Proelia to nowość na naszym rynku i nie da się ukryć, iż jej produkty są bardzo interesujące. Co prawda na razie w ofercie jest mała ilość modeli, ale z czasem na pewno pojawi się więcej.
Ciekawostką noży Proelia jest sama ich produkcja, bowiem rękojeści produkowane są w Chinach, głownie produkuje Tajwan, a końcowy montaż odbywa się na terenie USA (Defcon Blade Works). Droga może i zawiła, jednak w dzisiejszej dobie możliwości logistycznych, a także dzięki doskonałej kontroli technicznej udało stworzyć się bardzo ciekawe modele, a my przyjrzymy się jednemu z nich.

Nóż sklasyfikowany został jako Tactical Folder i nie ma co się dziwić, bowiem swoimi rozmiarami nie pretenduje do grupy lekkiego miejskiego EDC. Chociaż wielu użytkowników zapewne doceni wymiary tego noża, który świetnie dopasuje się do kieszeni bojówek.
Długość otwartego foldera to prawie 220 milimetrów, z czego długość głowni to 95 milimetrów, a rękojeść to ponad 123 milimetry. Konkretne rozmiary owocują rzecz jasna konkretną wagą, która w tym wypadku wynosi około 205 gramów. Nie jest to zdecydowanie lekki folder nadający się do noszenia przy letnich spodenkach. 😀
Wagę noża tłumaczy również jego budowa. Duża i bardzo wygodna rękojeść doskonale wypełnia dłoń podczas pracy, a frezowane czarne G10 pozwala na pewny i mocny chwyt.

Wewnątrz rękojeści znajdziemy dwa grube linery z nierdzewnej stali, które wzmacniają i usztywniają konstrukcję. Zastosowana blokada LINER LOCK idealnie przylega do tylnej części głowni, zapewniając nam bezpieczeństwo podczas pracy. Można śmiało powiedzieć, iż po zapadnięciu blokady odnosi się wrażenie, iż nóż ze składanego zamienia się w nóż ze stałym ostrzem.

Rękojeść dopełnia duży stalowy klips pozwalający na noszenie noża na krawędzi kieszeni w pozycji Tip-Up. Klip jest przekładalny, więc nic nie stoi na przeszkodzie by dopasować jego umiejscowienie do indywidualnych potrzeb.

Mimo, iż na głowni znajduje się kołek do jej otwierania, zdecydowanie lepiej otwiera się nóż przy pomocy flippera. Mechanika jest wręcz doskonała, bowiem głownia jest łożyskowana (Ball Bearing Opening System) i przy otwieraniu po prostu płynie. Zastosowane łożyska ceramiczne doskonale spełniają swoje zadanie, co przy dużej i ciężkiej głowni robi spore wrażenie.
Głownia wykonana została z popularnej stali D2 (semi stainless). Stal ta długo trzyma ostrość roboczą i pozwala na długie użytkowanie bez potrzeby ostrzenia.
Profil głowni to Tanto, na którym położono wklęsły szlif, pozostawiając jednak płaski szlif przy samym czubku. Dzięki temu połączono świetne parametry tnące z bardzo wytrzymałym czubkiem.
Smaczku dodaje fałszywe ostrze, które redukuje wagę, a także nadaje agresywny wygląd. Ciekawym dodatkiem jest również zbrocze, które zwiększa sztywność głowni jednocześnie zmniejszając jego wagę.

Folder TX010 to duże i konkretne narzędzie, które nie będzie bało się ciężkiej pracy. Możliwości folderów Proelia doskonale widać na poniższym filmie udostępnionym przez amerykańskiego producenta.

Do każdego noża dołączony jest nylonowy pouch, który pozwala na mocowanie na pasie, plecaku, czy też na taktycznej kamizelce.
Proelia to ciekawa pozycja na rynku noży taktycznych, gdyż za świetnymi materiałami i wzorowym wykonaniem stoi bardzo atrakcyjna cena, co jest dodatkowym atutem.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z całą ofertą!

Źródło:
defcon-usa.com