Firmy Kabar przedstawiać nie trzeba, gdyż jest to producent od lat znany na nożowym rynku. Produkty tej firmy już dawno zdobył swoich miłośników, zwłaszcza świetnymi modelami o stałej głowni, jednak dzisiaj spojrzymy na dość mało znany o składanej głowni, a mianowicie na folder o pełnej nazwie KA-BAR 3066 Mark 98.

Jest to bardzo klasyczny, ale nie pozbawiony pewnych smaczków nóż składany, który z uwagi na swoją budowę idealnie nadaje się do codziennej pracy. Sam wygląd raczej dyskwalifikuje go jako nóż do biurowych zastosowań, za to świetnie sprawdzi się w np. w warunkach polowych.

Nóż wyróżnia niezwykle ergonomiczna rękojeść, która podczas używania dobrze układa się w dłoni pozwalając na długą i wydajną pracę.

Budowa rękojeści oparta jest na dwóch solidnych stalowych elementach, na których znajdują się okładziny z dwubarwnego G10 (włókno szklane wzmocnione żywicą). Okładziny otrzymały lekko wypukły profil, który podczas chwytu wypełnia dłoń dając nam pełną kontrolę nad nożem. Rękojeść w tylnej części poszerza się, zabezpieczając tym samym rękę przed zsunięciem się.
Jeden ze stalowych elementów (liner), jest zarazem blokadą otwartej głowni. Liner Lock z uwagi na prostotę działania i niezawodność to bardzo popularna i często używana blokada. Jeżeli liner posiada wystarczającą grubość i został odpowiednio dopasowany do tylnej części głowni, blokada potrafi wytrzymać duże obciążenia.

Rękojeść uzupełnia solidny stalowy klips, który możemy zamocować w pozycji ostrzem w górę, bądź ostrzem w dół w dolnej bądź górnej części rękojeści, tym samym dopasowując sposób noszenia noża do naszych preferencji.

Głownię można otworzyć na dwa sposoby. Albo przy pomocy kciuka i znajdującego się na głowni zbrocza, albo możemy skorzystać z dużego i wygodnego Flippera, czyli płetwy będącej częścią głowni.
Zaletą flippera jest to, iż umożliwia bardzo szybkie otwarcie głowni nawet wtedy, gdy pracujemy w grubych rękawicach. Poza tym, tn stalowy element pełni rolę jelca zabezpieczającego dłoń przed ześlizgnięciem się na krawędź tnącą.

Głownia posiada bardzo użytkowy kształt o nazwie Spear Point w którego górnej części umieszczone zostało tzw. zbrocze, nadające całości militarnego klimatu. Zadaniem zbrocza jest usztywnienie głowni, a dodatkowym efektem jest również zmniejszenie jego masy. Zmieniony poprzez obustronne wybranie materiału przekrój głowni staje się wytrzymalszy na naprężenia boczne.

Wklęsły szlif głowni pozwala na efektywną pracę i takie zadania jak cięcie czy struganie nie będą wyzwaniem. To mocne i wytrzymałe ostrze, które świetnie sprawdzi się podczas prac terenowych.
Głownia wykonana została z nierdzewnej stali, ale dodatkowo jej powierzchnia otrzymała czarną powłokę w pełni zabezpieczającą przed niechcianymi efektami wilgoci.

Folder nie jest duży, jednak głownia pozwala na wykonanie większości zadań, jakie można wykonać składanym nożem. Mark 98 idealnie nadaje się jako uzupełnienie dużego i nieskładanego noża terenowego, pozwalając na delikatniejsze i bardziej precyzyjne prace.

Dane techniczne:
długość rękojeści – 119 mm
długość głowni – 89 mm
grubość głowni – 3,5 mm
długość całkowita – 207 mm
blokada – Liner Lock
materiał głowni – 5Cr15 SS
materiał rękojeści – stal nierdzewna, G10 Black/Brown
waga – 154 g

KA-BAR 3066 Mark 98 to prosty i klasyczny folder, który postrzegać należy jako doskonałe narzędzie do pracy. Prosta budowa ułatwiająca czyszczenie i konserwację noża, ergonomiczna rękojeść i robocza głownia sprawdzą się wszędzie tam, gdzie jest potrzebne mocne i niezawodne narzędzie. Dużym atutem tego modelu jest bardzo atrakcyjna cena!

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży składanych!