Jeżeli szukasz noża, który wręcz ocieka taktycznym charakterem, to nie będzie lepszego wyboru jak właśnie CQD Mark I.

Dawniej model ten produkowany był przez firmę Masters of Defense, które słynęła ze swoich taktycznych projektów. Po przekształceniach firma zmieniła nazwę na Blackhawk i w ofercie poza nożami posiada również odzież, torby, plecaki, kabury do pistoletów i inny osprzęt taktyczny.

W folderze CQD Mark I postawiono na mocną budowę, dlatego rękojeść wykonana została z aluminium T6 6061 (tzw. aluminium lotnicze) anodyzowanego na kolor czarny. Specjalny profil, a także zastosowane wkładki z antypoślizgowego materiału pozwalają na pewny i bezpieczny chwyt.

Prezentowana wersja posiada dodatkowo przyrząd do cięcia taśm i inek, który znajduje się na końcu rękojeści. Dzięki temu zabiegowi długość rękojeści osiągnęła rozmiar 147 milimetrów, dając tym samym możliwość pracy nawet osobom o bardzo dużych dłoniach i dowolnych praktycznie rękawicach.

Dodatkowym wyposażeniem jest również zbijak do szyb umieszczony na przodzie rękojeści. Wybijanie szyb jest bezpieczne dla dłoni, która chroniona jest odpowiednio zaprojektowaną gardą.

Niektórych może zmylić przycisk sugerujący, iż jest to nóż automatyczny. Nic bardziej błędnego. CQD Mark I otwierany jest manualnie przy pomocy dużego kołka, a wspomniany przycisk pozwala na zwolnienie blokady typu Button Lock.

Głownia nie jest duża i jej długość to 95 milimetrów. Jednak przy grubości 3,8 milimetra jest niezwykle wytrzymała i pozwoli użytkownikowi na mocniejsze traktowanie. Stal z jakiej wykonano głownię to znana i popularna 440C na którą nałożono czarną powłokę PVD ((Physical Vapour Deposition). Tego rodzaju powłoka charakteryzuje się dużą twardością, a co za tym idzie, zwiększa się odporność stali na zużycie ścierne.

Profil głowni to Spear Point, który posiadając dodatkowo fałszywe ostrze będzie pomocny przy przebijaniu. Nie za wysoki szlif wklęsły pozwala na zachowanie dobrych właściwości tnących, a jednocześnie nie osłabia ostrza.

Jeden szczegół w budowie noża jest wart zaznaczenia, a mianowicie blokada znajdująca się na grzbiecie rękojeści. Otóż po otwarciu głowni i przesunięciu blokady, nóż staje się praktycznie nożem o stałej głowni. Takie rozwiązanie pozwala na użycie składanego noża jak fixeda, czyli umożliwia przyłożenie dużej siły podczas pracy bez ryzyka złożenia się głowni na nasze palce.

Otwarty nóż do małych nie należy i jego długość wynosi 241 milimetrów. Dość duża jest również jego waga (222 gramów), jednak nie można było stworzyć wytrzymałego taktycznego noża bez zwiększenia jego masy.
CQD Mark I można przenosić na krawędzi kieszeni przy pomocy klasycznego klipsa, który możemy przełożyć na drugą stronę (Tip-Down). Można oczywiście nóż nosić w pouchu mocowanym na pasie, czy też na elementach wyposażenia (Molle).

Ciekawy sposób noszenia noża proponuje również producent, który w ofercie posiada kaburę z tworzywa sztucznego. Kabura jest o tyle ciekawa, iż pozwala na noszenie otwartego noża.

Folder CQD Mark I to mocarny zawodnik, który dzięki zastosowanym rozwiązaniom doskonale sprawdzi się jako nóż taktyczny w każdych warunkach. Mocna głownia wybaczy brutalne traktowanie, a wygodna i wytrzymała rękojeść pozwoli na bezpieczny i pewny chwyt.

Jest to dokonały nóż dla każdego pracownika służb mundurowych, jak i dla miłośników militariów, graczy ASG, czy też dla kolekcjonerów.

Źródło: armslist.com, blackhawk.com