Kontynuując pomysł noszenia noża o stałej głowni jako EDC, dzisiaj przedstawiamy kolejną propozycję, a mianowicie interesujący nóż od firmy CRKT o nawie Akari ( za projekt odpowiada Lucas Burnley) nawiązujący do japońskich klimatów.

Akari wykonany został z jednego kawałka stali, tak więc jest to tzw. Full Tang. Stal z jakiego został wykonany to 8Cr13MoV, na której położono powłokę z azotku tytanu. Dodatkowo na powłoce pojawiło się ciekawe wykończenie będące efektem trawienia (Etch Pattern).

Głownia noża nie jest wielka, gdyż jej długość to 72 milimetry. Jednak jest to na tyle dużo, iż bez problemu sprosta każdej pracy jaką normalnie wykonujemy nożem składanym. Co więcej, nóż o stałej głowni pozwala na użycie większej siły, tak więc nie musimy obawiać się o wytrzymałość noża podczas np. lekkiego podważania. Dużym plusem jest również grubość głowni, która wynosi 3,56 milimetra, co daje nam dobry stosunek parametrów cięcia, a wytrzymałością noża.

Rękojeść o długości około 90 milimetrów nawiązuje swoim wyglądem do klasycznych japońskich noży i mieczy, gdzie oprawę stanowił kawałek skóry płaszczki i odpowiednio założony oplot z jedwabnej, lub bawełnianej taśmy. W Akari oryginalną skórę płaszczki zastąpiono syntetycznym odpowiednikiem w kolorze zielonym, a misternie nawiniętą taśmę dodatkowo ustabilizowano żywicą. Zabieg stabilizacji daje użytkownikowi mocną i wytrzymałą rękojeść, która pewnie układa się w dłoni, a dodatkowo pozwala na szybkie i wygodne czyszczenie.

Długość całego noża to 162 milimetry, zatem jest to bardzo kompaktowa konstrukcja. Warto tutaj zwrócić uwagę na kształt głowni, który posiadając wydajny brzuszek pozwala na bardzo wygodną pracę np. podczas cięcia na desce. Małe rozmiary nie są przeszkodą do wydajnej pracy tym nożem, oczywiście dostosowując wymagania do możliwości. Zakładając, iż Akari ma być nożem EDC, bez problemu poradzi sobie w każdym zadaniu jakie przed nim postawimy.

Podstawą do wygodnego noszenia noża o stałej głowni jest odpowiednia pochwa i tutaj CRKT wykonało zadanie doskonale. W komplecie z nożem otrzymujemy świetnie wykonaną i co najważniejsze – perfekcyjnie dopasowaną pochwę z polimeru. Nóż wchodzi do pochwy z wyraźnym „klikiem”, tak więc nie ma obaw, iż go przypadkowo zgubimy.

Kaburę możemy zamontować przy pomocy dołączonego zawieszenia, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by przypiąć ją np. do Tek-Loka, zawiesić na szyi, bądź zamontować na pasie przy pomocy kawałka paracordu, w czym pomogą otwory zamieszczone na pochwie. Całość można bardzo wygodnie założyć zarówno w pionie (rękojeścią w górę, bądź w dół), tudzież w poziomie skrywając nóż np. na plecach.
Istotnym elementem przy noszeniu noża o stałej głowni jest jego waga, a tutaj Akari wypada bardzo dobrze. Waga samego noża to zaledwie 74 gramy, a nóż wraz z kaburą i montażem to raptem 108 gramów.

CRKT Akari to ciekawa propozycja noża o stałej głowni, który sprawdzi się jako EDC zarówno w warunkach miejskich, jak i w terenie. Jest to lekki podręczny nóż który doskonale sprawdzi się podczas pracy, mając jednocześnie nietuzinkowy wygląd. Budowa noża i kabury pozwalają na łatwe utrzymanie w czystości, a użyta stal dobrze sprawdzi się podczas pracy, a i po stępieniu bez problemu przywrócimy ją do stanu wyjściowego.
Atutem całego zestawu jest również bardzo atrakcyjna cena.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży o stałej głowni!