Niektórzy mają swoje wypatrzone miejscówki do których pędzą, gdyż co roku miejsca te okazują się strzałem w dziesiątkę i darzą nas sowitymi łupami. Inni powoli, wręcz sennie zdają się lewitować miedzy drzewami, by co jakiś czas przyklęknąć i coś podnieść z ziemi.
Najczęściej uzbrojeni w noże, przemykają przez las w poszukiwaniu łupów, a leśną ciszę co jakiś czas przerywa radosne wołanie: Ale sztukę znalazłem!!
Jeżeli ktoś z Was należy do osób lubiących poranne wstawanie i zbieranie grzybów, to na pewno wie, jak istotny jest sprzęt podczas takiej wyprawy, a zwłaszcza ostry nóż. Co prawda jedni zbieracze preferują wykręcanie grzyba z ziemi, ale drudzy zdecydowanie wolą wycinanie nożem tuż przy samej ziemi. No ale żeby prawidłowo taki grzybek wyciąć, trzeba posiadać odpowiednie narzędzie.
I tutaj przychodzi z pomocą wyspecjalizowane narzędzie od firmy Rough Rider, czyli nóż o nazwie Mushroom Knife.

Mushroom Knife od firmy Rough Rider to narzędzie dedykowane dla zbieraczy grzybów. Nie jest to nóż, który z chęcią będziemy używać w codziennych czynnościach, jednak doskonale sprawdzi się podczas leśnej wyprawy po dary natury.
Rękojeść jest duża, bowiem mierzy aż 140 milimetrów. Taki rozmiar pozwala każdemu na wygodny uchwyt, a zarazem pozwolił na umieszczenie w rękojeści ciekawego dodatku, jakim jest wysuwany pędzelek.

Pędzelek wykonany jest ze szczeciny dzika i służy do wstępnego oczyszczenia zebranego grzyba z igieł, liści i oczywiście piasku.
Na rękojeści znajduje się też miarka, która pozwoli nam na zmierzenie średnicy naszego okazu.

Ważne jest, aby mieć nóż cały czas pod ręką i tutaj pomoże nam w tym metalowy element, do którego możemy wpiąć metalowe sprężynowe kółko. Do kółka z kolei możemy założyć linkę, karabińczyk, już dowolnie wybrany system montażu, który pozwoli nam mieć nóż w gotowości.

Drewniana rękojeść kryje w sobie ostrą głownię, którą otwieramy przy pomocy nacięcia na paznokieć.

Głownia wykonana z nierdzewnej stali 440A ma zagięty profil, który pozwala na szybkie i dokładne odcięcie nóżki grzyba przy samej ziemi. Krawędź tnąca jest krótka, ale spokojnie poradzi sobie z każdym grzybem jaki znajdziemy. Nie będzie również problemu z ostrzeniem, gdyż zagięty profil bez najmniejszego problemu dobrze ostrzy się na każdej okrągłej ostrzałce.
Długość głowni to 73 milimetry, a jej grubość wynosi 2,5 milimetra.

Obok głowni znajdziemy jeszcze jedno narzędzie – stalową linijkę, na której umieszczona została podziałka centymetrowa i calowa. Pozwoli ona na zmierzenie naszej zdobyczy, a także na oczyszczenie grzybka.

Nóż nie posiada blokady otwartego ostrza, jednak zarówno głownia jak i stalowa miarka wspierane są stalową sprężyną, czyli zastosowano rozwiązanie o nazwie slipjoint. System ten jest w zupełnie wystarczający, by móc pracować nożem wydajnie i bezpiecznie.

Długość otwartego noża to 210 milimetrów (waga 130 gramów), także jest to całkiem spore narzędzie. Jak już wspomniano, duża i wygodna rękojeść pozwoli na wygodny chwyt nawet dłonią w rękawiczkach.

Rough Rider Mushroom Knife to nóż o określonym przeznaczeniu i raczej ciężko będzie go używać do innej czynności niż pomoc podczas zbierania grzybów. Jednak ostra głownia bez problemu poradzi sobie podczas otwierania opakowań, cięcia papieru, sznurka, czy przy innych prostych pracach. Jednak należy pamiętać, iż nóż ten nie zastąpi prawdziwego noża edc.

Mushroom Knife to obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika zbierania darów natury, zaraz obok wiklinowego koszyka. Składana głownia pozwala na bezpieczne przenoszenie noża, a prosta konstrukcja umożliwia szybkie i łatwe czyszczenie oraz konserwację.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży składanych.