Mówiąc o klasycznych nożach składanych nie sposób nie przywołać bardzo znanej i popularnej konstrukcji jaką jest Sodbuster.

Historia tego noża jest o tyle ciekawa, iż trop najprawdopodobniej zaczyna się w końcówce XIX wieku w Niemczech. Był to ówcześnie prosty nóż z drewnianymi okładzinami, którego charakterystyczna zagięta na końcu rękojeść miała zapobiegać ślizganiu w dłoni rzeźnika (chociaż nie wiem dlaczego rzeźnik miałby korzystać ze składanego noża). Nóż był prosty, tani i bardzo użytkowy, więc produkowany był masowo. Popularność noża musiała być dość spora, bowiem emigrował i pojawił się jako nóż kieszonkowy u amerykańskich rolników. Tutaj też najprawdopodobniej została „wykuta” nazwa noża SodBuster (wieśniak, koleś od darniny).

Wzór tego noża musiał być naprawdę popularny, bowiem wiele firm go podpatrzyło i rozpoczęło produkcję własnych scyzoryków. Wzór noża oczywiście przetrwał do dzisiaj i można go znaleźć w ofercie wielu firm znanych z produkcji klasycznych scyzoryków.

Oczywiście najbardziej chyba znaną firmą która produkowała (i nadal produkuje) te ciekawe noże jest firma Case (możliwe, iż właśnie w tej firmie powstała również nazwa noża Sodbuster).
Case produkuje wiele odmian Sodbustera, począwszy od eleganckich modeli z rękojeścią z poroża bądź kości, poprzez proste modele z rękojeścią z polimerów, aż po nowoczesne wersje z carbon fiber.

Sodbuster to prosty nóż z jedną głownią, którą otworzymy przy pomocy wycięcia na paznokieć.

Cienka głownia z pełnym płaskim szlifem to doskonałe narzędzie do cięcia, które nie będzie sprawiało problemu przy ostrzeniu. Przy minimalnym dbaniu o głownię, najczęściej wystarczy kilka ruchów na drobnoziarnistej ostrzałce aby przywrócić ostrość na poziomie golenia włosów.

Sodbuster to slipjoint, czyli nie znajdziemy w nim klasycznej blokady, a jedynie sprężynę trzymającą głownię w pozycji otwartej bądź zamkniętej. Warto o tym pamiętać podczas pracy, bowiem przypadkowe zamknięcie głowni na naszych palcach nie będzie miłym doświadczeniem.

Sodbuster to świetny nóż na edc. Zmieści się praktycznie w każdej kieszeni, a jego niska waga nie będzie problemem przy noszeniu. Nawet najprostsza wersja firmy Case oferuje niesamowitą ostrość, ergonomię i radość z używania noża o długiej historii. Dodatkowym atutem jest bardzo ciekawa cena, która czyni te noże ciekawą pozycją dla każdego miłośnika klasycznych scyzoryków.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą klasycznych scyzoryków!

Źródło:
xpedition-company.com