Fixed, czyli nóż o stałej głowni w doświadczonych dłoniach potrafi być nieocenionym wręcz narzędziem. Z powodzeniem sprawdzi się w leśnej głuszy podczas polowania, przyda się podczas przygotowywania obozowiska, pomoże zdobyć paliwo na ognisko, a na koniec pozwoli na przygotowanie posiłku. Można nim strugać, dłubać w drewnie, kroić, podważać (z rozsądkiem) i batonować. Fixed przyda się również w warunkach miejskich, gdyż niejednokrotnie daje użytkownikowi większe poczucie bezpieczeństwa, niż nóż składany.

Ciekawą propozycję podręcznego noża o stałej głowni przedstawia znana rosyjska firma Kizlyar.

Nikki to średniej wielkości nóż o stałej głowni, który świetnie nadaje się zarówno do użytkowania w terenie, jak i w mieście. Jego kompaktowe rozmiary i przemyślany system noszenia pozwala nosić nóż bez rzucania się w oczy, co może być istotne dla użytkownika.
Nikki to tzw. fulltang, czyli cały został wykonany z jednego kawałka stali, co gwarantuje nam wytrzymałość i odporność na uszkodzenia (zwłaszcza na naprężenia boczne). Oczywiście należy pamiętać, iż zahartowana stal jest jednak stosunkowo krucha, zatem nóż nie wytrzyma hardkorowego nadużywania.

Stal z jakiej został wykonany nóż to AUS-8. Jest to japońska stal, która dzięki domieszce wanadu jest odporniejsza na ścieranie. Stal ta wbrew pozorom doskonale sprawdza się w terenie, bowiem charakteryzuje ją długie trzymanie ostrości, a zarazem nie sprawia kłopotów podczas ostrzenia.

Okładziny rękojeści wykonano z czarnej micarty (Len lub papier prasowany z żywicą. Micarta jest twardsza niż drewno, a jednocześnie – po odpowiedniej polerce – bardzo do niego podobna z wyglądu. Całkowicie wodoodporna.).

Zwężająca się ku tyłowi rękojeść i odpowiedni kształt owocują świetnym chwytem, a specyficzna faktura micarty zapewnia brak poślizgu podczas pracy.

W rękojeści umieszczono dwa przelotowe stalowe piny. W jednym z nich zamontowany został troczek z paracordu, który ułatwia wyciąganie noża z pochwy. Troczek pozwala również na zmianę chwytu rękojeści tak, iż dwa palce znajdują się na rękojeści, a dwa na troczku, co bywa przydatne np. przy rąbaniu.

Krótka, ale wytrzymała głownia posiada profil Standard, który jest bardzo uniwersalny i pozwala na wykonywanie wszelkich prac. Wysoki wklęsły szlif to z kolei gwarancja świetnych parametrów cięcia.

Na grzbiecie głowni znajduje się tzw. jimping, czyli nacięcia na których opieramy kciuk podczas pracy. Takie rozwiązanie poprawia chwyt i zwiększa precyzję cięcia.

W komplecie z nożem otrzymujemy bardzo zgrabną kaburę wykonaną z kydexu. Uszko do przełożenia paska można obrócić o 180 stopni, dzięki czemu użytkownik może wybrać, czy kabura ma znajdować się wyżej, czy też niżej w stosunku do paska. Jest to proste, ale bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala nosić dyskretnie nóż pod odzieżą.

Kizlyar Nikki w dłoniach osoby potrafiącej pracować takim narzędziem, staje się wszechstronnym narzędziem. Wykonamy nim praktycznie każdą pracę (oczywiście dostosowaną do jego wielkości).

Dane techniczne:
– długość całkowita – 195 mm
– długość rękojeści – 107 mm
– długość głowni – 88 mm
– grubość głowni – 4 mm
– materiał głowni – AUS-8
– materiał rękojeści – micarta
– waga samego noża – 132 g
– waga noża z kaburą – 183 g

Nikki to świetny nóż, który doskonale sprawdzi się w szeroko pojętym survivalu, czy też bushcrafcie. Jego zalety docenią również myśliwi, zabierając nóż na polowanie. Oczywiście nóż będzie równie dobrze służył w warunkach miejskich, a przy odrobinie chęci można go założyć nawet mając na sobie marynarkę. Kompaktowe wymiary, ciekawe materiały i przemyślana kabura czynią z niego ciekawą ofertę noża edc o stałej głowni.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży o stałej głowni!!