Amerykańska firma Utica Cutlery co prawda bardziej jest znana z produkcji sztućców i akcesoriów kuchennych, ale w swojej ofercie posiada również interesujące noże survivalowe oraz noże składane, a wśród nich ciekawy model o nazwie Crush G10 Linerlock. Co więcej, seria Crush promowana jest przez parę myśliwych (Lee i Tiffany Lakosky) znanych z emitowanych w USA programów telewizyjnych poświęconych polowaniu.

W naszym kraju niestety programów tych nie zobaczymy, ale możemy chociaż przyjrzeć się temu ciekawemu folderowi reklamowanemu przez myśliwską parę.

Konstrukcja jest bardzo ciekawa, bowiem łączy w sobie budowę klasycznego scyzoryka z nowoczesnym folderem.
Rękojeść to połączenie czarnego G10 i stalowych bolsterów, przy czym całość jest bardzo płaska, gdyż mierzy zaledwie 11,5 milimetra.
Zamknięty nóż mierzy zaledwie 98 milimetrów, zatem rozmiarowo zbliżony jest do kieszonkowych scyzoryków.

Polerowane okładziny z czarnego G10 kryją pod sobą szkielet z nierdzewnej stali i blokadę Liner Lock, która zadba o bezpieczeństwo naszych palców.

Na jednej z okładzin umieszczono metalową tarczę z logotypem Crush (jelenie poroże).

Tym co odróżnia ten nóż od klasycznego scyzoryka jest również sposób w jaki otwieramy głownię. Otóż zrezygnowano tutaj ze standardowego nacięcia pod paznokieć (Nail Mark), a zastosowano popularny kołek (Thumb Stud). Jest to o tyle dobre rozwiązanie, iż kołek pozwala na otwieranie głowni jedną ręką! Podobnie też blokada Liner Lock bez problemu jest obsługiwana jedną dłonią, co czyni ten nóż wyjątkowo ergonomicznym między innymi scyzorykami.

Głownia do wielkich nie należy, bowiem jej całkowita długość to 73 milimetry. Jednak pamiętajmy, iż jest to nóż kieszonkowy do lekkich prac, przy których taka wielkość wystarczy w zupełności.

Profil głowni to tzw. Standard. W połączeniu z wysokim na 3/4 wysokości płaskim szlifem i właściwościami stali węglowej (głownię wykonano ze stali High Carbon Stainless Steel) otrzymujemy bardzo użytkowe ostrze, które bez problemu będziemy mogli naostrzyć na przysłowiową brzytwę, zwłaszcza iż grubość głowni wynosi 2,4 milimetra.
Powierzchnia stali została wypolerowana na lustro (wykończenie Mirror), co współgra ze stalowymi bolsterami na rękojeści.

Crush po otwarciu mierzy zaledwie 171 milimetrów, a jego waga to 91 gramów. Jest to ciekawa propozycja podręcznego składanego noża do noszenia w kieszeni, z przeznaczeniem do wykonywania prostych i niewymagających prac. Doskonale sprawdzi się jako ostrze przy majsterkowaniu, pracy z papierem, struganiu, otwieraniu opakowań i wszelkich innych prac, które można wykonać scyzorykiem.

Z uwagi na płaską budowę, nóż dobrze układa się w kieszeni i nie przeszkadza przy innych czynnościach. Jest ciekawą alternatywą dla scyzoryków bez blokady, dlatego można go rozpatrywać jako nóż dla młodszego użytkownika. Ornament z porożem przypadnie do gustu amatorom łowiectwa, a i dla kolekcjonerów może stanowić bardzo ciekawą pozycję w kolekcji.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą scyzoryków, zarówno tych klasycznych jak i nowoczesnych!

Źródła: outdoornews.com