Manufaktura Fraraccio istnieje od 1847 roku i zajmuje się wytwarzaniem noży kuchennych zarówno do kuchni domowych jak i profesjonalnych, a także produkuje składane noże kieszonkowe. W ofercie firmy znajduje się również szeroka gama nożyc i nożyczek (fryzjerskich, kuchennych i ogrodowych), a także wyspecjalizowane narzędzia do kuchni oraz narzędzia ogrodnicze.
Ciekawą ofertę stanowią składane noże kieszonkowe, które swoim wyglądem nawiązują do klasycznych wzorów produkowanych od lat.

Noże cechuje surowy wygląd, doskonale wpisujący się w wygląd produktów wytwarzanych wiele lat temu. Nie znajdziemy tutaj wymyślnych nowoczesnych rozwiązań, a jedynie prostą rzemieślniczą robotę. Noże firmy Fraraccio produkowane są do pracy i w niej na pewno nas nie zawiodą.

Głownię otwieramy tradycyjnym w scyzorykach nacięciem na paznokieć. Oczywiście musimy pokonać pewien opór sprężyny, jednak sama mechanika otwierania jest doskonała.

Głownie noży najczęściej produkowane są ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie musimy obawiać się o rdzę powierzchniową, która lubi pojawiać się na powierzchni stali węglowych.
Pełne płaskie szlify przy niskiej grubości głowni (1-1,5 milimetra ) gwarantują doskonałe cięcie. Poza tym, taka głownia nie będzie klinować się w ciętym materiale.

Bardzo ciekawie wygląda logotyp firmy Fraraccio, który został wybity przy pomocy specjalnej puncy w procesie produkcji. Jest to element również nawiązujący do historii, bowiem dzisiaj większość oznaczeń na nożach wypalanych jest laserem (tak jak widoczny napis Made in Italy), bądź nanoszonych jest różnymi technikami druku.

Duża i wygodna rękojeść wykonana została ze stalowych linerów, na których położono mosiężne bolstery z wybitym logo firmy, a także czarne okładki z tworzywa sztucznego. Całość świetnie leży w dłoni i nie męczy jej nawet przy dłuższej pracy.

Nóż to tzw. slip joint, czyli głownię blokuje sprężynujący stalowy element na grzbiecie (blokuje ostrze w pozycji otwartej i zamkniętej). Oczywiście ten rodzaj blokady wymaga uwagi podczas pracy, aby przypadkowo głownia nie złożyła się na nasze palce. Mimo prostej budowy, slip joint jest bardzo popularny i od wielu lat stosowany jest w większości scyzoryków, w tym również znanych na całym świecie scyzorykach firmy Victorinox.
Na końcu rękojeści znajduje się stalowe uszko, pozwalające na przywiązanie sznurka, linki, bądź rzemienia, dzięki czemu trudniej będzie nóż zgubić.

Wykonanie noża jest na przyzwoitym poziomie, jednak nie doszukamy się tutaj wyszukanego dbania o wykończenie. Nóż jest surowy i wykonany został jako proste narzędzie do cięcia, a nie jako obiekt kolekcjonerski. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby we własnym zakresie dokonać poprawek i dopieścić nóż do stanu, jaki sprawi nam satysfakcję.

Do noża otrzymujemy prostą kaburą z miękkiego zamszu, która ochroni nasz nóż przed obiciem np. podczas transportu w skrzynce z narzędziami.

Nóż doskonale nadaje się do codziennej pracy i sprawdzi się doskonale w takich zadaniach jak przyrządzanie posiłku, czy też klasyczne prace warsztatowe. Jest to świetny nóż dla każdego, kto ceni klasyczne kształty i wykonanie, a także nawiązanie do tradycji.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą scyzoryków o klasycznej budowie. Znajdą u nas Państwo modele takich firm jak Case, Marble’s, Imperial, Rough Rider, Opinel i Old Bear.