Fred Perrin (instruktor sztuk walki, był żołnierz francuskich sił specjalnych), to legenda świata nożowego, znana ze swoich projektów często tworzonych z myślą o samoobronie.

Na podstawie projektów Perrina kilka znanych firm (np. Spyderco, Emerson, Bastinelli) wprowadziło do swojej oferty fantastyczne modele, które dla wielu użytkowników stały się wyznacznikami doskonałych noży do samoobrony, tudzież do codziennego używania.

Wśród projektów tego twórcy nie zabrakło również elementów biżuterii, a przede wszystkim efektownych bransolet, ozdób na szyję oraz ciekawych ozdób do samoobrony.

Jednak my dzisiaj przyjrzymy się niezwykle ciekawemu projektowi Perrina, a mianowicie składanemu nożowi o nazwie Le Bowie Friction Folder.

Le Bowie to składana wersja znanego projektu Perrina, przy czym wyraźnie widać, iż głównym celem było stworzenie niezwykle lekkiego, ale dużego i w pełni użytkowego noża.
Rękojeść została wykonana z szarego G10 (włókno szklane wzmocnione żywicami; niezwykle twarde i odporne na wykruszenia), którego powierzchnia otrzymała głębokie fakturowanie. Grubość rękojeści to zaledwie 6,8 milimetra, jednak dzięki dużej wysokości całkiem dobrze układa się w dłoni i pozwala na bezpieczną pracę.
G10 to bardzo twardy i wytrzymały materiał, tak więc rękojeść jest sztywna i użytkownik nie czuje pod palcami, iż konstrukcja jest tak minimalistyczna.

Na końcu rękojeści znajduje się otwór w którym zamontowano zawieszkę z paracordu. Stanowi ona element ozdobny, ale i ułatwia wyciąganie noża z kabury. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby paracord zdemontować, a tym samym odchudzić nóż o kilka gramów.

Le Bowie to tzw. Friction Folder, czyli składany nóż w którym blokadą jest przedłużona część głowni przytrzymywana podczas pracy kciukiem. Wbrew pozorom, takie rozwiązanie sprawdza się doskonale, ale pod warunkiem, iż nóż będzie wykorzystywany do cięcia. Zresztą od tak lekkiej konstrukcji ciężko wymagać, by sprawdziła się jako narzędzie do rąbania, podważania czy też batonowania.
Głownia otwiera się lekko i płynnie, bowiem na jej osi zastosowano podkładki z teflonu.

Po otwarciu głowni w pełni, wspomniana tylnia część głowni chowa się w rękojeści i daje nam wygodne miejsce do położenia kciuka. Oczywiście istnieje dodatkowe wsparcie otwartej głowni, a mianowicie stop pin o który zapiera się tylna część głowni wewnątrz rękojeści.

Głownia wykonana została z bardzo popularnej kiedyś stali 440C. Swego czasu stal ta była szeroko rozpowszechniona i wiele firm produkowało z niej głownie do swoich noży. 440C daje się łatwo ostrzyć, a zarazem bardzo dobrze trzyma ostrość pozwalając cieszyć się dobrymi parametrami cięcia.
Profil głowni to Clip Point, który w połączeniu z wklęsłym szlifem stanowi bardzo użytkowe ostrze z ostrym czubkiem i długą krawędzią tnącą. Powierzchnia stali otrzymała bardzo ciekawe ciemne wykończenie o nazwie Black Stonewash.

Mimo nietypowej konstrukcji nożem bardzo wygodnie się pracuje. Oczywiście jak wspomniano, nie oczekujmy iż będzie to nóż do lasu, gdyż z uwagi na budowę i rozmiary Le Bowie sprawdzi się lepiej np. w biurze. Wysoka i ostra głownia doskonale rozprawia się z papierem i tekturą, niestraszne będą dla niej opakowania, sznurki, linki, lineczki, tasiemki i inne tego typu materiały. Przy pomocy tego noża bez problemu przygotujemy kanapki, czy przygotujemy do spożycia owoce i warzywa.

Uważni czytelnicy zapewne zauważyli, iż nóż nie posiada klipsa, tak więc pojawia się pytanie, jak bezpiecznie nosić nóż przy sobie?
Można oczywiście Le Bowie włożyć luzem do kieszeni. Dopasowanie elementów nie powinno pozwolić na samoistne otwarcie noża, jednak lepiej do przenoszenia użyć dołączonej mini kabury z kydexu.

Kabura wykonana została konkretnie pod ten model noża, zatem pasuje do niego doskonale i nóż wchodzi do niej z charakterystycznym kliknięciem. Takie wyprofilowanie kabury zapobiega przypadkowemu wysunięciu się noża i pozwala założyć całość na szyję przy pomocy dołączonego łańcuszka kulkowego.
Cały zestaw jest niezwykle lekki, a dzięki temu iż kabura i nóż są płaskie, całość świetnie układa się pod swetrem, koszulką. Kabura posiada trzy nitowane otwory, tak więc możemy je wykorzystać do przełożenia paracordu i montażu kabury z nożem np. na pasku, bądź na szlufce spodni.

Dane techniczne:
długość rękojeści – 98 mm
długość głowni – 76 mm
grubość głowni – 2,8 mm
długość otwartego – 172 mm
waga samego noża – 42 g
waga z kaburą i łańcuszkiem – 60 g
materiał rękojeści – G10 Gray
materiał głowni – 440C

Le Bowie Friction Folder to nietuzinkowy nóż, ale będzie on faworytem dla użytkowników ceniących naprawdę lekkie narzędzia. Duża wygodna rękojeść i sporych rozmiarów głownia umożliwiają bezpieczną i wydajną pracę, a minimalistyczny system przenoszenia noża pozwala na cieszenie się lekkim i zawsze gotowym do pracy zestawem.
W ofercie naszego sklepu znajduje się jeszcze jeden model tego ciekawego noża, przy czym jest to jeszcze lżejsza wersja (około 37 gramów) w której rękojeść wykonana została z kydexu!

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży składanych!!

Źródła: arizonacustomknives.com, spyderco.com