Darrel Ralph znany jest z wielu ciekawych projektów zarówno noży,  jak i innych ciekawych przedmiotów.

Jeden z jego noży „zagrał” nawet w filmie The Expendables (Niezniszczalni), w którym to Jason Statham przebija nim piłkę do koszykówki.

Projekty spod znaku DDR produkowane są również przez firmę Meyerco, która dzięki współpracy z knifemakerem ma w swojej ofercie kilka interesujących modeli, w tym również ciekawy nóż ratunkowy.

Meyerco Maxx-Q Rescue to projekt nietypowy i odbiegający od wielu konstrukcji. Przede wszystkich cechuje go niezwykle wygodna w każdym chwycie rękojeść. Jej konstrukcja to jeden stalowy liner oraz okładziny z efektownego czerwonego G10. Z tego samego materiału wykonany jest również grzbiet foldera (spacer), co dodatkowo usztywnia całą konstrukcję. Blokada to oczywiście Liner Lock, który dzięki dobremu dopasowaniu do głowni spełnia swoje zadanie wyśmienicie.

Na końcu rękojeści umieszczony został zbijak do szyb, który pozwoli na szybkie i efektywne dotarcie do poszkodowanej w aucie osoby.
Oczywiście na rękojeści znajduje się również klips, który pozwoli na noszenie noża na krawędzi kieszeni.

Głownia ze stali 8Cr13MoV ma bardzo ciekawy profil, który umożliwa szybkie i bezpieczne cięcie pasów, lin, a także ubrania na poszkodowanym. Cięcie różnych materiałów ułatwia profil krawędzi tnącej (Recurve), a także zęby (serrated), dzięki czemu niestraszne będą również wszelkie tworzywa sztuczne.

Głownia nie posiada czubka, dzięki czemu podczas cięcia ubrania nie ma ryzyka przypadkowego zranienia osoby której udzielamy pomocy. Spłaszczenie czubka pozwoli z kolei na podważanie i wyłamywanie.

Na głowni znajduje się standardowy kołek, dzięki czemu bez problemu możemy otworzyć głownię. Jednak szybszym sposobem jest skorzystanie z flippera, zwłaszcza iż otwieranie głowni wspomagane jest sprężyną. Przy nawet małej wprawie otwarcie noża to dosłownie sekunda.
Folder do małych nie należy, gdyż jego długość po otwarciu to około 203 milimetry (długość głowni to prawie 80 milimetrów).

Maxx-Q Rescue to doskonała propozycja dla każdego, kto ma do czynienia z ratownictwem medycznym, chociaż warto posiadać nóż ratunkowy chociażby na wyposażeniu własnego samochodu (oby nigdy się nie przydał). Nie jest to zdecydowanie nóż nadający się na edc, dlatego warto spojrzeć na inny produkt firmy Meyerco, a mianowicie Maxx-Q Mini Knife.

Podobnie jak w poprzednim modelu, rękojeść jest bardzo wygodna i pozwala na efektywną pracę. Jeden stalowy liner (blokada Liner Lock) i czarne tym razem G-10 nadaje całości taktycznego wyglądu, zwłaszcza iż głownia pokryta została czarną powłoką. Grzbiet rękojeści w tym modelu jest otwarty, gdyż spacer wykonany z G10 znajduje się tylko w 1/3 długości rękojeści.

Ciekawy jest otwór pozwalający na przełożenie paracordu, gdyż swoim kształtem odbiega od tych powszechnie znanych. Całość uzupełnia lakierowany na czarny kolor klips.

I w tym modelu głownia wykonana jest ze stali 8Cr13MoV, jednak tutaj ma ona profil Clip Point, a krawędź tnąca jest gładka (plain). Otwieranie głowni umożliwia dysk umieszczony na grzbiecie głowni, a otwarcie wspomagane jest mocną sprężyną.

Czarny kolor nadaje całości taktycznego wyglądu, jednak nie dyskwalifikuje to noża jako klasycznego edc. Mocna głownia o ciekawym profilu pozwoli na wykonanie szeregu prac, włącznie z delikatnym podważaniem. Cała konstrukcja jest mocna i zwarta, a trzymając ją w dłoni wyraźnie czuć, iż jest to folder nie bojący się mocniejszej pracy.

Maxx-Q Mini Knife jest mniejszy od poprzednika, jednak nie jest to ułomek, gdyż jego długość po otwarciu to 176 milimetrów, z czego 73 milimetry stanowi głownia.

Opisane modele cechuje dobre wykonanie, a także świetna mechanika. Są to zdecydowanie noże, które nie będą się bały pracy i powierzone im zadania wykonają wzorowo. Oczywiście nóż ratunkowy dedykowany jest do określonych czynności, dlatego ideałem byłoby posiadanie obydwu modeli. Dużym atutem tych konstrukcji jest fakt, iż są to noże które możemy nabyć w bardzo atrakcyjnych cenach, czyniąc z nich ciekawą propozycję w stosunku cena/jakość.

Poza tymi modelami Meyerco produkuje jeszcze kilka ciekawych modeli na bazie projektów Darrela Ralpha, z którymi mogą Państwo zapoznać się w naszym sklepie, do którego serdecznie zapraszamy.

 

 

Źródła:
darrelralph.com
youtube.com