Dagger, czyli po prostu sztylet. Jak podaje Wikipedia: „Najczęściej: krótka, biała broń kłująca o prostej, cienkiej, ostro zakończonej głowni i niewielkim, prostym jelcu.”. Dzisiejszym bohaterem jest właśnie ciekawy sztylet, który może i nie znajdzie dzisiaj swojego miejsca jako nóż użytkowy, ale idealnie nadaje się jako baza do stworzenia noża do rekonstrukcji.

Nóż nie jest duży, gdyż jego długość całkowita to 252 milimetry. Wykonany został z jednego kawałka nierdzewnej stali (Full Tang).
Rękojeść o długości 104 milimetry pozwala na wygodny chwyt i operowanie, nawet jeżeli będziemy chcieli użyć noża jako narzędzie do cięcia, chociaż trochę w tej sytuacji przeszkadza solidny stalowy jelec.
Okładziny rękojeści wykonane zostały z polimeru, a jego powierzchnia przypomina ciemne drewno.

Głownia o charakterystycznym wyglądzie posiada długość 142 milimetry, a dublowane szlify położono na stali o grubości 3,5 milimetra. Wbrew pozorom, jest to bardzo ostre narzędzie, a już na pewno doskonale spełniałoby swoje zadanie w tym do czego sztylet z założenia miał służyć.
Interesujący jest umieszczony na głowni orzeł nawiązujący do „niemieckich” klimatów, gdyż jak podaje producent, nóż ten jest repliką sztyletu z okresu Zimnej Wojny pochodzącego z Niemiec Zachodnich. Na ile informacja ta jest prawdziwa, tego ustalić się nie udało.

W komplecie z nożem otrzymujemy ciekawą pochwę, która swoim wyglądem przypomina pochwy starszych wiekowo bagnetów. Stalowa pochwa z zamocowaną tzw. żabką, pozwala na montaż całości na pasie i całkiem wygodne noszenie.

Oczywiście w dzisiejszych czasach trudno znaleźć zastosowanie dla tego typu noża, jednak jak wspomniano wyżej, świetnie nadaje się on do wszelkich przeróbek mających na celu upodobnienie go do narzędzia z danej epoki. Może nie zrobimy z niego repliki sławetnego brytyjskiego noża Fairbairn-Sykes, ale po małej zmianie pochwy spokojnie może udawać noże stosowane podczas II wojny światowej. Po zdjęciu okładzin i zeszlifowaniu oznaczeń przy odrobinie pomysłu zrobimy z niego nóż nawiązujący do średniowiecza. Pomysłów wiele, a sama baza do przeróbek bardzo wdzięczna.
A i sam zestaw w sobie wygląda interesująco i na pewno będzie dla wielu miłośników ostrości ciekawą pozycją w kolekcji.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży o stałej głowni.