Materiał jaki znajduje się na rękojeści noża dobierany jest indywidualnie, gdyż zależny jest zarówno od rodzaju noża, jego przeznaczenia, a także od efektu końcowego jaki chcemy uzyskać.

DREWNO EGZOTYCZNE – często lakierowane lub woskowane dla uodpornienia przed wilgocią. Jest atrakcyjne (zwłaszcza tzw. czeczota) z wyglądu i trwałe. Doskonały materiał dla tradycjonalistów. Przykładowe, często stosowane gatunki: African Blackwood, Zebrawood, Cocobolo, Jatoba, Heban.

DREWNO STABILIZOWANE – jest to drewno przesycone syntetyczną żywicą, bądź sokiem z pewnego kaktusa. Efekt ten czyni drewno całkowicie odpornym na wilgoć, a także wzmacnia strukturę drewna.

MICARTA – len lub papier prasowany z żywicą. Twardsza niż drewno, a jednocześnie – po odpowiedniej polerce – bardzo do niego podobna z wyglądu. Całkowicie wodoodporna. Doskonały i efektowny materiał.

FRN/ZYTEL – tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem szklanym. Twardy, ale elastyczny.

KRATON – termoplastyczna guma, produkowana z ropy naftowej, często posiada specjalne profilowanie dla polepszenia chwytu.

NORYL – nylon wzmocniony kevlarem. Bardzo odporny na uszkodzenia.

CARBON FIBER – włókno węglowe spajane żywicą epoksydową. Bardzo twardy i odporny na uszkodzenia materiał, a jednoczeście bardzo efektowny i elegancki.

G10 – włókno szklane wzmocnione żywicami. Niezwykle twarde odporne na wykruszenia.

CORIAN – nowoczesny, bardzo twardy materiał syntetyczny, produkowany w dużej ilości kolorów.

ALUMINIUM T6 6061 – lekki ale bardzo wytrzymały i twardy stop. Powlekany zazwyczaj specjalną powłoką „hard chrome” na bazie chromu, chroniącą przed zarysowaniami. Często anodyzowany na różne kolory.

STAL NIERDZEWNA – okładziny ze stali są ciężkie i wytrzymałe, występują najczęściej w towarzystwie blokady frame lock.

TYTAN – lekki, wytrzymały i efektowny materiał. Często posiadający różne zabarwienia dzięki zastosowanej anodyzacji.

POROŻE, KOŚĆ, ZĄB MAMUTA – materiały pozyskane ze zwierząt, bardzo efektowne i nadające nożom piękny myśliwski charakter.

CORD WRAP – oplot na rękojeści wykonany z popularnej linki PARACORD 550.

SKÓRA – czyli skórzane krążki nałożone na trzpień rękojeści. Popularne w nożach myśliwskich.