Opisywaliśmy już noże składane firmy Real Steel, a więc przyszła pora na opis noża o stałej głowni, bo i takie znajdują się w ofercie firmy, a także w naszym sklepie. Ale tradycyjnie, zacznijmy od początku.
Fixed (czyli właśnie nóż o stałej głowni), doskonale nadaje się jako narzędzie do pracy w terenie, zwłaszcza gdy producent zadba o kilka bardzo istotnych parametrów. Real Steel zdecydowanie przygotował się przed produkcją, gdyż ich projekt jest może zwyczajny z wyglądu, ale spełnia wszelkie oczekiwania nawet najbardziej wymagającego użytkownika.

Budowa noża to tzw. Full Tang, czyli całość wykonana została z jednego kawałka metalu, który nie zmienia swojej linii na przejściu między głownią, a rękojeścią. Takie wykonanie noża gwarantuje bardzo dużą wytrzymałość i pozwala na nadużywanie podczas pracy. Nadużywanie, czyli nóż nie powinien się złamać np. podczas podważania, czy też rąbania. Oczywiście każde narzędzie ma swój próg wytrzymałości, a więc każdą pracę należy wykonywać z rozwagą i odpowiednim do niej stosunkiem siły.

Na rękojeści znajdują się dwa kawałki zielonego G10 (włókno szklane wzmocnione żywicami; niezwykle twarde odporne na wykruszenia). Dodatkowo, aby zwiększyć komfort uchwytu, powierzchnia tworzywa otrzymała wykończenie o nazwie TOXIC.

Producent zadbał o możliwość pełnego czyszczenia noża (pod okładzinami) i zastosował zwykłe śruby na płaski śrubokręt. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie zdjęcie okładzin, czyszczenie i ponowny montaż.

Na końcu rękojeści znajduje się przelotka (Lanyard Hole) pozwalająca na założenie pętli z paracordu. Dzięki takiej pętli możemy w pełni kontrolować nóż np. podczas rąbania, zabezpieczając się przed przypadkowym wypuszczeniem noża z dłoni.

Głownia wykonana została z bardzo popularnej stali 440C. Jest to doskonała stal na noże o stałej głowni, która łączy w sobie dobre parametry tnące i długie trzymanie ostrości.
Pełny płaski szlif pozwala na wydajną pracę, a spora grubość głowni pozwala na wykonanie wielu wymagających zadań.

Wraz z nożem otrzymujemy pochwę wykonaną z Kydexu (Kydex Sheath) oraz element pozwalający na montaż pochwy na pasie (Beltadapter).

Kydexowa pochwa jest doskonale dopasowana, a użyty materiał pozwala na szybkie wyjmowanie i chowanie noża. Pochwa wykonana została w ten sposób, iż może być używana przez osoby prawo i leworęczne.

Bardzo ciekawie prezentuje się wspomniany element do montażu pochwy na pasie. Otóż znajduje się na nim szereg otworów, które wraz z otworami w pochwie i dołączonymi śrubami pozwala na dowolne mocowanie, nawet pod kątem 45 stopni. Dodatkowo ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie wkładki, dzięki której możemy regulować montaż do szerokości pasa.
Całość wygląda bardzo prosto, jednak jest to świetnie przemyślany i wykonany system, który jest lekki, wytrzymały i co najważniejsze – praktyczny.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przymocować samą pochwę do pasa przy pomocy paracordu, przewlekając go przez otwory. Jest to rozwiązanie pozwalające na ominięcie dodatkowych elementów, redukcję wagi, a także dające nam kawałek wytrzymałej linki, która zawsze może przydać się w terenie.

Dane techniczne:
– długość całkowita – 210 mm
– materiał rękojeści – G10
– materiał głowni – stal 440C
– długość głowni – 95 mm
– grubość głowni – 5 mm
– waga – 156 g

Real Steel Observer to doskonała propozycja noża terenowego, który docenią miłośnicy survivalu i bushcraftu. To świetna głownia nadająca się do mocnej pracy, której nie będzie straszne rąbanie drewna, sławetne batonowanie, struganie, czy też inne wymagające prace outdoorowe. Observer sprawdzi się zarówno przy przygotowywaniu terenowego posiłku, jak i przy budowie schronienia, czy też przygotowania materiału na ognisko. Po prostu jest to świetne narzędzie do pracy.

Prosta i niezawodna konstrukcja, wzorowe wykonanie, świetne materiały i dobrze przemyślany system transportu pozwala dostrzec w tym nożu olbrzymi potencjał, który idzie w parze z bardzo atrakcyjną ceną.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą interesujących noży firmy Real Steel.