Dzisiaj prezentujemy nóż składany od firmy CRKT, który świetnie nadaje się na nóż EDC, a który spodoba się miłośnikom noży w czarnych klimatach.

Za projekt foldera odpowiada Lucas Burnley, który ma na swoim koncie wiele udanych produkcji i projektów custom.
Nazwa AUX jest skrótem od słowa „Auxiliary”, czyli pomocniczy.
AUX nie jest wielki, gdyż jego rękojeść mierzy około 112 milimetrów, a więc doskonale będzie układać się w kieszeni spodni.
Budowa rękojeści opiera się na dwóch stalowych linerach, blokadzie Liner Lock i okładzinach wykonanych z czarnego tworzywa sztucznego o nazwie GRN (Glass Reinforced Nylon). Powierzchnia okładzin pokryta jest fakturą typu „plaster miodu”, która nie jest agresywna w dotyku, ale doskonale stabilizuje rękojeść w dłoni.

Warto tutaj zwrócić uwagę, iż stalowe elementy wewnątrz rękojeści (linery, stop pin i szczątkowy backspacer) mają czarny kolor, co współgra z rękojeścią.

Niewielki stalowy klips również otrzymał czarne wykończenie, a poza tym pozwala schować nóż głęboko w kieszeni, czyniąc go mało zauważalnym dla osób postronnych.

Ciekawie wygląda umieszczony w tylnej części rękojeści element umożliwiający montaż linki.

Otwieranie głowni odbywa się przy pomocy dysku umieszczonego na grzbiecie głowni (Thumb Disk) i trzeba przyznać, iż jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Kciuk wręcz automatycznie odnajduje dysk i otwarcie noża zajmuje dosłownie sekundę.

Głownia o długości 81 milimetrów ma ciekawy profil Spear Point, jednak nie posiada dwustronnego szlifu sztyletu, a klasyczny płaski szlif do 3/4 wysokości głowni.
Aby uzyskać czubek pozwalający na wykonanie precyzyjnych prac, na grzbiecie położony został tzw. fałszywy szlif (False Edge).

Krawędź tnąca to połączenie części gładkiej i ząbkowanej, czyli tzw. Combo. Takie rozwiązanie sprawdza się świetnie jako uniwersalne ostrze zarówno do prac w drewnie, jak i prac z tworzywami sztucznymi. Ostre zęby świetnie radzą sobie z cięciem syntetycznych lin, taśm i innych materiałów wykonanych z plastiku.
Stal jaką użyto do wykonania głowni to bardzo popularna stal 8Cr13MoV, która w tym przypadku otrzymała dodatkowo wykończenie czarną powłoką Black Oxide. Grubość głowni to 3,5 milimetra.

Długość otwartego noża to 195 milimetrów, a więc nie jest to wielki nóż, jednak świetnie nadający się na nóż do codziennego używania. Wygodna rękojeść i użytkowa głownia sprawiają, iż nóż ten doskonale będzie się czuł nawet w ciężkiej pracy, a nie jako ozdoba służąca do przyrządzania posiłków. Wytrzymała blokada zapewnia użytkownikowi bezpieczeństwo, a ergonomia rękojeści przekłada się na wygodną i wydajną pracę.

AUX nie należy do lekkich folderów, gdyż jego waga to około 120 gramów. Na konkretną wagę składają się stalowe linery, a także dość ciężkie okładziny. Niemniej po chwili noszenia zapomina się o wadze.

Dużym atutem tej konstrukcji jest jej bardzo przystępna cena. Za atrakcyjną cenę AUX z powodzeniem uzupełni miejsce w skrzynce narzędziowej, tudzież stanie się składanym nożem to codziennej pracy.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży firmy CRKT.