Hiszpańska firma AITOR istnieje na rynku od 1939 roku i produkuje wysokiej jakości sztućce, scyzoryki, a także noże militarne, które często pojawiają się na wyposażeniu różnych sił zbrojnych.

Swego czasu, wielu użytkownikom firma AITOR była znana głównie za sprawą produkowania ciekawych noży o charakterze survivalowym. Zwłaszcza jeden z ich produktów wzbudzał wielkie zainteresowanie, był obiektem marzeń i westchnień wielu miłośników ostrych zabawek, a i podnosił ciśnienie szerokiej rzeszy fanów filmów z serii RAMBO (chociaż z samym filmem nie miał nic współnego). Mowa oczywiście o nożu JUNGLE KING I.

Nóż był wielki i może nie za bardzo praktyczny, ale jego „fajność” budowały niesamowite dodatki. W pustej rękojeści znajdował sie zestaw przetrwania (zestaw wędkarski, zestaw do szycia, skalpel, ołówek, zapałki, linka,pęseta, itp.), a w samej zakrętce umieszczono kompas. Poza tym, w ciekawie zaprojektowanej pochwie znajdowało się lusterko sygnalizacyjne (heliograf), gumowa rurka która w połączeniu z pochwą zamieniała całość w procę, krzesiwo magnezowe i dodatkowy mały nóż typu skinner (JKI Skeletal Skinner). Po prostu pełny pakiet survivalowy zamknięty w formie noża z pochwą!!

Można szeroko dyskutować nad sensem używania takiego noża w survivalu, jednak swego czasu wielu chciało go mieć. Popularność noża była spora, więc szybko na rynku pojawiło się wiele podróbek, które zresztą do dzisiaj są produkowane i sprzedawane.
Potem pojawiły się nowe wersje i Jungle King doczekał się II i III generacji, a i kilka innych ciekawych noży pojawiło się w ofercie firmy.

W ostatnim okresie pojawiła się zupełnie nowa oferta firmy, a mianowicie noże składane oznaczone jako ATK (Aitor Tactical Knives). Jest to ciekawa seria, której linia wyraźnie składania się w stronę militarnych klimatów.

Jednym z ciekawych modeli z nowej serii jest folder o nazwie ATK Sergeant.

Głownia (90 milimetrów) o profilu Spear Point wykonana została z odpornej na rdzę stali z serii 440, która dodatkowo została pokryta czarną powłoką. Fałszywe ostrze nadaje głowni agresywny wygląd, a otwieranie zapewnia wygodny dwustronny kołek.

Długość noża po otwarciu to około 200 milimetrów, czyli jest to wielkość pozwalająca na wykonanie większości prac, jakie możemy wykonać składanym nożem.
Rękojeść to klasyczna budowa oparta na dwóch stalowych linerach i okładzinach z G10 w kolorze Desert Tan. G10 jest ciekawie frezowane, co poprawia znacznie pewność chwytu, a także nadaje rękojeści interesujący wygląd. Blokada noża to oczywiście Liner Lock, który działa bardzo płynnie i pozwala na swobodną obsługę jedną ręką.

Na rękojeści znajduje się duży stalowy klips pozwalający na noszenie foldera na krawędzi kieszeni. Klips dodatkowo został pokryty czarnym lakierem, aby kolorystycznie pasował do całej konstrukcji. Dodatkowo mamy możliwość przełożenia klipsa na drugą stronę, dzięki czemu możemy wybrać sposób noszenia.
Na końcu rękojeści umieszczono otwór pozwalający na przełożenie linki z paracordu.

Dodatkowo do foldera otrzymujemy pouch z cordury umożliwiający mocowanie na pasie, bądź na kamizelce taktycznej.

ATK Sergeant to ciekawy folder o taktycznym charakterze. Świetnie uzupełni wyposażenie zarówno miłośnika ASG, jak i sprawdzi się jako zwykły nóż EDC.
Wielkim atutem serii AITOR ATK jest stosunek jakości do ceny. Za dobrą cenę dostajemy ciekawy nóż, który na pewno spełni nasze oczekiwania, jest niezłej jakości, a dodatkowo produkowany jest w Hiszpanii.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży taktycznych!

Źródła zdjęć:
bcmtouring.com
fusil-calais.com
outfit4events.com
aceros-de-hispania.com
blades-uk.com
knife-planet.com