Firma Timberline już kilka razy gościła na naszej stronie, gdy opisywaliśmy foldery o przeznaczeniu taktycznym i myśliwskim, a także edc. Dzisiaj zdecydowana odmiana, a zarazem perełka z oferty firmy, a mianowicie śliczny model Wall Street.

Autorem projektu jest znany i poważany amerykański knifemaker Tim Herman, którego prace bez problemu można znaleść w sieci.
Wall Street w wykonaniu firmy Timberline to piękny nóż składany, który doskonale wpisuje się w pojęcie noża dla dżentelmena (Gentleman Folder).
Nóż nie jest duży, bowiem długość jego rękojeści to 105 milimetrów, co jednak pozwala na wygodny chwyt i bezpieczną pracę. Zwężający się ku tyłowi profil pozwala rękojeści wygodnie ułożyć się w dłoni i mieć nad nożem pełną kontrolę podczas cięcia.

Folder posiada blokadę Liner Lock, która zamknięta została pod stalowymi bolsterami i okładzinami z micarty (Ivory Micarta). Micarta posiada lekkie żółtawe zabarwienie, dzięki czemu jest bardzo podobna do kości słoniowej. W połączeniu z polerowanymi stalowymi elementami wygląda to nad wyraz elegancko.

Rękojeść jest solidna i sztywna, bowiem jej grzbiet wypełnia Backspacer również wykonany ze stali nierdzewnej. Oczywiście odbiło się to na wadze noża (97 gramów), jednak nie jest to waga na tyle spora, aby odebrać użytkownikowi komfort noszenia.

Folder nie posiada żadnego systemu mocowania, gdyż klasyczny klips wpłynąłby na ogólny wygląd. Przy tak ciekawym nożu bez problemu można pokusić się o przenoszenie go luzem w kieszeni, ewentualnie w dyskretnej skórzanej pochewce na pasku.
Wall Street może być otwierany na dwa sposoby. Pierwszy to elegancki dwustronny kołek (Thumb Stud), który mimo, iż jest niewielkich rozmiarów całkiem dobrze spełnia swoje zadanie. Drugim sposobem jest otwieranie przy pomocy nacięć (Jimping), które znajdują się na froncie noża. Sposób ten nazywany jest Front Flipper.
Aby głownia otwierała się płynnie, użyto na osi głowni podkładek wykonanych z fosforobrązu.

Głownia ze stali AUS 8 to znana od lat stal japońskiego producenta, która wyśmienicie nadaje się na ostrza noży przeznaczonych do codziennego używania. Stal ta po prawidłowej obróbce termicznej długo trzyma ostrość i pozwala na wydajną pracę, a przy ostrzeniu nie sprawia problemów.
Wall Street posiada głownię o profilu Clip Point i płaskim szlifie. Fałszywe ostrze położone na całej długości ostrza daje efekt pięknej smukłej głowni o bardzo ostrym czubku. Długość głowni to 80 milimetrów, a więc jest to długość która spokojnie sprosta wymaganiom, jakie można postawić przed nożem typu Gentleman Folder. Grubość stali z jakiej wykonano głownię to 2,8 milimetra.
Uroku dodaje lustrzano satynowe wykończenie powierzchni stali, które wygląda bardzo elegancko i świetnie zgrywa się ze stalowymi elementami rękojeści.

Otwarty Wall Street mierzy 185 milimetrów i trudno odmówić mu pięknej linii. Wąska głownia świetnie współgra z solidną rękojeścią, a kolor micarty i wykończenie stali nadaje całości doskonały wygląd.

Warto zauważyć, iż stalowe bolstery doskonale nadają się do customizacji, czyli indywidualnego przerobienia noża. Gładka powierzchnia stali pozwala na wykonanie ręcznego grawerunku, który nada folderowi unikatowego charakteru. Można oczywiście skorzystać z nowoczesnych rozwiązań i skorzystać z grawerunku laserowego, który daje większe i łatwiejsze możliwości zaprojektowania wzoru na komputerze.

Herman Wall Street to nietuzinkowa propozycja eleganckiego noża składanego, który zdecydowanie swoje miejsce znajdzie np. w zadaniach biurowych, będąc uzupełnieniem męskiego ekwipunku zaraz obok eleganckiego portfela, pióra i telefonu. Swoim wyglądem będzie budził zainteresowanie, gdyż bliżej mu do biżuterii niż do użytkowego narzędzia, mimo iż takim właśnie jest. Wall Street to bardzo użytkowy nóż, którym bez problemu wykonamy wiele prac, w tym również te bardzo precyzyjne, na co pozwala świetnie zaprojektowana głownia.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą eleganckich noży składanych, które bliższe są męskiej biżuterii, niż klasycznym narzędziom tnącym.