Bez względu na to jaki nóż kupimy do prac kuchennych, z czasem jego ostrość nieubłaganie  spadnie. Każdy, ale to każdy nóż tępi się podczas używania i przychodzi moment, gdy traci on swoje prawidłowe właściwości tnące. Wówczas musimy pomyśleć o przywróceniu go do stanu wyjściowego, czyli po prostu musimy go naostrzyć.
Ostrzałek na rynku znajdziemy sporo, jednak nie zawsze są to ostrzałki, które pozwolą na sprawną pracę osobie nie zaznajomionej z tajnikami tej wbrew pozorom dość trudnej sztuki. Tzw. ostrzenie z ręki na kamieniach daje wyśmienite efekty, jednak wymaga dość dużej wprawy i czasu. A co może zrobić osoba, która nie chce uczyć się ostrzenia, tylko chce mieć po prostu ostry nóż?
Tutaj z pomocą przychodzą ostrzałki dedykowane do noży kuchennych. Najprostsze z nich to ostrzałki kompaktowe – lekkie, poręczne i bardzo proste w obsłudze.

Ostrzałki takie pozwalają na bardzo szybkie naostrzenie noża, a to dzięki prętom ceramicznym, które szybko zbierają stal z krawędzi tnącej, doprowadzając ją do stanu użytkowego. Niektóre z tych ostrzałek mają dodatkowo zestaw węglików spiekanych, które pomogą przy wstępnym ostrzeniu bardzo mocno zużytej krawędzi tnącej. Ostrzałki takie są tak proste w użyciu, iż nie wymagają praktycznie żadnych manualnych zdolności. Wystarczy kilka, kilkanaście razy przeciągnąć ostrzem przez szczelinę ostrzałki, a pręty ceramiczne zrobią swoje, czyli zbiorą stal z ostrza (najczęściej pod kątem 17 stopni czyli takim, jaki najczęściej spotyka się na nożach kuchennych) przywracając mu spodziewaną ostrość.
Można jednak sięgnąć po bardziej zaawansowane systemy, które różnią się budową, chociaż działają w zasadzie na bardzo podobnej zasadzie.
Pierwsza z nich, to Kyocera Steel Knife Sharpener.

Prosta, ale bardzo wygodna ostrzałka, dzięki której naostrzymy wszystkie kuchenne noże ostrzone dwustronnie. Ostrzenie odbywa się poprzez przesuwanie ostrza w wycięciu obudowy, w którym znajdują się dwa ceramiczne dyski o drobnej ziarnistości.

Oczywiście co jakiś czas możemy otworzyć obudowę, wyjąć dyski i je umyć pod bieżącą wodą, a także przetrzeć szorstką gąbką z odrobiną płynu CIF. Dzięki temu zabiegowi usuniemy z ceramiki drobinki stali, które osiadają na dyskach podczas ostrzenia. Czynność mycia warto stosować właściwie przy każdej ostrzałce, uważając jedynie, by nie uszkodzić kruchych (ceramicznych) prętów bądź dysków.
Kolejna ciekawa ostrzałka świetnie nadająca się do kuchni to Smith’s Santoku Standard.

Duża wygodna rękojeść pozwala pewnie i wygodnie trzymać ostrzałkę podczas pracy, a jej pręty ostrzące umożliwiają naostrzenie klasycznych noży, a także japońskiego noża Santoku.

Ostrzałka dodatkowo wygląda bardzo elegancko, gdyż część jej elementów została wykonana ze szczotkowanej stali nierdzewnej.

I ostatnia ciekawa ostrzałka, czyli MinoSharp.

Ostrzałka posiada bardzo wygodny uchwyt, który dzięki wykończeniu gumą pozwala na pewny i bezpieczny chwyt. Dodatkowo na spodzie ostrzałki znajdują się gumowe elementy, które zapobiegają ślizganiu się ostrzałki podczas używania.
MinoSharp to dwustopniowa ostrzałka do noży, ale przeznaczona do ostrzenia na mokro. Dyski ostrzące znajdują się w zamykanym pojemniku, do którego przed pracą nalewamy wodę. Dyski nasiąkają wodą, dzięki czemu ostrzenie jest jeszcze łatwiejsze.

Dwa zestawy ceramiczne dają większe możliwości, gdyż najpierw zgrubnie ostrzymy na białych dyskach (grubsze ziarno), a następnie precyzyjnie kończymy na dyskach różowych (mniejsze ziarno). Po skończonej pracy wodę wylewamy, a ostrzałkę po otwarciu możemy wyczyścić.

Jak działa ostrzałka MinoSharp możemy zobaczyć na poniższym filmie.

Istotną sprawą podczas pracy na wyżej zaprezentowanych ostrzałkach jest to, iż podczas ostrzenia nie dociskamy mocno noża do elementów ostrzących. Nóż przesuwamy lekko, swobodnie, bez nadmiernego dociskania go do prętów czy dysków, dzięki czemu ostrzałka będzie równo zbierać stal na całej długości. Aby nóż odzyskał oczekiwaną ostrość, wystarczy dosłownie kilka, kilkanaście ruchów dłoni.
Używanie nadmiernej siły może doprowadzić do uszkodzenia noża, bądź samej ostrzałki.

Warto również pamiętać o tym, iż ostry nóż gwarantuje bezpieczniejszą pracę. Stępione ostrze wymaga używania większej siły przy cięciu, przez co tracimy kontrolę nad precyzją prowadzenia głowni. Ostra krawędź tnąca gwarantuje łatwą, przyjemną, a przede wszystkim bezpieczną pracę. Zasada ta odnosi się do wszystkich noży, nie tylko kuchennych.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z całą ofertą ostrzałek. Posiadamy zarówno ostrzałki do noży kuchennych, jak i noży myśliwskich, edc, scyzoryków, brzytew, maczet oraz siekier. Znajdziecie Państwo u nas ostrzałki kieszonkowe, kamienie do ostrzenia na mokro, a także rozbudowane systemy ostrzące. Poza tym, w stałej sprzedaży posiadamy pasty polerskie oraz pasy do brzytew.