Małe i lekkie noże o nieskładanej głowni, które z założenia mają służyć do oprawiania ryb i upolowanej zwierzyny. Noszone na szyi są zawsze pod ręką, a ich ostre jak skalpel głownie gotowe są do sprawiania naszych zdobyczy.

Już sama nazwa tego rodzaju nożu sugeruje ich przeznaczenie bird – ptak, trout – pstrąg, czyli noże przeznaczone głównie dla myśliwego, bądź wędkarza. Niemniej noże te świetnie się sprawują jako klasyczne noże typu neck (noszone na szyi) i używać je wszędzie tam, gdzie tylko zajdzie taka potrzeba.
Cechą charakterystyczną wielu modeli Bird & Trout jest otwór na końcu rękojeści, w który wkładamy podczas pracy najmniejszy palec. Dzięki temu rozwiązaniu, łatwiej kontrolować pracę głowni, a i zabezpieczamy się w ten sposób przed przypadkowym upuszczeniem noża.
Swego czasu jeden z takich noży noszony i używany był przez moją kobietę jako torebkowe edc, a i taki sam model doskonale sprawdzał się jako narzędzie tnące przy pracy z folią samoprzylepną i wydrukami wielkoformatowymi konkurując dzielnie z nożami firmy Olfa.

Modeli na rynku jest wiele, począwszy od prostych seryjnych produkcji, a skończywszy na pięknych wersjach custom. Mimo małych rozmiarów jest tu duże pole do popisu dla twórców, którzy poprzez autorskie projekty starają się by ich produkt był jak najbardziej użytkowy, a zarazem nie stracił na pięknym wyglądzie. Świetnym przykładem takiego eleganckiego noża jest Bird & Trout wykonany przez Jerry’ego Hossom’a.

My jednak skupimy się na dwóch modelach produkcyjnych, które cechuje popularność i świetne wykonanie, idące w parze z bardzo atrakcyjną ceną.
Pierwszy z nich to model firmy Cold Steel – Bird and Trout, produkowany już od wielu lat w praktycznie niezmienionej formie (zmieniono nieznacznie pochwę na bardziej użytkową).

Nóż wykonany został z jednego kawałka stali AUS-8A (jest to japoński odpowiednik stali 440, jednak z dodatkową domieszką wanadu, który poprawia wytrzymałość na ścieranie). Przy pełnym płaskim szlifie krawędź tnąca tnie jak skalpel! Dużym plusem jest również to, iż stal AUS-8A ostrzy się łatwo i szybko. Wystarczy dosłownie chwila na dowolnej ostrzałce, by przywrócić krawędzi tnącej wyśmienitą ostrość roboczą. Wykończenie głowni to Bead Blast, czyli piaskowanie.

B&T nie jest duży, bowiem jego całkowita długość to 160 milimetrów. Mała, ale bardzo użytkowa głownia mierzy 57 milimetrów, a waga to niecałe 50 gramów!!
W komplecie z nożem otrzymujemy prostą, ale bardzo praktyczną pochwę wykonaną z tworzywa sztucznego (Concealex) oraz łańcuszek kulkowy pozwalający nosić nóż na szyi.

Drugi model to produkt firmy Marbles – Trout Catcher.

Podobnie jak opisywany wyżej model, wykonany został z jednego kawałka stali, którą producent opisuje jako Surgical Stainless Steel (nierdzewna stal chirurgiczna). Jego długość całkowita to około 200 milimetrów, z czego długość głowni to około 58 milimetrów.

Bardzo ciekawe są dwa elementy, które znajdziemy na nożu. Pierwszy z nich to mała diamentowa ostrzałka znajdująca się na rękojeści, która służy do ostrzenia grotów haczyków na ryby. Bardzo pomysłowe i użytkowe rozwiązanie!

Drugim elementem jest hak do cięcia skóry znajdujący się na końcu rękojeści, który przydaje się przy patroszeniu.

W zestawie oczywiście znajduje się minimalistyczna pochwa, która doskonale spełnia swoje zadanie. Głownia noża wchodzi na tzw. „klik” i nawet energiczne ruchy nie spowodują przypadkowego wypadnięcia noża z pochwy.

W zestawie z nożem otrzymujemy jeszcze ciekawy element, a mianowicie ciekawą uprzęż. Karabińczyki umieszczone na wytrzymałe lince pozwalają na przyczepienie różnych przedmiotów, a nóz swoje miejsce znajdzie na dedykowanym retraktorze. Całość możemy założyć na szyję, dzięki czemu podczas wędkowania będziemy mieli wolne obie dłonie.

Te małe i proste w budowie noże są nieocenione w pracy i doceni je każdy doświadczony użytkownik. Głownie ostre jak brzytwy doskonale radzą sobie z pracą w mięsie, a niska waga tych modeli pozwala na noszenie ich na szyi, gdzie zawsze są pod ręką gotowe do użycia.
Oczywiście jak już wspomniałem, noże typu Bird & Trout świetnie spisują się jako noże edc noszone na szyi. Schowane pod bluzą nie będą widoczne dla osób postronnych, a łatwość ich dobycia i ergonomia chwytu czyni z nich bardzo użytkowe podręczne narzędzia.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną oferta noży typu neck, a także innymi ciekawymi modelami noży o stałej głowni.

Źródła: bladeforums.com user tinysd