Niektórych może zdziwić fakt, iż seria Voyager produkcji Cold Steel już dawno osiągnęła pełnoletność, bowiem w ofercie znajduje się od 1994 roku. Voyager był wielokrotnie modyfikowany i ulepszany, a wynikiem tych zabiegów jest dostępna obecnie kolekcja, z której użytkownik może wybrać model biorąc pod uwagę wielkość, rodzaj głowni, czy też rodzaj krawędzi tnącej.

Co zadecydowało o takiej popularności tego niepozornego foldera? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie przyglądając się bliżej jednemu z modeli.

Pierwszym elementem który od razu rzuca się w oczy, jest rękojeść wykonana z tworzywa sztucznego o nazwie Griv-Ex (kompozyt nylon/szkło), który charakteryzuje się niezwykłą odpornością na uszkodzenia. To tworzywo jest odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, działanie wody, jak i niskie temperatury. Poza tym, jest praktycznie bezobsługowe i jedyną rzeczą jaką co jakiś czas można zrobić, to wyczyszczenie rękojeści szczoteczką pod bieżącą wodą.
Powerzchnia rękojeści pokryta została głębokim teksturowaniem, dzięki któremu nóż nie ślizga się w dłoni. Teksturowanie to sprawdza się zarówno przy chwycie gołą dłonią, jak i w różnego rodzaju rękawicach.
Mimo, iż samo tworzywo Griv-Ex zapewnia odpowiednią sztywność konstrukcji, to dodatkowo wzmocniono je linerami wykonanymi z aluminium. To naprawdę mocna i bardzo wytrzymała konstrukcja.

Ciekawy jest sam profil rękojeści, który pozwala na mocny i bezpieczny chwyt. Wskazujący palec wygodnie układa się za gardą i podczas pracy nie ma możliwości, aby dłoń zsunęła się na ostrze. Wielkość rękojeści jest oczywiście sprawą indywidualną, jednak w omawianym modelu mamy miejsce na trzy palce, podczas gdy mały palec opiera się o zakończenie rękojeści. Jest to chwyt wygodny, bezpieczny i pozwalający na wydajną pracę.

Folder możemy przenosić na krawędzi kieszeni dzięki stalowemu klipsowi, który mimo iż jest dość mały, spełnia swoją rolę bardzo dobrze.

Kluczowym elementem rękojeści jest blokada, która powinna zagwarantować nam pełne bezpieczeństwo. I tak jest w istocie. W modelach z serii Voyager zastosowano blokadę Tri-AdLock, w której dodatkowo została wzmocniona sprężyna. Po otwarciu głowni blokada zapada z głośnym trzaskiem, a użytkownik ma wrażenie, iż nóż staje się nożem o stałej głowni. Cold Steel zdecydowanie dba o jakość wykonania, a więc nie znadziemy tutaj żadnych niewskazanych luzów i niedociągnięć.

Seria Voyager to noże przeznaczone do pracy, a więc nie zadbano tutaj o finezję wyglądu kołka do otwierania głowni. Jest to duży i ryflowany stalowy kołek, który obsługuje się bardzo wygodnie w każdej sytuacji i który pozwala na otwieranie noża jedną ręką.

W całej serii zaproponowano użytkownikom różnego rodzaju głownie (Clip Point, Tanto oraz Vaquero), a więc każdy może wybrać model odpowiadający indywidualnym wymaganiom. Poza tym, można wybrać również rodzaj krawędzi tnącej, od Plain (gładkiej), przez Combo (częściowo ząbkowana) i tzw. Full Serrated (ząbkowanie występuje na całej długości krawędzi tnącej).
W prezentowanym modelu mamy do czynienia z głownią typu Clip Point (pełny płaski szlif) i krawędzią tnącą Combo. Jest to bardzo użytkowe i uniwersalne połączenie, które użytkownikowi oferuje ostry czubek, ostrą krawędź gładką pozwalającą na szybkie i precyzyjne cięcie różnych materiałów, a także część ząbkowaną, która świetnie radzi sobie z cięciem tworzyw sztucznych, lin, taśm i pasów.

Materiał z którego wykonana została głownia to bardzi często używana przez firmę Cold Steel stal AUS-8 (japońska stal będąca odpowiednikiem stali 440B). Stal ta doskonale się sprawuje w pracy i cechuje ją dobre trzymanie ostrości i bezproblemowość w ostrzeniu. Idealnie nadaje się na głownię noży, które mają pracować, a nie być gablotowymi modelami.
Powierzchnia stali otrzymała wykończenie Stonewash (głownia zyskuje charakterystyczne drobne rysy w efekcie kąpieli w kamieniach ściernych).

Wygląd noża to oczywiście sprawa względna i nie każdemu seria Voyager musi się podobać. Niemniej warto pamiętać, iż seria ta powstała jako noże do pracy, a nie efektowne noże kolekcjonerskie. Zadbano tutaj o odpowiednie wzmocnienie rękojeści, pogrubione elementy takie jak chociażby piny, czy też o maksymalnie użytkową głownię.

Dane technicznie prezentowanego modelu wyglądają następująco:

długość rękojeści – 110 mm
materiał rękojeści – Griv-Ex
długość całkowita – 185 mm
długość głowni – 75 mm
materiał głowni – AUS-8, wykończenie Stonewash
grubość głowni – 2,9
kształt głowni – Clip Point
krawędź tnąca – Combo (Plain/Serrated)
blokada – Backlock
waga – 89 gramów

Jeżeli szukasz składanego noża, który „robi robotę” to warto przyjrzeć się serii Voyager, którą cechuje szeroka gama modeli, bardzo dobre materiały i przystępna cena.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z innymi produktami firmy Cold Steel.

Źródło: coldsteel.com