Seria TR-4 Tactical Response to duże i mocne foldery, które zaprojektowane zostały jako składane noże taktyczne dla służb mundurowych. Oczywiście nóż przypadł do gustu nie tylko mundurowym, więc szybko pojawiły się różne wersje, zarówno różniące się kolorem, jak i sposobem otwierania (auto i manual).

Jednak najwięcej emocji budzą limitowane wersje, które produkowane są w dość niskich nakładach. Takie noże wyróżniają się niepowtarzalną stylistyką, unikatowymi materiałami i stanowią piękną ozdobę każdej kolekcji, przy czym oczywiście takie noże nie są pozbawione cech użytkowych. Jak najbardziej nadają się do pracy i w niczym nie ustępują klasycznym katalogowym modelom.

Takim limitowanym egzemplarzem jest właśnie TR-4.74, który wydany został w serii 100 sztuk.

Jak większość noży firmy Protech, tak i ten posiada rękojeść wykonaną z dwóch bloczków utwardzonego aluminium T6 6061, jednak w tym wypadku poza efektowną czarną anodyzacją, pojawiło się teksturowanie o nazwie Super Grip, które znacznie poprawia uchwyt.
Na końcu rękojeści znajduje się stalowy Glass Breaker (zbijak do szyb), w którym znajduje się otwór dający możliwość założenia paracordu. Warto zwrócić uwagę na dwukolorowe wykończenie tego elementu (TwoTone).

Model TR-4.74 sprzedawany jest z elegancką plecionką na końcu której znajduje się pięknie wykonana czaszka.

Motyw czaszki znajduje się również na rękojeści, jednak tutaj mamy do czynienia z bardzo interesującym elementem. Otóż czaszka wykonana została z czystego srebra, a jej autorem jest współpracujący od dawna z firmą Bruce Shaw.

Czerniony klip umożliwia noszenie noża na krawędzi kieszeni, przy czym w trosce o kondycję materiału spodni w miejscu gdzie klips dociska do rękojeści pozostawiono gładką powierzchnię. Jest to proste rozwiązanie, ale skuteczne i docenią je Ci użytkownicy, którzy poznali destrukcyjną siłę okładzin z teksturowanego G10, tytanu, bądź aluminium.

Na rękojeści znajdują się jeszcze dwa elementy, a mianowicie bezpiecznik i przycisk otwierający głownię.
Mimo, iż praktycznie nie istnieje możliwość przypadkowego otwarcia głowni, znajdą się na pewno użytkownicy, którzy docenią bezpiecznik. Po jego przesunięciu, nawet mocne wciśnięcie przycisku otwierania nie grozi otwarciem.
Z kolei sam przycisk to kolejny piękny element noża, bowiem jego środek inkrustowany jest piękną macicą perłową.

Blokada noża to Plunge Lock, czyli popularne rozwiązanie w większości automatów Protecha.
W tej limitowanej wersji głownia jest niespodzianką, bowiem wykonana została z doskonałej stali CPM D2 i dodatkowo otrzymała powłokę GREY DLC (Diamond Like Carbon – jest to powłoka o podwyższonej odporności na zarysowania).

Otwarty nóż wygląda bardzo elegancko i pomimo, iż z założenia jest to nóż taktyczny, doskonale będzie się nadawał na EDC. Łącząc spore rozmiary i użytkową głownię nie będzie ustępował miejsca innym nożom. A elegnackie dodatki sprawiają, iż staje się folderem unikatowym.

Wspomniałem wyżej, iż jest to wersja limitowana. Informację o numerze tego konkretnego modelu znajdziemy na spodzie rękojeści.

W komplecie z folderem otrzymujemy pouch, który pozwala na noszenie noża na pasie, bądź na montaż wszędzie tam, gdzie znajdują się paski Molle. Pouch zapinany jest na klamrę Fastex, więc nie ma ryzyka przypadkowego zgubienia noża.

TR-4.74 to duży i piękny nóż, jednak jego rozmiary pozwalają na swobodne noszenie nawet w jeansach (oczywiście przy odpowiednio głębokiej kieszeni), a tym bardziej folder ten odnajdzie się w spodniach taktycznych.

Dane techniczne:
– długość rękojeści – 133 mm
– długość głowni – 102 mm
– grubość głowni – 3,2 mm
– długość całkowita – 235 mm
– materiał rękojeści – utwardzane aluminium T6 6061
– materiał głowni – CPM D2
– wykończenie głowni – powłoka Grey DLC
– blokada – Plunge Lock
– waga – 145 g

Warto tutaj jeszcze przypomnieć, iż wszystkie noże firmy Protech wykonane są z wielką dbałością o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Doskonale wyprowadzone szlify głowni, rewelacyjne dopasowanie elementów i perfekcyjnie położone powłoki, to już wizytówka firmy. Otwieranie głowni jest niezwykle szybkie i płynne, a bardzo mocna sprężyna sprawia, iż nóż „kopie” przyjemnie w dłoń podczas otwierania.

Wszystkie noże firmy Pro-Tech Knives zakupione w naszym sklepie objęte są dożywotnią gwarancją obejmującą wady fabryczne i materiałowe. Oddając nóż do serwisu można liczyć na konkretne i rzetelne podejście – większość napraw mieści się w 24 godzinach! Oczywiście naprawy gwarancyjne są bezpłatne.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą doskonałych noży automatycznych firmy Protech. W ofercie posiadamy zarówno interesujące wersje limitowane, jak i modele katalogowe.