Firma Gerber znana jest od lat i wiele jej projektów zdobyło uznanie użytkowników. Tym razem możemy zapoznać się z nową serią o nazwie Freescape, w skład której wchodzą zupełnie nowe modele.

Charakterystyczne ciemne kolory, a także jasnozielone wstawki nadają serii ciekawy charakter, zdecydowanie wybijający się na tle innych produktów.
Nas interesuje ostatnia pozycja, a mianowicie składany nóż o nazwie Gerber Freescape Folding.

Freescape Folding to całkiem duży nóż, którego rękojeść ma długość 127 milimetrów, a więc pozwala na wygodny chwyt, zwłaszcza iż użyty materiał to rodzaj tworzywa sztucznego. Dodatkowo pewność chwytu zapewnia odpowiednie teksturowanie, dzięki któremu możemy bezpiecznie pracować nożem nawet w mokrym środowisku.

Bardzo ciekawie prezentują się zielone odblaskowe wstawki, dzięki którym przy minimalnym oświetleniu możemy odnaleźć nóż podczas pracy w ciemności. Jest to rozwiązanie praktyczne i efektowne, a dodatkowo zielone elementy łączą wszystkie pozycje z tej serii.
Na końcu rękojeści znajduje się Laynard Hole, czyli otwór pozwalający na założenie linki, która będzie pomocna przy wyciąganiu noża z dołączonego poucha.

Freescape Folding posiada popularną i intuicyjną w obsłudze blokadę Back Lock, która dodatkowo wspierana jest bezpiecznikiem Family Safe. Po otwarciu noża i przesunięciu bezpiecznika otrzymujemy praktycznie nóż o stałej głowni, jednak zawsze należy pamiętać, iż to nadal nóż składany i wytrzymałość elementów blokady nie pozwoli na nadmierne nadużycie.

Głownię otwieramy za pomocą dużego dwustronnego kołka, którego wielkość pozwala na obsługę w rękawicach. Warto tutaj podkreślić, iż taki kołek oraz użyta blokada pozwoli na wygodną pracę użytkownikom prawo i leworęcznym!

Głownia nie jest duża (86 mm), ale imponuje grubością 3,8 milimetra. Jest to zatem krótki, ale bardzo wytrzymały kawałek stali, który zniesie bardzo dużo.

Stal z jakiego wykonano głownię to 7Cr17MoV, czyli stal trzymająca przyzwoicie ostrość roboczą, a także pozwalająca na szybkie naostrzenie na praktycznie każdej ostrzałce.

Na uwagę zasługuje kształt głowni i bardzo mocny czubek, który pozwoli użytkownikowi na bezstresowe dłubanie w drewnie, a nawet lekkie podważanie.

Użytkowość głowni podkreśla zastosowany również rodzaj krawędzi tnącej, czyli tzw. Combo (głownia jest w części gładka, a w części ząbkowana). Taka krawędź zwiększa możliwości głowni, bowiem gładką częścią będziemy mogli wygodnie strugać czy ciąć żywność, a część ząbkowana pozwala na szybkie cięcie tworzyw sztucznych, gumy czy też lin.

Długość otwartego noża to 212 milimetrów, a więc nie jest to wielki nóż, ale za to bardzo wygodny i maksymalnie użytkowy. Waga noża to około 12 gramów.

Nóż nie posiada klipsa, tak więc możemy przenosić go albo luzem w kieszeni, albo w dołączonym pouchu. Pouch został świetnie zaprojektowany, dzięki czemu możemy go zamontować na pasie w pionie bądź poziomie. Nóż układa się w nim ciasno, a po zamknięciu i zabezpieczeniu kieszonki rzepem nie ma szans na jego przypadkowe wysunięcie i zgubienie.
Pouch z nożem (i całą serią) łączy użycie zielonych odblaskowych wstawek.

Gerber Freescape Folding to zdecydowanie nóż stworzony do pracy. Doskonale się sprawdzi w terenie jako uzupełnienie noża o stałej głowni, ale i poradzi sobie jako element wyposażenia skrzynki narzędziowej. Nie straszne mu będzie struganie kory, drewna, rzeźbienie czy pozyskiwanie materiału na rozpałkę, ale i sprawdzi się przy cięciu przewodów, rur z tworzywa, opakowań, płyt kartonowo-gipsowych, czy przy docinaniu linek. To po prostu bardzo sympatyczny folder do używania!

Freescape Folding śmiało można polecić każdemu, kto nie ma dużego doświadczenia w pracy nożem, bowiem o bezpieczeństwo jego palców zadba wspomniany bezpiecznik Family Safe. Dzięki niemu nawet w rękach młodego użytkownika folder ten będzie gwarantował komfort i bezpieczeństwo.
Pozycja ta jest również bardzo atrakcyjna ze względu na swoją przystępną cenę!

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży składanych!

Źródło: gerbergear.com