Mercator to klasyczny nóż składany, kiedyś produkowany przez firmę Kaufmann z Solingen, a obecnie przez zakład Otter-Messer który wykupił w 1995 roku zarówno park maszynowy, jak i prawa do marki Mercator (łac. kupiec).
Oczywiście już na pierwszy rzut oka nietrudno dostrzec podobieństwo tego noża do modeli opisywanych na naszej stronie, a mianowicie do japońskiego Higonokami, czy też do francuskiego Douk Douk’a.

Jednak to, co go zdecydowanie wyróżnia od powyższych modeli to zastosowana w nim blokada, dzięki której zdecydowanie wzrasta komfort pracy. Ale zacznijmy od początku.

Mercator to bardzo prosta konstrukcja, bowiem rękojeść (długość 110 milimetrów) składa się z jednego kawałka stalowej blachy (pomalowanej proszkowo), która została odpowiednio ukształtowana. Mimo, iż rękojeść jest dość płaska, to bardzo dobrze układa się w dłoni. Dla naszego bezpieczeństwa nie zapomniano o gardzie, która chroni palce przed przypadkowym zsunięciem się na ostrze.

W tylnej części rękojeści zamontowano uszko dzięki któremu nóż możemy np. przytroczyć do plecaka, założyć ozdobną linkę, albo doczepić tam, gdzie uznamy za wygodne.
Oryginalność noża potwierdza napis wybity jego grzbiecie.

Głownia o długości około 90 milimetrów i grubości 2,6 milimetra otwierana jest przy pomocy nacięcia na paznokieć (Nail Mark). Pełny płaski szlif gwarantuje nam doskonałe właściwości tnące i łatwość w utrzymaniu ostrości roboczej.
W nożach Mercator można spotkać dwa rodzaje stali z jakiej wykonana jest głownia, a mianowicie stal węglową i stal nierdzewną. Stal węglowa pozwoli na łatwiejsze ostrzenie i będzie troszeczkę lepiej cięła, a stal nierdzewna nie będzie obawiała się kontaktu z wodą i owocami. Kwestia wyboru stali należy do użytkownika.

Otwarty nóż mierzy około 200 milimetrów (waga 75 g). Duża rękojeść pozwala na wygodny chwyt, a długa głownia umożliwia bardzo precyzyjną pracę.

Tym co odróżnia Mercatora od Higonokami i Douk Douk’a jest oczywiście blokada. Zastosowano tutaj prostą, ale jednocześnie bardzo skuteczną blokadę jaką jest Back Lock, a więc dźwignia do obsługi znajduje się na grzbiecie rękojeści.

Ciekawostką jest wizerunek kota na rękojeści, pod którym znajduje się oznaczenie K55K. Otóż pierwsza litera K nawiązuje do pierwotnego producenta noża, jakim była firma Kaufmann. Numer 55 to z kolei oznaczenie ulicy przy której znajdował się zakład, a druga litera K jest skrótem od słowa Kot (z niem. Katze).

Mercator to prosty do bólu, klasyczny scyzoryk, który doskonale sprawdza się jako codzienny nóż do pracy. Trudno doszukać się w nim finezji, czy też wyszukanej linii, jednak swoimi możliwościami może przyćmić wiele nowoczesnych konstrukcji. Przy pomocy Mercatora bez problemu przygotujemy posiłek, obrobimy przewody do podłączenia instalacji elektrycznej, a nieocenione przysługi oddaje podczas pracy z papierem, tekturą i kartonem. Ostra jak brzytwa krawędź tnąca pozwala na precyzyjną pracę, a utrzymanie ostrości zapewni nam praktycznie każda ostrzałka. Dodatkowym atutem jest atrakcyjna cena, a także klasyczna forma noża, która przypadnie do gustu miłośnikom scyzoryków.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą klasycznych scyzoryków. Poza Mercatorem znajdą u nas Państwo wspomniane Higonokami, Douk Douk, Svord Peasant, a także scyzoryki takich firm jak Rough Rider, Old Bear, Browning czy też Remington.