Postaci Kena Oniona przedstawiać nie trzeba, gdyż jest to postać bardzo znana i ciesząca się dużym szacunkiem wśród miłośników noży. Autor ogromnej ilości projektów, które doczekały się produkcyjnych wersji wytwarzanych przez najpopularniejsze firmy na świecie.
Blur, produkowany przez firmę Kershaw to projekt niemłody i na stałe znajdujący się w ofercie. Zresztą przez lata produkcji doczekał się wielu odmian (różne rodzaje stali, wykończenia głowni, różne kolory rękojeści).

Charakterystyczna dla tego noża jest rękojeść (około 114 mm), która została wykonana z dwóch kawałków aluminium 6061-T6 (popularnie zwanego „aluminium lotnicze”) anodyzowanego na czarny kolor. Na bokach rękojeści wyfrezowane zostały gniazda w których osadzono wstawki z materiału o nazwie Trac Tec, które bez względu na to, czy nasza dłoń będzie mokra czy tłusta pozwala na doskonały chwyt i kontrolę nad nożem.
Trac Tec znajduje się również po stronie klipsa, jednak nie musimy obawiać się o stan materiału kieszeni, gdyż użyto tutaj zdecydowanie mniej agresywnej odmiany antypoślizgowego materiału.

Wewnątrz rękojeści umieszczono stalowe linery (ich długość to około 3/4 rękojeści), które wzmacniają konstrukcję. Blokada Liner Lock mimo, iż umieszczona głęboko pozwala na wygodną obsługę, gdyż w miejscu kontaktu z palcem posiada wygodne nacięcia.

Tradycyjnie jak na porządny nóż składany przystało, uzupełnieniem jest przekładalny klips (Tip-Down, Tip-Up) oraz otwór na linkę.

Bardzo ciekawie wygląda kołek pozwalający na otwarcie głowni, gdyż otrzymał od dość minimalistyczny wygląd, który jednak nie utrudnia otwierania. Zresztą samo otwieranie nie wymaga od nas wielkiego wysiłku, gdyż nóż posiada tzw. wspomaganie (SpeedSafe). Jest to opatentowany projekt, którego autorem również jest Ken Onion.

Otwieranie głowni jest błyskawiczne i płynne, co zawdzięczamy zarówno dbałości o wykonanie, jak i użytym podkładkom z fosforobrązu.

Głownia Drop Point (86 mm) w tym modelu wykonana jest ze stali Sandvik 14C28N. Jest to nierdzewna stal szwedzka, charakteryzująca się dobrymi właściwościami mechanicznymi i dość długim trzymaniem ostrości roboczej. Hartowana na około 58-60 HRC pozwala na łatwe utrzymanie krawędzi tnącej w należytej kondycji.

Powierzchnia stali otrzymała efektowne wykończenie o nazwie „black-oxide BlackWash coating”, które świetnie współgra kolorystycznie z rękojeścią, nadając folderowi taktyczny charakter.

Kształt głowni to tzw. „recurve” – linia w kształcie fali pozwala na lepsze wykorzystanie krawędzi tnącej. Wydatny brzuszek pozwala na cięcie na płaskiej powierzchni, a wklęsła część na podcinanie (liny, sznury).

Głownia na grzbiecie posiada nacięcia (jimping), które zgrywają się z nacięciami na rękojeści, dając tym samym wygodną rampę pod palec.

Długość otwartego noża to około 200 milimetrów, czyli można powiedzieć, iż jest to wielkość pozwalająca na wygodne noszenie w każdych warunkach, a dość niska waga (około 112 gramów) nie oberwie nam kieszeni.

Dużą zaletą tego noża jest jeszcze otwarta budowa rękojeści, która pozwala na szybkie i wygodne czyszczenie oraz konserwację.

Kershaw Blur to model sprawdzony i można go polecić każdemu, kto ceni dobre narzędzie do pracy. Wygodna rękojeść pozwala na bezpieczną pracę, solidny klips umożliwa wygodne noszenie, a masywna głownia z mocnym czubkiem wybaczy nawet dość impulsywne dłubanie w drewnie.

Dużą zaletą jest to, iż każdy może z oferty wybrać preferowany model zarówno pod względem rękojeści, jak i rodzaju głowni i jej wykończenia (a modeli przez lata pokazało się naprawdę sporo).

Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z wszystkimi modelami firmy Kershaw.

Żródło: kershaw.kaiusaltd.com