Nie znam się na nożach kuchennych i uczciwie przyznaję, iż w mojej kuchni rządzą dwa noże firmy Victorinox – Pikutek i większy nóż do porcjowania SwissClassic. Ale nie mogłem przejść obojętnie obok interesującego noża, który na pierwszy rzut oka z kuchnią nie ma nic wspólnego, a jak się okazało, należy do serii noży o nazwie Bunmei wytwarzanych przez firmę Yoshikin, która słynie na świecie z produkcji doskonałych noży Global.

Tak jak noże Global to piękna i nowoczesna linia, tak Bunmei nawiązuje do dawnych i sprawdzonych wzorów japońskich noży kuchennych. I tak jak większość modeli to wspaniałe i użytkowe wzory takie jak Deba, Usuba, Oroshi, tak jeden nóż z serii szczególnie przykuł moją uwagę. Jest to Bunmei Makiri, który wyjęty z pudełka wygląda jak miniaturowy miecz samurajski, a przynajmniej jak Kaiken, czyli mały sztylet używany do obrony.

Oczywiście nie jest to nóż mający cokolwiek wspólnego z walką, a świetny nóż kuchenny o bardzo szerokim zastosowaniu.

Długość noża to 250 milimetrów, z czego 135 milimetrów to ostra jak brzytwa głownia. Producent podaje, iż głownia wykonana została z wysokowęglowej stali nierdzewnej z dodatkiem molibdenu i wanadu.

Grubość głowni to 2,8 milimetra, a co jest ciekawe i charakterystyczne dla wielu japońskich noży, to jednostronny szlif, który doskonale sprawdza się przy pracy z rybami i mięsem.

Rękojeść noża wykonana została z drewna magnoliowego, którego powierzchnia świetnie trzyma się dłoni i nie ma tendencji do ślizgania. Z tego samego materiału wykonano również pochwę, dzięki czemu całość wygląda bardzo oryginalnie.
Długość noża wraz z pochwą to 273 milimetry.

Bunmei Makiri z założenia przeznaczony jest do oprawiania ryb, jednak bez problemu radzi sobie również z innymi zadaniami. Bardzo dobrze pracuje się nim również w mięsie, chociaż tak naprawdę nic nie stoi by używać go jako uniwersalnego noża do wszystkiego. Owszem, może zakłóci to idee używania japońskich noży, ale Makiri daje radę zarówno z porcjowaniem wołowiny, krojeniem kurczaka, jak i przygotowaniem warzyw do gotowania. Myślę, iż w dłoniach doświadczonego użytkownika może to być bardzo uniwersalne ostrze, które sprawdzi się nie tylko w kontakcie z żywnością.
Wielkim atutem tego noża jest niska waga, bowiem nóż waży zaledwie 85 gramów, a cały zestaw (z pochwą) raptem 117 gramów!

Nóż w pochwie układa się bardzo pewnie i nie ma możliwości, by wysunął się z niej przez przypadek, zatem bez obaw możemy włożyć go do torby, plecaka i zabrać w teren.
Bunmei Makiri to bardzo interesujący nóż, który przypadnie do gustu miłośnikom japońskich klimatów. Wygląd nawiązujący do klasycznych wzorów, świetna stal i ciekawa oprawa czynią z niego ciekawą pozycję, która może stać się doskonałym uzupełnieniem noży pracujących w kuchni i nie tylko.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży kuchennych wiodących firm na rynku.