Kolejna pozycja od firmy Real Steel, która przypadnie do gustu miłośnikom blokady typu Frame Lock oraz otwierania głowni przy użyciu Flippera.

H5 Gerfalcon to składany nóż o bardzo nowoczesnej linii, która przywodzi na myśl projekty Ricka Hinderera. Rękojeść składa się z okładziny wykonanej z fakturowanego G10 (włókno szklane wzmocnione żywicami) oraz okładziny wykonanej z nierdzewnej stali. Powierzchnia stali otrzymała wykończenie typu Stonewash, dzięki czemu prezentuje się bardzo efektownie.

Rękojeść ma budowę otwartą, a do połączenia okładzin użyto polerowanych stalowych tulejek dystansowych.

Użyta blokada to wspomniany Frame Lock, który obsługuje się bardzo wygodnie dzięki profilowaniu w miejscu, gdzie kciuk styka się z listkiem blokady.

Na stalowej okładzinie znajduje się mały element wykonany z G10 w kolorze okładzin. Jest to ogranicznik, dzięki któremu listek blokady nie będzie mógł być nadmiernie wygięty.

Mocny sprężysty klips pozwala na noszenie noża na krawędzi kieszeni, bądź na pasie lub oporządzeniu. Klips jest przekładalny (Tip-Down, Tip-Up), ale tylko na jedną stronę rękojeści.

Ostatnim elementem rękojeści na który warto zwrócić uwagę jest otwór na linkę. Otóż tutaj widać, jak zadbano o jakość wykonania, gdyż wewnętrzne krawędzie otworu otrzymały eleganckie wyprofilowanie. Wygląda to bardzo efektownie i pozostaje życzyć takiej dokładności innym firmom.

Głownię możemy otworzyć na dwa sposoby. Albo przy pomocy dużego dwustronnego kołka, albo przy pomocy płetwy, czyli tzw. Flippera.
Warto przyjrzeć się samemu kołkowi który jest dość nietypowy, gdyż składa się z dwóch elementów – stalowego i G10 w kolorze rękojeści. Jest to proste rozwiązanie, ale nadające ciekawy charakter elementowi, który najczęściej się nie wyróżnia.

Głownia o profilu Clip Point wykonana została ze stali Sandvik 14C28N i podobnie jak rękojeść, otrzymała wykończenie Stonewash.

Pełny płaski szlif i fałszywe ostrze nadają głowni ciekawy wygląd, zapewniając zarazem użytkownikowi doskonałe parametry cięcia. Płaski szlif pozwoli na wygodne cięcie bez blokowania się głowni, a profilowany grzbiet umożliwia wygodne położenie kciuka i dociskanie głowni podczas pracy.

Otwarty nóż mierzy 198 milimetrów, co przy długości głowni 83 milimetry daje nam bardzo wytrzymały folder. Głownia o grubości 3,1 milimetra to dobry kompromis między wytrzymałością, a jakością cięcia.
Długość rękojeści wynosi około 114 milimetrów, co umożliwia wygodny i bezpieczny chwyt.
Waga około 113 gramów pozwala na wygodne noszenie noża zarówno w kieszeni bojówek, jak i jeansów.

H5 Gerfalcon to kolejny produkt firmy Real Steel potwierdzający ich podejście zarówno do projektu, jak i wykonania. Bardzo atrakcyjna cena idzie tutaj w parze z doskonałą jakością, a także bardzo przyzwoitymi materiałami. Dbałość o szczegóły, dopasowanie elementów, centrowanie głowni i płynność otwierania mogłyby być dla wielu poważnych firm wytyczną, jak powinien wyglądać porządnie wykonany nóż.

Źródło: realsteelknives.com