Firmy Spyderco przedstawiać nie trzeba. Każdy miłośnik ostrych „zabawek” na pewno miał do czynienia z produktami tej firmy. Ilość modeli w ofercie pozwala każdemu wybrać coś dla siebie, począwszy od eleganckich noży do garnituru, poprzez świetne noże do pracy, aż po modele mające w sobie element designerski i kolekcjonerski.
Właśnie model Battlestation to model, który jak najbardziej nadaje się na nóż do codziennego używania, a jednocześnie zaciekawia swoim nietypowym wyglądem.
Za projekt noże odpowiada Alexandru Diaconescu znany pod pseudonimem Dialex (takie oznaczenie znajdziemy na głowni noża). Alex jest zagorzałym miłośnikiem noży, a dodatkowo pracuje jako ekspert w rumuńskiej policji. Dlatego chciał stworzyć kompaktowy nóż składany, który sprawdzi się zarówno jako edc jak i narzędzie do ewentualnej samoobrony.

Battlestation to mocny folder, którego rękojeść wykonano z dwóch kawałków stali, na których umieszczono okładziny z czarnego, lekko teksturowanego G10. Stalowe linery wraz z okładzinami stanowią zwięzłą i wytrzymałą konstrukcję, w której dodatkowym wzmocnieniem jest gruby element blokady i równie gruby spacer.
Rękojeść została wyprofilowana tak by wygodnie układać się w dłoni, dlatego posiada dość spore podcięcie pod palec wskazujący i delikatnie zwęża się ku końcowi.

Aby nóż nie rzucał się za bardzo w oczy podczas noszenia, zastosowano druciany klips, który kojarzy się z długopisem. Klip możemy przełożyć na drugą stronę i do tej operacji wystarczy tylko wykręcenie jednej śruby.
W tylnej części rękojeści znajduje się jeszcze otwór na linkę, przy czym warto zwrócić uwagę jak ciekawie wyprofilowano okładziny z G10, aby odsłonić stalowe elementy wraz z otworem.

Jak każdy (no prawie) składany Spyderco, do otwarcia głowni używamy otworu opatentowanego przez firmę. Otwór ten nosi nazwę SpyderHole i w tym wypadku ma on 13 milimetrów średnicy, co umożliwia bezproblemowe otwarcie dłonią uzbrojoną w rękawicę.

Blokada głowni to Back Lock, który działa na zasadzie klinującego głownię zęba, będącego elementem sprężyny na grzbiecie rękojeści. Na grzbiecie również znajduje się charakterystyczne wycięcie pozwalające na zwolnienie blokady. Jeśli jest prawidłowo wykonana, może wytrzymać bardzo duże obciążenia.

Otwarta głownia robi wrażenie, a to za sprawą niespotykanych szlifów. Profil klingi to Trailing Point ze zmodyfikowanymi szlifami typu Tanto i wydatnym brzuszkiem, którym rewelacyjnie się tnie. Całość dopełniają małe zbrocza na płazach głowni.

Można powiedzieć, iż na głowni znajdują się dwie krawędzie tnące i każda z nich świetnie sprawdzi się przy określonych zadaniach. Profil głowni pozwala na mocną penetrację, gdyż grubość stali z jakiej została wykonana głownia to aż 3,5 milimetra. Stal z jakie wykonano głownię to VG-10. Stal ta powstała w Japonii (Takefu Special Steel co. Ltd) i tylko tam jest produkowana. Wstępnie miała to być stal głównie na noże kuchenne, jednak znalazła swoje miejsce również w innych nożach użytkowych.

Dane techniczne:
długość rękojeści – 107 mm
długość głowni – 75 mm
grubość głowni – 3,5 mm
długość całkowita – 183 mm
blokada – Back Lock
materiał głowni – VG-10
materiał rękojeści – stal nierdzewna, G10 Black
waga – 128 g

Battlestation to z wyglądu dość nietypowy model, jednak jego wygląd nie stoi na przeszkodzie, aby stał się bardzo wygodnym edc. Rękojeść świetnie układa się w dłoni, a duży jelec zabezpiecza rękę przed zsunięciem się na krawędź tnącą. Podczas noszenia folder praktycznie ginie w kieszeni, stając się mało widocznym dla otoczenia. Mocna głownia z doskonałej stali będzie długo trzymać ostrość, a użytkownik na pewno będzie zadowolony z foldera, który swoim wyglądem zdecydowanie wyróżnia się między innymi nożami.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży składanych!