Mimo iż firma produkująca te ostre śliczności istnieje grubo ponad 100 lat, to jednak jej produkty w naszym kraju zbyt popularne i znane nie są. Często mylone z francuskimi Opinelami, a właściwie nie tyle mylone, ile brane za podróbki.
Mowa o produktach portugalskiej firmy MAM Fábrica de Cutelarias Filmam Lda. (na rynku od 1870 roku), która produkowała i produkuje różnego rodzaju noże kieszonkowe, kuchenne, sztućce i narzędzia, nawiązujące swoim wyglądem do dawnych projektów.

Już powyższe zdjęcie pozwala zrozumieć, dlaczego noże MAM brane są za Opinele. Charakterystyczne drewniane rękojeści, proste i cienkie głownie, a do tego stalowy pierścień wzmacniający konstrukcję i zawierający oczywiście oś główną. Praktycznie brakuje tylko drugiego pierścienia blokującego głownię, chociaż warto pamiętać, iż pierwsze noże francuskiego producenta nie posiadały blokady Virobloc dzięki czemu wyglądały właściwie tak samo, jak dzisiejsze noże MAM. Pięknie to widać na przykładzie Opinela No8 1890 – czyli limitowanej wersji będącej idealną repliką Opineli produkowanych 100 lat temu.

Jak widać, stalowy pierścień wzmacniający konstrukcję jest bardzo podobny do tego, jaki mamy w Opinelu.

Noże MAM od francuskich modeli zdecydowanie odróżniają rękojeści. Owszem, również wykonane z jednego kawałka drewna, jednak o zdecydowanie innym profilu. W ofercie można znaleźć zarówno noże o prostej rękojeści, jak i takie które są mocno profilowane. Można by tutaj dyskutować o tym, które rękojeści są bardziej ergonomiczne, jednak moim zdaniem zarówno Opinel jak i MAM doskonale radzą sobie z projektowaniem, a ich produkty leżą w dłoni wyśmienicie. Nawet dłuższa praca nie pozwoli poczuć dyskomfortu.

Drewno jakiego używa się na rękojeści to buk, który jest lekki, ale bardzo wytrzymały. Na jednym z boków rękojeści wypalone zostaje logo firmy, a następnie całość jest lakierowana, co daje większą trwałość, a także czyni drewno odpornym na wilgoć.
Produkowane są również modele z rękojeścią z poroża.

Głownie noży wykonane są z nierdzewnej stali, jednak producent nie podaje dokładnie jaka to stal. Wiadomo jedynie, iż jest to stal pochodząca z niemieckiej firmy ThyssenKrupp. Parametry stali pozwalają hartować ją na 56-57 HRC, co jest wystarczającą twardością dla noży użytkowych i pozwala zachować doskonały stosunek między trzymaniem ostrości, a łatwością w ostrzeniu.
Praktycznie każdy nóż składany firmy MAM posiada pełny płaski szlif, co przy małej grubości głowni (około 1,5 mm) czyni z nich doskonałe narzędzie tnące. Przy umiejętnym ostrzeniu głownia potrafi golić włosy, a cięcie nią to czysta przyjemność.
Otwieranie głowni ułatwia wycięcie na paznokieć, które spełnia swoje zadanie doskonale.
Na głowni producent również umieścił swoje logo. Może nie wygląda to elegancko, iż nóż został dość odważnie otagowany (rękojeść i głownia), jednak mi się taka forma podoba, gdyż zdecydowanie odcina go od innych spotykanych na rynku noży.

Zaskoczeniem w niektórych konstrukcjach jest blokada linerlock. Ciekawie wykonana blokada z dodatkowej blaszki, która mimo prostoty i wrażenia kruchości świetnie daje sobie radę. Oczywiście blokada ma za zadanie blokować głownię, a nie pozwalać na nadużywanie noża! Listek blokady jest cienki i nie jest to kawałek stali, który wytrzyma wielkie obciążenia. Ma on po prostu zabezpieczać głownię przed przypadkowym zamknięciem i rolę swoją spełnia znakomicie.
Producent podaje, iż wszystkie noże naostrzone zostały ręcznie, a na swoje produkty daje 10 lat gwarancji!

Warto zaznaczyć jeszcze fakt, iż MAM produkuje różne ciekawe modele swoich niepowtarzalnych noży. Znajdziemy w ofercie zarówno małe składaki w formie breloka do kluczy, jak i ciekawe konstrukcje wzbogacone o widelec (!) i dodatkowy otwieracz do butelek, a także nóż z pędzelkiem do zbierania grzybów.

Noże MAM to bardzo ciekawa propozycja dla osób ceniących tradycję i minimalizm. Te urokliwe składaki świetnie sprawdzają się jako noże „do wszystkiego”, chociaż należy pamiętać, iż nie są to noże do ciężkiej pracy. Oferta firmy jest szeroka i każdy znajdzie w niej ciekawy model dla siebie.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą!!

 

 

Żródło:
myblades.eu
filmam.com