Hogue Inc. to rodzinna firma, która na rynku jest od 1968 roku. Guy Hogue (założyciel firmy) od samego początku jej istnienia ogromną wagę przykładał do jakości produktów, dzięki czemu rodzinna manufaktura zdobyła mocną pozycję wśród producentów sprzętu taktycznego, a także noży.

Samych noży w ofercie nie jest dużo, gdyż Hogue zdecydowanie stawia na kilka dopracowanych produktów, a nie na masowe ilości modeli produkowanych zgodnie z modnymi trendami. Za większość projektów odpowiedzialny jest znany i szanowany knifemaker – Allen Elishewitz. Jednym z modeli jego projektu jest nóż składany – Hogue EX03.

EX03 to duży folder, gdyż jego długość po otwarciu wynosi 230 milimetrów. Wydawać by się mogło, iż wielkość będzie przekładać się na wagę, jednak tak nie jest, gdyż waga tego modelu wynosi około 143 gramy. Tak niska waga została osiągnięta dzięki bardzo ciekawej budowie rękojeści.
Otóż rękojeść wykonana została z materiału o nazwie GFN (Glass Filled Nylon), w którym umieszczone zostały szczątkowe linery.

Takie rozwiązanie nie wpłynęło negatywnie na sztywność rękojeści i podczas pracy użytkownik nie odczuje żadnej różnicy. Jedynym elementem jest środek ciężkości, który zdecydowanie przesunięty jest na głownię.
Długość rękojeści to 131 milimetrów i dzięki zwężaniu się ku końcowi bardzo wygodnie układa się w dłoni. Powierzchnia tworzywa jest fakturowana, dzięki czemu nie istnieje ryzyko przypadkowego wysunięcia się noża z dłoni.

Na końcu rękojeści znajdziemy wystający element, który pozwala używać noża jako kubotan. Całość uzupełnia ciekawie wyglądający, przekładalny (Tip-Up, Tip-Down) klips.

Na powierzchni rękojeści znajdziemy jeszcze dwa ciekawe elementy. Jednym z nich jest bezpiecznik, dzięki któremu możemy zablokować folder, a drugi to przycisk blokady Plunge Lock. Wbrew pozorom to nie jest nóż automatyczny!

Bardzo ciekawie prezentuje się głownia, którą otwieramy przy pomocy kołka (Thumb Stud). Długość głowni to 102 milimetry (4 cale), a jej grubość to 3,8 milimetra. Użyta stal to doskonała 154CM, która w połączeniu z wysokim płaskim szlifem gwarantuje doskonałe parametry cięcia. Powierzchnia stali otrzymała wykończenie stonewash, dzięki czemu nie będą na niej widoczne zarysowania powstałe podczas pracy.

Kształt głowni to klasyczny wręcz Drop Point, którego górna krawędź została złamana fałszywym ostrzem, na którym przy pomocy lasera zostały naniesione oznaczenia.

Na uwagę zasługuje doskonałe wykonanie całości. Każdy element jest dopieszczony, mechanika jest wyśmienita, a dopasowanie części na najwyższym poziomie. Użytkownik może cieszyć się wspaniale działającym nożem, który zarazem przepięknie wygląda. Zadbano nawet o taki szczegół, jak wykończenie powierzchni klipsa takie samo jak głowni (stonewash).

Hogue EX03 to bardzo interesujący nóż. Z jednej strony jest to duży folder z doskonałą blokadą, który nadaje się do ciężkiej pracy, a z drugiej strony jego wykonanie pozwala postrzegać go jako ciekawą propozycję na miejskie edc. Oczywiście nóż sprawdzi się świetnie w obu przypadkach. Niska waga pozwoli zapomnieć o nim podczas miejskich wędrówek, a spore rozmiary na pewno docenimy podczas terenowych wypraw.
Hogue EX03 to nóż nietuzinkowy i jego atuty doceni każdy miłośnik ostrych gadżetów. Będzie stanowił ciekawą pozycję w każdej kolekcji, bądź stanie się nierozłącznym kompanem w codziennej pracy.