadził do sprzedaży ciekawy folder o nazwie Protech Tactical Response 4 (w skrócie TR-4), który był solidnym i dużym nożem składanym o długości całkowitej 235 milimetrów i głownią o długości 102 milimetry. Słowem – spory nóż.

Projekt przypadł do gustu użytkownikom, a więc powstała jego „cywilna”, czyli mniejsza wersja bardziej nadająca się na nóż do codziennego używania – Tactical Response 5 (w skrócie TR-5).
Rękojeść TR-5 wykonana została z utwardzonego aluminium (T6 6061) i jej długość wynosi 111 milimetrów. Aluminium zostało poddane procesowi anodyzacji, dzięki czemu otrzymało głęboki aksamitny czarny kolor.

W tylnej części rękojeści znajduje się tzw. „spacer”, czyli wkładka na grzbiecie, która w tym wypadku pełni również rolę zbijaka do szyb, a także pozwala na założenie paracordu.

W stosunku do oryginału zmienił się również klips, gdyż jest dłuższy od starszego modelu i pozwala na całkowite schowanie noża w kieszeni (Deep Carry). Nie jest to nowy kształt klipsa, bowiem dokładnie taki sam pojawił się w np. w modelach Newport, Magic czy Dark Angel.

Standardowo już, głownię wykonano ze stali 154CM, która otrzymała czarną powłokę DLC (Diamond Like Carbon). Kształt głowni to Drop Point z dość wysokim płaskim szlifem i wyprowadzonym tzw. fałszywym ostrzem (False Edge). Długość głowni to 84 milimetry, a jej grubość to 3,2 milimetra.

TR-5 posiada wspomaganie otwierania , które zaprojektował Matthew Lerch (Titanium Assist), zatem zastosowano w nim blokadę Plunge Lock. Otwieranie głowni odbywa się przy pomocy dużego profilowanego kołka (Thumb Stud). Przycisk znajdujący się na rękojeści służy zatem do zwalniania blokady.

Otwarty TR-5 mierzy 195 milimetrów i waży około 100 gramów. Takie wymiary pozwalają postrzegać ten folder jako klasyczne edc, które z uwagi na budowę klipsa świetnie sprawdzi się w mieście.

Prezentowana na zdjęciach wersja to model TR-5 SA.70 Tactical (Pre Production), który od klasycznej wersji różni się kilkoma elementami.
Przede wszystkim wyróżnia go czaszka z czystego srebra, którą wykonał Bruce Shaw.

Kolejnym elementem jest tzw. insert, czyli wstawka w przycisku blokady, która w tym przypadku została wykonana z czarnej macicy perłowej.

I jeszcze jeden szczegół wyróżnia ten model, a mianowicie wspomniany „spacer” otrzymał dwukolorowe wykończenie (tzw. Tw-Tone).

Całość prezentuje się bardzo elegancko, a ozdobne elementy nie umniejszają oczywiście w żadnym stopniu użytkowości noża.
Tactical Response 5 to bardzo ciekawa propozycja codziennego noża składanego, który wykonany z doskonałych materiałów będzie dobrze służył i nas nie zawiedzie. Warto tutaj przypomnieć, iż wszystkie noże tej firmy wykonane są w 100% w USA.

Wszystkie noże firmy ProTech zakupione w naszym sklepie objęte są dożywotnią gwarancją obejmującą wady fabryczne i materiałowe. Oddając nóż do serwisu można liczyć na konkretne i rzetelne podejście – większość napraw mieści się w 24 godzinach! Oczywiście naprawy gwarancyjne są bezpłatne.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z bogatą ofertą noży firmy Protech.