Szukasz wytrzymałego noża do ciężkiej pracy? Noża, który sprawdzi się zarówno w lesie, jak i na budowie? Spójrz zatem na bardzo ciekawy nóż o stałej głowni, jakim jest Kizer Little River Bowie.

Little River Bowie nie jest wielki, bowiem jego długość całkowita to 221 milimetrów, z czego 110 milimetrów to rękojeść, a 111 milimetrów przypada na głownię. Grubość materiału z jakiego wykonano nóż to 4 milimetry.
Waga samego noża to 176 gramów, waga wraz z pochwą to 229 gramów.

Nóż to Full Tang, czyli cały został wykonany z jednego kawałka stali, przy czym warto przyjrzeć się samej stali, gdyż jest to wysokowęglowa stal o oznaczeniu 1095. Tak, to dokładnie ta sama stal jaką znamy z wielu produktów firmy Cold Steel – 1095 Carbon Steel.

Jest to bardzo ciekawa stal, która po prawidłowej obróbce termicznej charakteryzuje się doskonałymi parametrami cięcia i trzymania ostrości, a także dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym, przy prawidłowym ostrzeniu krawędź tnąca wykazuje się dużą agresją cięcia, co docenimy przy delikatniejszych pracach. Dużym plusem jest również łatwość w ostrzeniu, bowiem do ostrości roboczej doprowadzimy krawędź tnącą na praktycznie każdej ostrzałce.

Stal 1095 ma niestety jeden minus, który jednak nie zaważa na użytkowości noża. Otóż stal ta z uwagi na dużą zawartość węgla w składzie lubi złapać „rudą”, czyli po prostu pokryć się patyną i rdzą. Dlatego właśnie powierzchnia stali została pokryta czarną powłoką, która chroni nóż przed korozją. Jedynie krawędź tnąca wystawiona jest na działanie wilgoci, jednak zwykłe dbanie o nóż i ostrzenie skutecznie rdzę z niej usunie.

Czy powinniśmy się obawiać rdzy w stali 1095?
Otóż zdecydowanie nie. Potrzeba naprawdę solidnego działania wilgoci na stal, by ogniska rdzy uszkodziły krawędź tnącą. Jeżeli po pracy będziemy pamiętali by wytrzeć głownię do sucha, a także zadbamy o to, by kabura wewnątrz nie była mokra, wówczas nie mamy się o co obawiać. Każde użycie noża spowoduje, iż z krawędzi tnącej lekka patyna się zetrze, a i ostrząc nóż po pracy również pozbędziemy się niepotrzebnego nalotu.

A co się stanie, jeżeli po dłuższym czasie używania zetrze się powłoka ochronna?
To również nie będzie problem. Uszkodzoną powłokę naprawimy dowolną farbą epoksydową, pamiętając o dokładnym wyczyszczeniu i odtłuszczeniu noża przed malowaniem.
Można również co jakiś czas przesmarować głownię np. olejem wazelinowym, który na powierzchni stali utworzy cienki film zabezpieczający przed korozją.
Ale można również się nie przejmować i po prostu używać, patrząc jak nóż pokrywa się naturalną patyną świadczącą o tym, iż jest po prostu używany 🙂

Głownia posiada bardzo uniwersalny profil Clip Point, który doskonale nadaje się do pracy czubkiem oraz daje nam brzuszek pozwalający na wygodne cięcie na desce. Płaski szlif nie jest za wysoki, co owocuje dużą wytrzymałością głowni. Fałszywe ostrze nadaje głowni taktycznego charakteru, a poza tym pozwala na uzyskanie ostrego czubka.

Na grzbiecie głowni znajdują się nacięcia (Jimping) na których oprzemy palec podczas pracy. Taki zabieg pozwala na lepszy chwyt i kontrolę głowni, co przydaje się przy precyzyjnych pracach.

Na stalowym elemencie rękojeści znajdują się okładziny z popularnego materiału jakim jest G10 (włókno szklane wzmocnione żywicami. Niezwykle twarde i odporne na wykruszenia).
Okładziny przykręcone są śrubami, więc co jakiś czas możemy je odkręcić i przeprowadzić pełną konserwację noża.
Odpowiednia wielkość i profil dają nam bardzo wygodną rękojeść, która dobrze układa się w każdym chwycie. Podcięcie na palec umożliwia mocne zaparcie dłoni i zabezpiecza przed zsunięciem się ręki na głownię.

Na końcu rękojeści umieszczono otwór na linkę. Możemy tutaj założyć pętlę zabezpieczającą nóż przed przypadkowym wysunięciem się z dłoni, albo założyć efektowną ozdobną plecionkę z paracordu.

Wraz z nożem otrzymujemy prostą, ale bardzo funkcjonalną pochewkę z Kydexu. Nóż jest idealnie z nią spasowany, tak więc nie ma obawy, by wysunął się z niej przypadkowo.

Przekładana przelotka z Kydexu pozwala na założenie pochwy na pas, wybierając prawą lub lewą stronę.

Little River Bowie wykonany jest z dużą dokładnością, z której zresztą firma Kizer słynie. To ciekawy nóż o stałej głowni, który sprawdzi się przy ciężkiej, terenowej robocie. Nie straszne mu będzie rąbanie, batonowanie, rozłupywanie i inne destruktywne czynności, którym nie podoła wiele innych noży. Praktyczny rozmiar noża pozwala mieć go cały czas na pasie, by w każdej sytuacji był zawsze pod ręką. Wytrzymała głownia i ostra krawędź tnąca pozwolą na wykonanie wielu prac, przy czym nóż sprawdzi się zarówno w pracach precyzyjnych, jak i tych, gdzie potrzebne jest przyłożenie sporej siły. Z uwagi na swój wygląd, Kizer Little River Bowie sprawdzi się również jako nóż taktyczny.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży o stałej głowni!