Breeden Bali to bardzo ciekawa propozycja dla miłośników noży składanych typu balisong, czyli popularnie zwanych „motylków”. Autorem projektu jest Jason Breeden, znany chociażby ze współpracy ze Spyderco (model Spyderco Captain).

Breeden Bali należy do serii o nazwie FKMD (Fox Knives Military Division). Jest to osobny dział firmy Cutlery Fox, który zajmuje się wyposażeniem dla służb mundurowych. Nóż ten wyróżnia przede wszystkim bardzo wytrzymała konstrukcja.

Końcówka głowni została wykonana tak, aby spełniać zadanie mini łomu. Bez problemu możemy podważać, a także wyciągać gwoździe.

Rękojeść o długości około 123 milimetrów posiada szkielet ze stali, na którym położono kontrastującą przekładkę z czerwonej micarty i czarnego G10. Powierzchnia G10 otrzymała wykończenie tzw. TOXIC, aby zmniejszyć ryzyko przypadkowego wysunięcia się noża z dłoni.
Znaczna grubość rękojeści (19,2 mm) pozwala na wygodny i pewny chwyt, co ma duże znaczenie podczas pracy.
Z uwagi na dużą wagę noża zrezygnowano w nim z klipsa, zakładając iż użytkownik będzie przenosił go w odpowiednim pouchu (odpowiedni model pomożemy dobrać w naszym sklepie).

Ciekawostką jest zastosowanie silnych magnesów, które łączą z sobą ramiona rękojeści zarówno w pozycji otwartej, jak i zamkniętej. Rozwiązanie to jest o tyle ciekawe, iż pozwoliło na zrezygnowanie z elementu o nazwie „latch”, czyli mechanicznego elementu blokującego.
Magnesy umieszczone w ramionach są bardzo silne i nie pozwalają na samoistne otwarcie, bądź zamknięcie noża.

Solidna głownia (Drop Point) o grubości aż 3,7 milimetra wykonana została ze stali N690, na której położona została bardzo odporna powłoka PVD.

Długość głowni to 96 milimetrów, zatem mamy do czynienia z krótkim, ale bardzo wytrzymałym ostrzem. Bez problemu poradzi sobie ono z przebijaniem wielu materiałów, podważaniem, ale i cięciem, co umożliwia pełny płaski szlif. Przy pełnowymiarowej rękojeści jest to świetne narzędzie do ciężkiej pracy (długość otwartego noża to około 221 milimetrów).

Nóż został wykonany z dużą dbałością o szczegóły. Dopasowanie elementów jest na bardzo wysokim poziomie i znajdziemy tutaj luzów, które czasami spotyka się w konstrukcjach typu balisong.
Breeden Bali z racji swojej budowy jest ciężki i waży około 200 gramów.

Niektórych zainteresuje fakt, czy nóż ten można wykorzystać to tzw. trików. Otóż magnesy umieszczone w rękojeści utrudniają otwieranie i zamykanie jedną ręką. Jednak możliwe, iż po małym tuningu (usunięcie magnesów) nóż mógłby stać się całkiem ciekawą pozycją do treningu. Oczywiście przy nauce trików należy zachować szczególną ostrożność, bowiem gruba i ostra głownia może nam solidnie dać się we znaki. Najlepiej przystosować nóż do treningu przez zabezpieczenie krawędzi tnącej taśmą klejącą.

Breeden Bali otrzymujemy w eleganckim kartonie, więc doskonale nadaje się na podarunek dla kogoś, kto doceni ten ciekawy i nietuzinkowy projekt. Warto zwrócić uwagę, iż budowa tego noża czyni z niego po otwarciu praktycznie nóż z ostrzem stałym, bowiem nie istnieje tutaj możliwość złożenia.
Dużym atutem jest wytrzymała konstrukcja, która zniesie ciężką pracę w trudnych warunkach. Z uwagi na brak skomplikowanych mechanizmów czy też blokad, łatwo przeprowadzić konserwację noża nawet w warunkach polowych.

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z pełną ofertą noży taktycznych!

Źródło: spydercollector.files.wordpress.com